Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sankt-Peterburq şəhəri qubernatoru Aleksandr Beqlovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinin qubernatoru Aleksandr Beqlovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Rusiya arasında münasibətlərin mehriban qonşuluğa və qarşılıqlı anlaşmaya əsaslandığı, əlaqələrimizin bir çox sahələri əhatə etdiyi qeyd olunub. Bu səfərin də ölkələrimiz arasında əlaqələrin bir göstəricisi olduğu bildirilib. Söhbət zamanı iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafında dövlət başçılarının şəxsi münasibətlərinin rolu xüsusi vurğulanıb.
Milli Məclisin sədri xalqlarımız arasında əsrlər boyu davam edən tarixi əlaqələrin mövcud olduğunu, bu münasibətlərin bu gün də uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Spiker Sahibə Qafarova Rusiyada baş vermiş terror hadisəsi ilə əlaqədar başsağlığı verib.
Görüşdə, həmçinin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında parlamentlərin mühüm rolu vurğulanıb. Qeyd olunub ki, Milli Məclis həm Federasiya Şurası, həm də Dövlət Duması ilə sıx əməkdaşlıq edir. Qarşılıqlı səfərlər, tərəflər arasında müsbət dialoq bu əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verir. Dostluq qruplarının qarşılıqlı fəaliyyətinin münasibətlərimizin dərinləşməsinə xidmət etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Spiker Sahibə Qafarova özünün Rusiya Federasiyasına rəsmi səfərlərini xatırladaraq, Azərbaycan Milli Məclisi ilə Rusiya Federal Məclisinin Dövlət Duması arasında imzalanan əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun bu əlaqələrin daha da inkişafına imkanlar yaratdığını vurğulayıb. O, qanunvericilik orqanlarımızın komitələri arasında əməkdaşlıq məsələlərinin də nəzərdən keçirildiyini söyləyib.
Milli Məclisin Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisi ilə əlaqələrinin olduğu, Qanunvericilik Məclisinin üzvlərinin ölkəmizə səfər etdiyi də xatırlanıb.
Göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Sankt-Peterburq şəhərinin qubernatoru Aleksandr Beqlov Azərbaycan Respublikası ilə Sankt-Peterburq şəhəri arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın yaradılmasının 20-ci ildönümü münasibətilə ölkəmizə səfər etdiyini xatırladıb.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevi xoş xatirələrlə yad edən qubernator deyib ki, bu müdrik şəxsiyyətin əsasını qoyduğu siyasi kursu bu gün Prezident İlham Əliyev böyük uğurla davam etdirir. O, ötən il Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünün qeyd olunduğunu xatırladaraq, Sankt - Peterburq şəhərində də geniş tədbirlərin keçirildiyini bildirib.
Qonaq söhbət zamanı, həmçinin paytaxt Bakı şəhəri haqqında da xoş xatirələrini bölüşüb və şəhərimizin inkişafının qonaqlarda dərin təəssüratlar yaratdığını bildirib.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с делегацией под руководством губернатора Санкт-Петербурга Александра Беглова
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с находящейся у нас в стране делегацией, которую возглавляет Александр Беглов, губернатор г. Санкт-Петербурга Российской Федерации.
На встрече было отмечено, что отношения между Азербайджаном и Россией основаны на добрососедстве и взаимопонимании, и что наши связи охватывают многие сферы. Текущий визит тоже является показателем уровня связей между нашими странами. В ходе беседы особо подчёркивалась роль личных отношений между главами государств в развитии сотрудничества между двумя странами.
Как подчеркнула председатель Милли Меджлиса, наши народы объединяют многовековые исторические узы, которые успешно сохраняются и сегодня.
Спикер Сагиба Гафарова выразила соболезнования в связи с произошедшим в России терактом.
Кроме того, на встрече подчёркивалась существенная роль парламентов в развитии двусторонних отношений. Было упомянуто тесное сотрудничество Милли Меджлиса – как с Советом Федерации, так и с Государственной Думой. Встречные визиты и позитивный диалог сторон способствуют дальнейшему развитию этих отношений. Меж тем, взаимодействие групп дружбы способствует углублению наших связей.
Спикер Сагиба Гафарова подчеркнула, говоря о своих официальных визитах в Российскую Федерацию, что подписанный между Милли Меджлисом Азербайджана и Государственной Думой Федерального Собрания России меморандум о взаимопонимании создаёт возможности для дальнейшего развития связей. По её словам, также рассматриваются вопросы сотрудничества между комитетами наших законодательных органов.
Затем были упомянуты связи Милли Меджлиса с Законодательным собранием Санкт-Петербурга, как и то, что члены Законодательного собрания посещали нашу страну.
Выразив признательность за продемонстрированное радушие, губернатор Санкт-Петербурга Александр Беглов заметил, что его приезд в нашу страну связан с двадцатилетием учреждения межправительственной комиссии между Азербайджанской Республикой и Санкт-Петербургом по сотрудничеству в экономических и гуманитарных вопросах.
Отдавая дань уважения общенациональному лидеру азербайджанского народа Гейдару Алиеву, губернатор сказал, что заложенный этой мудрой личностью политический курс сегодня с большим успехом продолжает Президент Ильхам Алиев. Г-н Беглов вспомнил об отмечавшемся в прошлом году 100-летии со дня рождения Великого лидера Гейдара Алиева, сказав, что и в Санкт-Петербурге по этому случаю проводились масштабные мероприятия.
В ходе беседы гость поделился приятными воспоминаниями о Баку и заметил, что развитие нашей столицы произвело на прибывших глубокое впечатление.