Dövlət rüsumu haqqında
Maddə 16. Azərbaycan Respublikasında və ya Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki diplomatik nümayəndəliklərində aparılan konsul əməliyyatları üçün dövlət rüsumunun dərəcələri
Dövlət rüsumu tutulmalı olan hərəkətlər
Dövlət rüsumunun məbləği
16.1. Pasportların və vizaların verilməsinə görə:
16.1.1. ümumvətəndaş pasportların alınması məqsədilə sənədlərin səfirlikdə və ya konsulluqda tərtib edilib göndərilməsinə görə
25 ABŞ dolları
16.1.2. ölkəyə qayıtmaq üçün pasportu əvəz edən qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsinə görə
10  ABŞ dolları
16.1.3. səfirliklərə və konsulluqlara vizaların verilməsinə dair göstərişlərin göndərilməsinə görə
4 manat
16.1.4. tranzit vizalarının və birdəfəlik giriş vizalarının rəsmiləşdirilməsi üçün
20  ABŞ dolları
16.1.5. çoxdəfəlik giriş vizalarının rəsmiləşdirilməsi üçün
350 ABŞ dolları
16.2. Vətəndaşlıq məsələlərilə əlaqədar sənədlərin rəsmiləşdirilməsinə görə;
16.2.1. vətəndaşlığın bərpa edilməsi üçün vəsatətin rəsmiləşdirilməsinə görə
60  ABŞ dolları
16.2.2. vətəndaşlığa xitam verilməsi üçün vəsatətin rəsmiləşdirilməsinə görə
16.3. VVAQ məsələlərinə dair konsulluq əməliyyatlarına görə:
16.3.1. nikahın qeydə alınması və bu barədə şəhadətnamənin verilməsinə görə
16.3.2. yetkinlik yaşına çatmamış ümumi uşaqları olmayan ər-arvadın qarşılıqlı razılığı əsasında nikahın pozulmasının qeydə alınmasına görə
40  ABŞ dolları
16.3.3. Qanunla müəyyən edilmiş qaydada xəbərsiz itkin düşmüş, yaxud fəaliyyət qabiliyyəti olmayan hesab edilmiş şəxslə nikahın pozulmasının qeydə alınmasına görə
5   ABŞ dolları
16.3.4. soyadın, adın və ata adının dəyişdirilməsinin qeydə alınmasına görə
16.3.5. vətəndaşlıq vəziyyəti aktlarının qeydə alınması barədə təkrar şəhadətnamələrin verilməsinə görə
16.3.6. vətəndaşlıq vəziyyəti aktlarının qeydlərində dəyişikliklərin, düzəlişlərin və əlavələrin edilməsi və onların bərpası ilə əlaqədar şəhadətnamələrin verilməsinə görə
16.3.7. xarici ölkələrin qeydiyyat orqanlarında nikahın qeydə alınması məqsədilə ailə vəziyyətinə dair arayışın verilməsinə görə
16.4. Sənədlərin sorğu əsasında alınmasına görə:
16.4.1. sənədlərin sorğu əsasında alınmasına görə (hər sənəd üçün):
16.4.1.1. Azərbaycan Respublikasında
16.4.1.2. ölkədə xaricində
16.5. Sənədlərin leqallaşdırılmasına görə:
16.5.1. Azərbaycan Respublikasında
16.5.2. xarici ölkədə
16.6. Notariat hərəkətlərinin aparılmasına görə:
16.6.1. Azərbaycan Respublikasının ərazisində yerləşən daşınmaz əmlak istisna olmaqla, əmlakdan, o cümlədən avtonəqliyyat vasitələrindən istifadə etmək və ona sərəncam vermək, kredit əməliyyatlarını yerinə yetirmək hüququ verən etibarnamələrin təsdiqinə görə
16.6.2. poçt vasitəsi ilə daxil olmuş pul vəsaitlərinin, bağlamaların, korrespondensiyaların bank idarələrindən alınması və ona sərəncam verilməsi barədə vəkalətnamələrin təsdiqinə görə
16.6.3. müqavilələrin təsdiqinə görə:
16.6.3.1. nəqliyyat vasitələrinin özgəninkiləşdirilməsinə dair müqavilənin təsdiqinə görə
50  ABŞ dolları
16.6.3.2. qiymətləndirilən digər müqavilələrin təsdiqinə görə
150 ABŞ dolları
16.6.3.3 əmlak bölgüsü, zaminlik və digər qiymətləndirilməyən müqavilələrin təsdiqinə görə;
30  ABŞ dolları
