Adın, ata adının və soyadın dəyişdirilməsi
Adın, ata adının və soyadın dəyişdirilməsi ilə bağlı müraciətlərin Baş Konsulluq tərəfindən qəbulu qeyri-iş günləri istisna olmaqla həftənin bütün iş günləri (Bazar ertəsi – Cümə, saat 09.00-dan 12.30-dək) aparılır.
Adın, ata adının və soyadın dəyişdirilməsi ilə bağlı tələb olunan sənədlər:
- Ərizə;
- ərizə verən şəxsin doğum haqqında şəhadətnaməsi;
- ərizə verən şəxs nikahdadırsa, nikah haqqında şəhadətnamə;
- ərizə verən şəxsin nikahı pozulmuşdursa, nikahın pozulması haqqında şəhadətnamə;
- ərizə verən şəxsin yetkinlik yaşına çatmayan uşaqları varsa, onların doğum haqqında şəhadətnamələri;
- şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin notariat qaydasında təsdiq olunmuş surəti;
- çağırış məntəqəsinə təhkim olunma vəsiqəsinin və ya hərbi biletin notariat qaydasında təsdiq edilmiş surəti;
- ərizə verən şəxsin 3x4 sm ölçüdə 2 ədəd rəngli fotoşəkili;
- Dövlət rüsumunun Baş Konsulluğun bank hesabına ödənilməsini təsdiq edən qəbz;
Qeyd: “Dövlət rüsumu” haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun 16.3.4-cü maddəsinə əsasən adın, ata adının və soyadın dəyişdirilməsinin qeydə alınmasına görə 20 ABŞ dolları məbləğində dövlət rüsumu ödənilir. Baş Konsulluqda nağd ödəniş qəbul edilmir.
Qeyd: Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının öz adını, ata adını və soyadını dəyişdirməsinə 18 yaşına çatdıqdan sonra yol verilir.
Qeyd: Barəsində cinayət işi açılmış və ya hazırda cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmuş şəxslərin adın, ata adının və soyadın dəyişdirilməsinə yol verilmir.

В Генеральном Консульстве обращения по консульским услугам осуществляются по территориям, определенным в пределах консульского округа
Гражданам Азербайджанской Республики разрешается менять имя, фамилию и отчество по достижении 18-летнего возраста.
Не допускается изменение имени, фамилии и отчества лицам, в отношении которых возбуждено или в настоящее время ведётся уголовное дело.
Гражданин Азербайджанской Республики, проживающий в регионах, входящих в консульский округ, желающих изменить своё имя, фамилию и отчество, должен предоставить следующие документы:
1. Заявление;
2. Свидетельство о рождении заявителя;
3. Свидетельство о браке, если заявитель состоит в браке;
4. Свидетельство о расторжении брака, если брак заявителя был расторгнут;
5. Если у заявителя есть несовершеннолетние дети, их свидетельства о рождении;
6. Нотариально заверенная копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
7. Нотариально заверенная копия воинского удостоверения или военного билета;
8. Фото 3 на 4 (3Х4), 2 шт. заявителя;
9. Квитанция об уплате госпошлины в размере 20 долларов США за смену имени, фамилии и отчества на расчётный счёт Генерального Консульства