İmzanın həqiqiliyinin təsdiq edilməsi
İmzanın həqiqiliyinin təsdiq edilməsi üçün sənədlərin Baş Konsulluq tərəfindən qəbulu qeyri-iş günləri istisna olmaqla həftənin bütün iş günləri (Bazar ertəsi – Cümə, saat 09.00-dan 12.30-dək) aparılır.
Konsul qanuna zidd və əqdin şərhindən ibarət olmayan, eləcə də özündə insanın şərəf və ləyaqətini ləkələyən məlumatlar əks etdirməyən sənədlərdə imzanın həqiqiliyini təsdiq edir. Konsul imzanın həqiqiliyini təsdiq edərkən sənəddə şərh olunmuş faktları deyil, yalnız müəyyən şəxsin imzasının həqiqiliyini təsdiq edir.
1. İmza edənin şəхsiyyətini təsdiq edən sənədin əsli və surəti;
2. Təsdiq ediləcək sənədin mətnindən asılı olaraq əlavə digər sənədlər;
3. İmzanın həqiqiliyinin təsdiq edilməsinə görə dövlət rüsumunun Baş Konsulluğun bank hesabına ödənilməsini təsdiq edən qəbz;
Qeyd: “Dövlət rüsumu” haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun 16.6.6-cı maddəsinə əsasən sənədlərdəki imzanın həqiqiliyinin təsdiq edilməsinə görə 20 ABŞ dolları məbləğində dövlət rüsumu ödənilir. Baş Konsulluqda nağd ödəniş qəbul edilmir.

Удостоверение подлинности подписи
Вы можете оформить различные виды доверенностей и заявлений о согласии в электронной форме, загрузив на мобильное устройство приложение “Мобильный нотариус” с платформ “AppStore” или “Google Play” . Если у вас есть вопросы по использованию приложения, пожалуйста, свяжитесь с Главным Управлением регистрации и нотариата Министерства юстиции.
В генеральном консульстве консул удостоверяет подлинность подписи на документах, которые противоречат закону и не содержат толкования сделки, а также не содержат в себе сведений, порочащих честь и достоинство человека. При удостоверении подлинности подписи консул подтверждает подлинность подписи, сделанной только конкретным лицом, а не факты, прокомментированные на документе.
- Оригинал и копия документа, удостоверяющего личность подписавшего;
- Другие дополнительные документы в зависимости от текста документа, подлежащего утверждению;
- За подтверждение подлинности подписи государственная пошлина в размере 20 долларов США зачисляется на банковский счет Генерального консульства квитанция, подтверждающая оплату.
Примечание: гражданин должен лично прибыть в Генеральное консульство вместе с вышеперечисленными документами.