16.6.4. sənədlərin surətlərinin və sənədlərdən çıxarışların düzgünlüyünün təsdiqinə görə
16.6.5. sənədlərin bir dildən başqa dilə tərcüməsinin düzgünlüyünün təsdiqinə görə (hər səhifə üçün):
- xarici dillərdən
- xarici dillərə
16.6.6. sənədlərdəki imzanın, o cümlədən tərcüməçinin imzasının həqiqiliyinin təsdiqinə görə (hər sənəd üçün)
16.6.7. miras əmlakın mühafizəsi üçün tədbirlərin görülməsinə görə
16.6.8. vəsiyyətnamənin təsdiqinə görə
16.6.9. vəsiyyətnamənin depozitə qəbul edilməsinə görə
16.6.10. qəyyumun təyin edilməsinə dair aktın tərtib edilməsinə görə;
50 ABŞ dolları
16.6.9. əmlakın idarə edilməsinə dair qəyyumun hesabatının təsdiq edilməsinə görə;
16.6.10. vərəsəlik hüququ haqqında şəhadətnamənin verilməsinə görə
100 ABŞ dolları
16.6.11. sənədlərin (vəsiyyətnamə istisna olmaqla) saxlanmaq üçün qəbul edilməsinə görə
16.6.12. öhdəliyin icra predmetinin saxlanmaq üçün qəbul edilməsinə görə (hər ay üçün)
16.6.13. pul məbləğlərinin və qiymətli kağızların depozitə qəbul edilməsinə görə (hər ay üçün)
16.6.14.icra qeydlərinin aparılmasına görə
16.6.15. ər-arvadın ümumi əmlakındakı paya mülkiyyət hüququ haqqında şəhadətnamələrin verilməsinə görə
16.6.16. şəxsin sağ olması və şəxsin müəyyən yerdə olması faktlarının, şəxsin fotoşəkildəki şəxslə eyniliyinin və sənədlərin təqdim olunduğu vaxtın təsdiq edilməsinə görə
10 ABŞ dolları
16.6.17. dəniz protestlərinin tərtib edilməsinə görə
16.6.18. sübutların təmin edilməsinə görə
16.7. Digər konsul əməliyyatlarına görə.
Maddə 17. Azərbaycan Respublikasında və ya Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki diplomatik nümayəndəliklərində aparılan konsul əməliyyatları üçün dövlət rüsumunun ödənilməsindən azadolmalar və dövlət rüsumunun ödənilməsinin xüsusiyyətləri
17.1. Aşağıdakı hallarda bu Qanunun 16-cı maddəsində nəzərdə tutulmuş dövlət rüsumu alınmır:
17.1.1. xidməti və diplomatik pasportların verilməsinə və ya dəyişdirilməsinə görə;
17.1.2. Azərbaycan Respublikası ilə xarici dövlətlər arasında mülki, ailə və cinayət işlərində hüquqi yardım haqqında, alimentlər haqqında, pensiya haqqında və övladlığa götürmə məsələləri haqqında müqavilələrə uyğun olaraq bu ölkənin səlahiyyətli orqanlarının və ayrı-ayrı vətəndaşlarının sorğusuna əsasən sənədlərin tələb olunub alınmasına görə;
17.1.3. Dövlət nümayəndə heyətinin tərkibində xarici ölkələrə ezam olunan şəxslərin pasport və digər gediş sənədləri rəsmiləşdirildikdə;
17.1.4. Azərbaycan Respublikasının xeyrinə əmlakın bağışlanmasına dair müqavilələrin və vəsiyyətnamələrin təsdiq edilməsinə görə;
17.1.5. Azərbaycan Respublikasının gəmi, hava və digər nəqliyyat vasitələrinin heyət üzvlərinin, habelə vətəndaşlarının ölümündən sonra qalmış əmlakının mühafizəsinə görə.
17.2. Bu Qanunun 16-cı maddəsində nəzərdə tutulmuş dövlət rüsumları Azərbaycan Respublikasına gələn aşağıdakı əcnəbilərdən alınmır:
17.2.1. Dövlət nümayəndə heyəti üzvləri və rəsmi şəxslərdən;
17.2.2. Azərbaycan Respublikasında beynəlxalq humanitar təşkilatları təmsil edənlərdən;
17.2.3. Dövlət xətti ilə təhsil alan və pedaqoji fəaliyyət göstərənlərdən;
17.2.4. Müdafiə xətti ilə səfər edənlərdən.
17.3. Azərbaycan Respublikasına qrup halında gələn əcnəbilərin hər birindən vizanın rəsmiləşdirilməsinə  görə dövlət rüsumu tutulur.
