Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir “Sankt-Peterburq və Leninqrad vilayəti Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyəti” regional ictimai təşkilatı və Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulluğunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Tədbir Xocalı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Sonra Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə hazırlanmış, Xocalı soyqırımının səbəbləri və onu törətmiş şəxslərdən bəhs edən tarixi məlumatlardan ibarət videoçarx nümayiş olunub.
Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov Xocalı soyqırımının tarixi barədə danışıb. O vurğulayıb ki, 1992-ci il fevralın 26-da baş vermiş qanlı faciə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüskarı olduğu “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində bütün dünyada tanıdılır. Diplomat qeyd edib ki, Xocalının işğaldan azad edilməsindən sonra soyqırımı günahkarlarının bir çoxu cəzalarına çatdırılıb.
İctimai təşkilatın icraçı direktoru Rəşadə Orucova “Sankt-Peterburq və Leninqrad vilayəti Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyəti” regional birliyinin sədri Vaqif Məmişovun adından qonaqları salamlayıb. O qeyd edib ki, Rusiya Federasiyasının şimal paytaxtının Azərbaycan diasporu hər il qanlı faciə qurbanlarının xatirəsini yad etmək üçün toplaşır.
Sankt-Peterburqun Millətlərarası münasibətlər və miqrasiya siyasətinin həyata keçirilməsi Komitəsi sədrinin müavini Andrey Druşlyakov Azərbaycan xalqına başsağlığı verib və həlak olanların xatirəsinin yaşadılmasının zəruriliyini qeyd edib.
Azərbaycan Gənclər Birliyinin sədri Elman Manafov gənc nəslin Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, sosial şəbəkələr və müasir resurslar vasitəsilə bu faciə haqqında həqiqətlərin dünyaya yayılması işinə cəlb olunmasının zəruriliyini vurğulayıb.

В Санкт-Петербурге почтили память жертв Ходжалинского геноцида
Мероприятие, посвященное 32 годовщине Ходжалинского геноцида, было организовано региональной общественной организацией «Азербайджанская национально-культурная автономия Санкт-Петербурга и Ленинградской области» и Генеральным консульством Азербайджана в Санкт-Петербурге.
Мероприятие началось с минуты молчания, затем был показан видеоролик, созданный при поддержке Фонда Гейдара Алиева с исторической справкой, рассказывающей о предпосылках и виновниках Ходжалинского геноцида.
Генеральный консул Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге Султан Гасымов в своем выступлении рассказал об истории Ходжалинского геноцида, подчеркнув, что международная кампания «Справедливость Ходжалы», инициированная вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой активно освещает трагические события 26 февраля 1992 года на мировой арене. Генконсул отметил, что после освобождения Ходжалы от оккупации многие виновники геноцида получили справедливое наказание.
Исполнительный директор общественной организации Рашада Оруджова поприветствовала гостей от имени председателя РОО «Азербайджанская национально-культурная автономия Санкт-Петербурга и Ленинградской области» Вагифа Мамишева. Она отметила, что азербайджанская диаспора северной столицы РФ ежегодно собирается, чтобы чтить память жертв кровавой трагедии.
Заместитель председателя комитета по межнациональным отношениям и реализации миграционной политики в Санкт-Петербурге Андрей Друшляков выразил свои слова соболезнования всему азербайджанскому народу и отметил важность сохранения памяти о погибших.
Председатель Союза Азербайджанской молодежи Эльман Манафов также подчеркнул важность вовлечения молодежи в увековечивание памяти жертв геноцида и распространение правды о произошедших событиях через социальные сети и современные ресурсы.