Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına bərpa
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına bərpa ilə bağlı müraciətlərin Baş Konsulluq tərəfindən qəbulu qeyri-iş günləri istisna olmaqla həftənin bütün iş günləri (Bazar ertəsi – Cümə, saat 09.00-dan 12.30-dək) aparılır.
Əvvəllər Azərbaycan Respublikası vətəndaşı olmuş və ya Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilmiş şəxsin vəsatəti ilə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına bərpa edilə bilər.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına bərpa haqqında vəsatətin rədd edildiyi hallar
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına bərpa edilməsi barədə vəsatət qaldıran şəxs Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası ilə təsbit olunmuş dövlət quruluşunu zorakılıqla dəyişdirməyə, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü pozmağa çağırışlar edərsə, dövlət təhlükəsizliyinə, ictimai asayişin qorunmasına, əhalinin sağlamlığına və ya mənəviyyatına zərər vuran fəaliyyət göstərərsə, irqi, dini və milli müstəsnalığı təbliğ edərsə, terrorçuluq fəaliyyəti ilə əlaqəsi olarsa, vətəndaşlığa bərpa haqqında vəsatəti rədd edilir.
Vətəndaşlıq məsələləri ilə əlaqədar vəsatəti rədd edilmiş şəxs vəsatətin rədd edilməsinə səbəb olan halları aradan qaldırdıqdan sonra təkrar müraciət edə bilər.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına bərpa üçün tələb olunan sənədlər:
1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin adına yazılmış ərizə-anket;
2. 4 ədəd 3x4 sm ölçüdə rəngli fotoşəkil;
3. şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti;
4. Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi barədə sənəd;
5. Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına bərpa üçün səbəbini göstərməklə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin adına ərizə (sərbəst formada);
6. ailə tərkibi haqqında arayış;
7. QİÇS müayinəsindən keçməsi və sağlamlıq haqqında arayış (vətəndaşlığa bərpa olunmaq üçün müraciət edən şəxs Azərbaycan Respublikasının ərazisini tərk etməyibsə, bu sənəd tələb olunmur);
8. Dövlət rüsumunun Baş Konsulluğun bank hesabına ödənilməsini təsdiq edən qəbz.
Qeyd: “Dövlət rüsumu” haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun 16.2.1-ci maddəsinə əsasən vətəndaşlığın bərpa edilməsi üçün vəsatətin rəsmiləşdirilməsinə görə 60 ABŞ dolları məbləğində dövlət rüsumu ödənilir. Baş Konsulluqda nağd ödəniş qəbul edilmir.
Qeyd: Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına bərpa üçün tələb olunan bütün sənədlər 5 nüsxədə və hər nüsxə ayrı-ayrılıqda fayla qoyularaq təqdim olunmalıdır.
Qeyd: Sənədlərin Baş Konsulluğa göndərilməsində və geri təhvil alınmasında СДЭК poçt xidmətindən (vətəndaşın sifarişi və ödənişi əsasında) də istifadə oluna bilər. Bu halda üzərində müraciət etmiş şəxsin ünvanı və əlaqə vasitələri yazılmış, poçt markası yapışdırılmış zərfin təqdim edilməsi zəruridir. Baş Konsulluq sənədlərin poçt vasitəsi ilə göndərilməsi zamanı poçt idarələri tərəfindən itirilməsi və ya korlanmasına görə hər hansı məsuliyyət daşımır.
Diqqət! Sənədlərin saxtalaşdırılması əldə olunan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığının itirilməsinə səbəb olur.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına bərpa haqqında vəsatətə baxılma müddəti və nəticələri
Vətəndaşlıq məsələləri ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində müəyyən olunmuş yuxarıda sadalanan sənədlər fiziki şəxslər tərəfindən aidiyyəti dövlət orqanına təqdim edildikdən sonra ərizə-anket icraata qəbul edilmiş sayılır və baxılma müddəti həmin vaxtdan başlayır. Vətəndaşlıqla bağlı qaldırılmış vəsatətlərə aidiyyəti dövlət orqanlarının hər biri tərəfindən 1-6 ay müddətində baxılır. Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına bərpa edilməsi ilə bağlı verilmiş müraciətlərə baxılmasının nəticələri barədə vəsatət qaldıran şəxslərə Dövlət Miqrasiya Xidməti və ya Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən yazılı məlumat verilir.
