Sankt-Peterburqda Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb
Cari ilin 12 dekabr tarixində Sankt-Peterburqun tanınmış ictimai xadimləri, ziyalıları və Azərbaycan diasporunun nümayəndələri Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin əziz xatirəsini anmaq məqsədi ilə onun xatirə lövhəsinin vurulduğu Qaroxovaya küçəsində 6 saylı evin önündə toplanıblar.
Baş konsulluğun təşkilatçılığı ilə keçirilən anım mərasiminin iştirakçıları həmvətənlərimiz, diplomatlar və AMOR gənclər təşkilatının Sankt-Peterburqda fəaliyyət göstərən bölməsinin üzvləri görkəmli siyasət xadimi Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla və bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulu Sultan Qasımov Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri, həyat və fəaliyyətini vətənin rifahına həsr etmiş Heydər Əliyevin Azərbaycanın inkişafı naminə həyata keçirdiyi islahatlardan söhbət açıb. Baş konsul bildirib ki, Heydər Əliyev dahisi Azərbaycan dövlətçiliyinin banisidir və onun bizlərə bəxş etdiyi müstəqil dövlət sarsılmazdır. Baş konsul Sultan Qasımov məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə dövlətçiliyin möhkəm əsaslarının qoyulduğunu və xalqın tərəqqisi naminə geniş miqyaslı layihələrin həyata keçirildiyini xatırlatdı. Diplomat qeyd etdi ki, bu gün sürətlə inkişaf edən dövlətimizin rəhbəri, Heydər Əliyev siyasi kursunun davamçısı, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev Azərbaycanın inkişafı, müstəqilliyimizin təminatı naminə uğurlu daxili və xarici siyasət kursunu davam etdirir, ölkədə bir çox yeni və müvəffəqiyyətli islahatlar həyata keçirilir. Çıxışının davamında diplomat bildirdi ki, dahi siyasətçi, görkəmli xadim Heydər Əliyev SSRİ-də rəhbər vəzifələrdə çalışanda Azərbaycanla yanaşı bütün Sovet İttifaqının iqtisadiyyatının və mədəniyyətinin inkişafına böyük töhfə verib. Baş konsul həmçinin rusiyalıların Heydər Əliyevin siyasi xadim kimi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiklərini vurğulayıb.
Baş konsul həmçinin bildirib ki, Ulu Öndərin uzaqgörən siyasəti, Rusiya və digər xarici ölkələrdə yaşayan həmvətənlərimizə göstərdiyi diqqət, soydaşlarımızın birliyinə və xalq diplomatiyasının inkişafına səbəb olub. Baş konsul Sultan Qasımov qeyd edib ki, ilk olaraq müstəqil Azərbaycanın hüquqları və xalqın mənafeləri məhz Heydər Əliyev tərəfindən beynəlxalq aləmdə, nüfuzlu təşkilatlarda müdafiə olunub. Ümummilli liderin sarsılmaz iradəsi nəticəsində Azərbaycanın müstəqilliyi möhkəmlənib.
Baş konsul qeyd edib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin inkişafına xüsusi diqqət yetirib və bu gün Ümummilli Liderin layiqli davamçısı olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ikitərəfli münasibətlər, çox şaxəli əməkdaşlıq və strateji tərəfdaşlıq yeni müstəviyə ucalıb.
Tədbirin davamında Sankt-Peterburqda fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyəti”nin sədri Vaqif Məmişov və diaspor fəallarımız çıxış edərək Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmlənməsində, beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətlərindən danışıblar. Tədbir iştirakçıları Azərbaycan dövlətçiliyinin quruculuğunda və xaricdə yaşayan həmvətənlilərimizin vahid diaspor olaraq təşkilatlanmasında Heydər Əliyevin misilsiz zəhmətini xüsusi ilə qeyd ediblər.

В Санкт-Петербурге почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева.
12 декабря известные общественные деятели, представители интеллигенции и представители азербайджанской диаспоры собрались у мемориальной доски, на улице Гороховой, дом №6, чтобы почтить память Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Участники мероприятия, организованного Генеральным консульством Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге, почтили память выдающегося политического деятеля Гейдара Алиева минутой молчания.
Генеральный консул Султан Гасымов рассказал о проведенных Общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым реформах, посвященных процветанию страны. Генеральный консул отметил, что Гейдар Алиев является основателем азербайджанской государственности, и независимое государство, которое он дал народу, непоколебимо. Генеральный консул Султан Гасымов напомнил, что во время правления Общенационального лидера Гейдара Алиева были заложены прочные основы государственности и реализованы масштабные проекты на благо народа. Дипломат отметил, что сегодня при действующем главе государства, преемнике политического лидера Гейдара Алиева, уважаемом президенте Ильхаме Алиеве продолжается успешное развитие внутренней и внешней политики Азербайджанской Республики. В своем выступлении Султан Гасымов в очередной раз напомнил, что Гейдар Алиев был значимым политическим деятелем, внесшим вклад в развитие экономики и культуры всего Советского Союза. Генеральный консул также отметил, что во всем мире высоко оценили деятельность Гейдара Алиева как политического деятеля. Генеральный консул подчеркнул, что дальновидная политика великого лидера, внимание, уделяемое нашим соотечественникам, проживающим в России и других странах, способствовали консолидации диаспоры и развитию народной дипломатии. Было отмечено, что права независимого Азербайджана и интересы народа на международной арене впервые были защищены именно Гейдаром Алиевым. В результате сильной воли Общенационального лидера независимость Азербайджана была укреплена. Генеральный консул подчеркнул, что Гейдар Алиев уделил особое внимание развитию двусторонних отношений. И на сегодняшний день, двусторонние отношения, многостороннее сотрудничество и стратегическое партнерство между Азербайджаном и Россией вышли на новый уровень под руководством президента Ильхама Алиева.
В ходе мероприятия председатель «Азербайджанской национально-культурной автономии» в Санкт-Петербурге Вагиф Мамишев и представители диаспоры выступили за укрепление независимости Азербайджана и в очередной раз подчеркнули неоценимые заслуги великого лидера Гейдара Алиева. Участники мероприятия отметили исключительную работу Гейдара Алиева в укреплении азербайджанской государственности и организации единой диаспоры соотечественников, проживающих за рубежом.
Сегодня, азербайджанцы высоко ценят внимание действующего Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева к соотечественникам, проживающим за рубежом, а также оказанную Президентом поддержку молодёжи, развитию культуры и экономики и других важных сфер. В конце мероприятия наши соотечественники возложили цветы к барельефу Гейдара Алиева.