Xarici ölkələrdə yaşayan şəxslərdən tələb olunan sənədlər:
• Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qüvvəyə mindiyi günədək (1998-ci il oktyabrın 7-dək) Azərbaycan Respublikasının (və ya Azərbaycan SSR-in) vətəndaşlığında olan şəxslər üçün - “Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qüvvəyə mindiyi günədək (1998-ci il oktyabrın 7-dək) Azərbaycan Respublikasında yaşayış yeri üzrə qeydiyyatları barədə Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən verilən sənəd (şəxsin yaşayış yeri üzrə qeydiyyata alındığı və qeydiyyatdan çıxarıldığı tarixlər göstərilməklə);
• pasportun və ya şəxsiyyətini təsdiq edən digər sənədin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həminməlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
• doğum haqqında şəhadətnamənin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əksetdirən müvafiq sənəd);
• yetkinlik yaşına çatmamış uşaqların valideynlərinin şəxsiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surəti;
• şəxs 1988-ci il yanvarın 1-dən 1992-ci il yanvarın 1-dək Azərbaycan Respublikasının ərazisində məskunlaşmış qaçqın olduğu halda, bu barədə müvafiq təsdiqedici sənədin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
• övladlığa götürülmə halında əcnəbi uşağın və ya vətəndaşlığı olmayan uşağın övladlığa götürülməsi barədə sənədin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
• aşağıdakı hallardan biri olduqda 14 yaşından 18 yaşınadək uşaqların müvafiq razılıq ərizələri:
• əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan uşağı övladlığa götürən ər-arvadın hər ikisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşıdırsa;
• əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan uşağı övladlığa götürən ər-arvaddan biri Azərbaycan Respublikasının vətəndaşıdırsa, digəri isə vətəndaşlığı olmayan şəxsdirsə;
• valideynlərin vətəndaşlığı dəyişdikdə və bunun nəticəsində hər ikisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını əldə etdikdə;
• uşağın valideynlərindən biri məlumdursa, həmin valideyn Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını əldə etdikdə;
• Azərbaycan Respublikasının ərazisində yaşayan uşağın valideynlərindən biri Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını əldə etmiş şəxs, digəri isə vətəndaşlığı olmayan şəxs olduqda;
• Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını təsdiq edən sənədlərə malik olmayan və ya belə sənədləri qanunsuz əldə etmələrinə əsaslı şübhələr olan şəxs üçün başqa dövlətin ərazisində doğulmuşdursa (doğumu Azərbaycan Respublikasının dövlət qeydiyyatına alınmış şəxs istisna olmaqla) və ya valideynlərindən biri başqa dövlətin vətəndaşıdırsa, yaxud həmin şəxs başqa dövlətlərdə yaşayıbsa, həmin xarici dövlətlərin vətəndaşı olmaması barədə sənədin surəti.
Qeyd:
“Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qüvvəyə mindiyi günədək (1998-ci il oktyabrın 7-dək)Azərbaycan Respublikasında cəzaçəkmə müəssisəsində cəza çəkən şəxslərin cəzaçəkmə müddəti Azərbaycan Respublikasında yaşayış yeri üzrə qeydiyyatda olma müddəti kimi qəbul edilir. Bu halda Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti tərəfindən cəzaçəkmə müddəti göstərilməklə verilmiş sənəd sorğuya əlavə edilməlidir.
“Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qüvvəyə mindiyi günədək (1998-ci il oktyabrın 7-dək) Azərbaycan Respublikasında hərbi xidmətdə olan hərbi qulluqçuların hərbi xidmət dövrü Azərbaycan Respublikasında yaşayış yeri üzrə qeydiyyatda olma müddəti kimi qəbul edilir. Bu halda Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin yerli idarə, şöbə və bölmələri tərəfindən hərbi xidmət dövrü göstərilməklə verilmiş sənəd sorğuya əlavə edilməlidir.
Yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı olmayan yetkinlik yaşına çatmayanların və ya qəyyumluq altında olan şəxslərin yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı kimi onların qanuni nümayəndələrinin - müvafiq olaraq valideynlərinin, övladlığa götürənlərin, yaxud qəyyumların və ya himayəçilərin yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı qəbul edilir.
Valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı kimi onların yaşadıqları müəssisələr, yataqxanalar (valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlar üçün), qəyyumun (himayəçinin) və ya övladlığa götürən şəxsin yaşayış yeri qəbul edilir.

При подаче запроса государственными органами, к соответствующей анкете прилагаются нижеуказанные документы:
- Заявление-анкета для определения принадлежности к гражданству Азербайджанской Республики
- 2 фотографии размером 3x4;
- документ, выдаваемый Министерством Внутренних Дел Азербайджанской Республики о регистрации по месту проживания в Азербайджанской Республике (с указанием даты прописки и выписки по месту проживания лица), в отношении лиц, предусмотренных подпунктом 2.1.1 «Правила определения принадлежности к гражданству Азербайджанской Республики лица», до даты вступления в силу Закона Азербайджанской Республики «О гражданстве Азербайджанской Республики»;
- копия паспорта или прочего документа, удостоверяющего личность (в случае отсутствия данного документа, соответствующий документ, отражающий в себе эти данные);
- копия свидетельства о рождении (в случае отсутствия данного документа, соответствующий документ, отражающий в себе эти данные);
- копии документов, удостоверяющих личность родителей детей, не достигших совершеннолетия;
- в случае если лицо является беженцем, поселившимся на территории Азербайджанской Республики с 1 января 1988 года по 1 января 1992 года, копия соответствующего подтверждающего данный факт документа (в случае отсутствия данного документа, соответствующий документ, отражающий в себе эти данные);
- копия документа об усыновлении, в случаях усыновления иностранного ребенка или ребенка без гражданства (в случае отсутствия данного документа, соответствующий документ, отражающий в себе эти данные);
- соответствующее заявление - согласия в случаях, предусмотренных пунктом 4.2 «Правила определения принадлежности к гражданству Азербайджанской Республики лица»;
- в случае рождения лица, предусмотренное пунктом 2.1 «Правила определения принадлежности к гражданству Азербайджанской Республики лица», на территории иного государства (за исключением лица, рождение которого прошло государственную регистрацию Азербайджанской Республики), или если один из родителей является гражданином другого государства, либо если данное лицо проживало в других государствах копия документа подтверждающего, что лицо не является гражданином тех иностранных государств.
Примечание:
- До вступления в силу Закона Азербайджанской Республики «О гражданстве Азербайджанской Республики» срок отбывания тюремного заключения заключенных в тюрьмах в Азербайджанской Республике принимается, как срок регистрации по месту жительства. В таком случае, документ с указанием срока отбывания тюремного заключения, выданный Пенитенциарной Службой Министерства Юстиции Азербайджанской Республики прилагается к запросу.
- До вступления в силу Закона Азербайджанской Республики «О гражданстве Азербайджанской Республики» срок военной службы военнослужащих, находящихся на военной службе в Азербайджанской Республике принимается, как срок регистрации по месту жительства. В таком случае, документ с указанием срока военной службы, выданный местными ведомствами, отделами, подразделениями Государственной Службы Азербайджанской Республики по Мобилизации и Призыву на Военную Службу прилагается к запросу.
- Местом жительства не зарегистрированных по месту проживания лиц, не достигших совершеннолетия или лиц, находящихся под опекой, признается регистрация по месту жительства их законных представителей – соответственно, принимается регистрация по месту жительства родителей, усыновителей, опекунов либо попечителей.
- Местом регистрации по месту жительства детей, потерявших родителей и лишенных опеки родителей, признаются учреждения, в которых они проживают, общежития (для детей, потерявших родителей и лишенных опеки родителей), место жительства опекуна (попечителя) или усыновителя.