Eyni zamanda, Daxili İşlər Nazirliyi və Xarici İşlər Nazirliyi vətəndaşlığı təsdiq edən sənədləri verən orqanları (vəzifəli şəxsləri) müvafiq tədbirlər görülməsi üçün xəbərdar edir.

По ходатайству лица, ранее являвшегося гражданином Азербайджанской Республики или прекратившего гражданство Азербайджанской Республики, он может быть восстановлен в гражданстве Азербайджанской Республики.
Случаи отклонения ходатайства о восстановлении в гражданстве Азербайджанской Республики
Ходатайство о восстановлении в гражданстве Азербайджанской Республики отклоняется, если лицо, ходатайствующее о восстановлении в гражданстве Азербайджанской Республики, призывает к насильственному изменению государственного устройства, установленного Конституцией Азербайджанской Республики, нарушению территориальной целостности Азербайджанской Республики, осуществляет деятельность, наносящую ущерб государственной безопасности, охране общественного порядка, здоровью или духовности населения, пропагандирует расовую, религиозную и национальную исключительность, связано с террористической деятельностью.
Лицо, которому было отказано в ходатайстве по вопросам гражданства, может повторно подать ходатайство после устранения обстоятельств, которые привели к отклонению ходатайства
Документы, необходимые для восстановления в гражданстве Азербайджанской Республики
- Заявление-анкета на имя Президента Азербайджанской Республики;
- 4 штуки 3х4 см фото;
- Копия документа, удостоверяющего личность;
- Документ о прекращении гражданства Азербайджанской Республики;
- Заявление на имя Президента Азербайджанской Республики с указанием причины восстановления в гражданстве Азербайджанской Республики (в свободной форме);
- Справка о составе семьи;
- Прохождение скрининга на СПИД и справка о состоянии здоровья (этот документ не требуется, если лицо, обратившееся за восстановлением гражданства, не покинуло республику);
- Согласно статье 16.2.1 Закона Азербайджанской Республики” О государственной пошлине", для восстановления лица в гражданстве необходимо уплатить государственную пошлину в размере 60 долларов США. Квитанция, подтверждающая уплату государственной пошлины на банковский счет Генерального консульства ;
- Все документы, необходимые для восстановления гражданства Азербайджанской Республики, должны быть представлены в 5 экземплярах и каждый экземпляр должен быть помещен в отдельный файл
Примечание: в случае невозможности подписания документов лицом, обратившимся из-за отсутствия чтения и физических недостатков, на заявлении должна быть сделана пояснительная записка об этом, и орган, ведущий документацию, должен подтвердить этот факт.
Внимание! Подделка документов приводит к потере приобретенного гражданства Азербайджанской Республики.
Срок и последствия рассмотрения ходатайства о восстановлении в гражданстве Азербайджанской Республики
После представления физическими лицами в соответствующий государственный орган предусмотренных законодательством Азербайджанской Республики документов, связанных с вопросами гражданства, заявление-анкета считается принятым к производству, и с этого момента начинается срок ее рассмотрения. Ходатайства о гражданстве рассматриваются каждым из соответствующих государственных органов в течение 1-6 месяцев. Лица, ходатайствующие о результатах рассмотрения обращений, поданных в связи с восстановлением гражданства Азербайджанской Республики, уведомляются в письменной форме Государственной миграционной службой или Министерством иностранных дел.
В то же время Министерство внутренних дел и Министерство иностранных дел уведомляют органы (должностных лиц), выдающие документы, подтверждающие гражданство, для принятия соответствующих мер.