17.4. Bu Qanunun 16.6-cı maddəsində göstərilən dövlət rüsumundan əlavə vərəsələr və miras qoyanlar daşınmaz vərəsəlik əmlakının mühafizəsi üçün, otaq icarəsi, mühafizəsi, nəqliyyat, ezamiyyət, poçt, dəftərxana və sair faktiki xərcləri ödəyirlər.
17.5. Sənədlərin saxlanılması və qəbulu zamanı ehtimal olunan saxlama müddətinə görə dövlət rüsumu əvvəlcədən ödənilir və tamamlanmamış ay tamamlanmış ay kimi nəzərə alınır.
17.6. Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki diplomatik nümayəndəliklərində aparılan konsul əməliyyatları üçün alınan dövlət rüsumu bir ay ərzində dövlət büdcəsinə köçürülür.
17.7. Diplomatik və xidməti pasporta malik olan, xarici ölkələrdə təhsil alan (müvafiq təsdiqedici sənəd təqdim edildikdə), dövlət xətti iləpedaqoji fəaliyyət göstərən, xarici ölkələrin cəzaçəkmə müəssisələrindən azadlığa buraxılan, xarici ölkələrdən deportasiya, readmissiya, ekstradisiya edilən, insan alveri qurbanı olan, yaxud 18 yaşına çatmayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına ölkəyə qayıtmaq üçün pasportu əvəz edən qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsinə görə dövlət rüsumu tutulmur. Bu maddənin birinci cümləsində göstərilən hallardan başqa digər hallarda xarici ölkədə ümumvətəndaş pasportunu itirmiş və ya həmin pasportu oğurlanmış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı bu barədə xarici ölkənin müvafiq polis orqanı tərəfindən verilmiş təsdiqedici sənəd təqdim edildikdə ona qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsinə görə dövlət rüsumu tutulmur.

АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ РЕСПУБЛИКИ О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ
Статья 16. Ставки государственной пошлины за консульские действия, совершаемые в Азербайджанской Республике или дипломатических представительствах Азербайджанской Республики в зарубежных странах
Действия, за которые взимается государственная пошлина
Сумма государственной пошлины
16.1. За оформление паспортов и виз:
16.1.1. за составление в посольстве или консульстве документов и направление их с целью получения общегражданских паспортов;
25 долларов США
16.1.2. за выдачу свидетельства, заменяющего паспорт для возвращения в страну;
10 долларов США
16.1.3. за оформление указаний на получение виз в посольствах и генеральных консульствах
4 маната
16.1.4. за оформление обычных въездных и транзитных виз
20 долларов США
16.1.5 за оформление многократных въездных виз;
350 долларов США
16.2. За оформление документов, связанных с вопросами гражданства:
16.2.1. за оформление ходатайства для восстановления гражданства;
60 долларов США
16.2.2. за оформление ходатайства для прекращения гражданства
16.3. За государственную регистрацию актов гражданского состояния:
16.3.1. за регистрацию брака
16.3.2. за регистрацию развода на основании обоюдного согласия между супругами имеющими детей несовершеннолетнего возраста
40 долларов США
16.3.3. за регистрацию развода с признанными в установленным законом порядке без вести пропавшим или душевнобольным лицом
5 долларов США
16.3.4. за регистрацию перемены имени, фамилии, отчества
16.3.5. за выдачу повторных свидетельств  о регистрации актов гражданского состояния
16.3.6. за выдачу свидетельств, связанных с внесением исправлений, поправок, дополнений и восстановления записей актов гражданского состояния
16.3.7. за выдачу справки о семейном положении с целью регистрации брака в органах ЗАГСа зарубежных стран
16.4. За получение документов на основании запроса:
16.4.1. за получение документов на основании запроса (для каждого документа):
16.4.1.1. в Азербайджанской Республике
16.4.1.2. за пределами страны.
16.5. За легализацию документов:
16.5.1. в Азербайджанской Республике
16.5.2. в зарубежных странах
16.6. За проведение нотариальных действий:
16.6.1. за нотариальное подтверждение доверенностей на право пользованием и распоряжением имуществом, за исключением недвижимого имущества, находящегося на территории Азербайджанской Республики, в том числе автотранспортными средствами, за право на осуществление кредитных операций
16.6.2. За подтверждение доверенностей на получение и распоряжение денежными средствами, посылками, корреспонденцией, поступившими по почте и полученных из банковских управлений
16.6.3. за подтверждение договоров:
16.6.3.1. за подтверждение об отчуждении транспортных средств
50 долларов США
16.6.3.2. за подтверждение других договоров подлежащих оценке
150 долларов США
16.6.3.3. 3а подтверждение договоров о деления имущества, гарантий и прочих договоров не подлежащих оценке
30 долларов США
16.6.4. за подтверждение копий и выписок из документов
16.6.5. за подтверждение верности перевода документов с одного языка на другой (за каждую страницу):
с иностранных языков
На иностранные языки
16.6.6. за нотариальное подтверждение подлинности подписей на документе, в том числе и подписи переводчика (за каждый документ)
16.6.7. за принятие мер по охране наследства
16.6.8. за подтверждение завещания
16.6.9. за принятия наследства в депозитарий
16.6.10. за выдачу свидетельства о праве на наследство
100 долларов США
16.6.11. за принятие документов на сохранение (за исключением завещания)
16.6.12. за принятие на сохранение предмета обязательства  (за каждый месяц)
16.6.13. за принятие на депозит денежных сум и ценных бумах
16.6.14. за ведение заметок об исполнении
16.6.15. за выдачу свидетельств на право пользование супругами долей от общего имущества
16.6.16. за подтверждение факта жизни лица, нахождения лица в определенном месте, идентификация личности с фотографией и подтверждение времени подачи документов
16.6.17. составление морских протестов
16.6.18 за обеспечение доказательств
16.7. За иные консульские услуги
Статья 17. Освобождение от уплаты государственной пошлины за консульские действия, совершаемые в Азербайджанской Республике или в дипломатических представительствах Азербайджанской Республики в зарубежных странах, и особенности уплаты государственной пошлины
17.1. Предусмотренная статьей 16 настоящего Закона государственная пошлина не взимается:
17.1.1. за получение служебных и дипломатических паспортов;
17.1.2. за востребование и получение по запросу компетентных органов и отдельных граждан данной страны документов в соответствии с договорами о правовой помощи в гражданских, семейных и уголовных делах, об алиментах, о пенсии и вопросах усыновления между Азербайджанской Республикой и иностранными государствами;
17.1.3. за оформление паспортов и других проездных документов лиц, командированных в зарубежные страны в составе государственной делегации;
17.1.4. За удостоверение договоров и завещаний, связанных с дарением имущества в пользу Азербайджанской Республики;
17.1.5. за охрану имущества, оставшегося после смерти членов экипажа судов, воздушных и других транспортных средств, а также граждан Азербайджанской Республики.
17.2. Предусмотренные статьей 16 настоящего Закона государственные пошлины не взимаются с прибывших в Азербайджанскую Республику следующих иностранцев:
17.2.1. членов государственной делегации и официальных лиц;
17.2.2. лиц, представляющих в Азербайджанской Республике международные гуманитарные организации;
17.2.3. лиц, получающих образование по государственной линии и занимающихся педагогической деятельностью;
17.2.4. лиц, совершающих поездку по линии обороны.
17.3. С каждого из иностранцев, приезжающих в Азербайджанскую Республику в составе группы, взимается государственная пошлина за оформление визы или продление срока ее действия.
17.4. Помимо государственной пошлины, указанной в статье 16.6. настоящего Закона, наследники и наследодатели оплачивают расходы, связанные с охраной недвижимого наследственного имущества, арендой, охраной помещения, транспортные, командировочные, почтовые, канцелярские и прочие фактические расходы.
17.5. Государственная пошлина за предполагаемый срок хранения при хранении и приеме документов уплачивается заранее, и незавершенный месяц учитывается как завершенный.
17.6. Государственная пошлина за консульские действия, проводимые в дипломатических представительствах Азербайджанской Республики в зарубежных странах, в течение одного месяца перечисляется в государственный бюджет.
17.7. За выдачу «Свидетельства на возвращение в Азербайджанскую Республику» заменяющего паспорт для возвращения в страну гражданам Азербайджанской Республики владеющим дипломатическими и служебными паспортами, проходящим обучение зарубежом (в случаи предоставления подтверждающего документа), осуществляющим педагогическую деятельность по государственной линии, лицам освобожденным из мест лишения свободы, депортированным, экстрадированным, жертвам торговли людьми, лицам не достигшим 18 лет  государственная пошлина не взимается.
Кроме случаев, предусмотренных в первой части данной статьи при иных обстоятельствах у гражданина Азербайджанской Республики потерявшего паспорт в иностранном государстве, в случае предоставления им справки об утере документа, полученного из компетентного органа полиции, государственная пошлина за свидетельство на возвращение в Азербайджанскую Республику не взимается.