Sankt-Peterburqda Fikrət Əmirovun “Min bir gecə” baleti nümayiş etdirilib
Balet Rusiya Federasiyasının Əməkdar incəsənət xadimi, tanınmış xoreoqraf, həmyerlimiz Eldar Əliyevin quruluşunda səhnələşdirilib. Mariinski Teatrının simfonik orkestri və xorunu Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının baş dirijoru, Azərbaycanın Əməkdar artisti Əyyub Quliyev idarə edib. Baletdə ilk dəfə olaraq Şəhriyar rolunu Azərbaycanın Əməkdar artisti Timur Əsgərov ifa edib. Dahi bəstəkar Fikrət Əmirovun əsrarəngiz musiqisi, səhnə ustalarının təkrarsız ifası Rusiyanın Şimal paytaxtının sənətsevərləri tərəfindən sürəkli alqışlarla qarşılanıb.
Tamaşadan sonra gecədə fəxri qonaq qismində iştirak edən Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov, Macarıstanın baş konsulu Viktor Sederkeni və Tacikistanın baş konsulu Xomidcon Nəzəri xoreoqraf Eldar Əliyevi, dirijor Əyyub Quliyevi və teatrın solistlərini səhnə arxasında uğurlu çıxışları münasibətilə təbrik ediblər. Baş konsul Sultan Qasımov Fikrət Əmirovun dahi əsərinin yeni quruluşda Rusiyanın aparıcı teatrının səhnəsində ifa edilməsini mədəni əlaqələrin inkişafında mühüm hadisə adlandırıb.
Sultan Qasımov Mariinskiy Teatrının rəhbərliyinə və yaradıcı kollektivinə Azərbaycanın dünyaşöhrətli bəstəkarı Fikrət Əmirovun ölməz “Min bir gecə” əsərini yenidən uğurla canlandırdıqlarına görə dərin minnətdarlığını bildirib.

В Санкт-Петербурге показан балет Фикрета Амирова «Тысяча и одна ночь»
Балет поставил наш соотечественник, заслуженный деятель искусств Российской Федерации, известный хореограф Эльдар Алиев. Симфоническим оркестром и хором Мариинского театра дирижировал главный дирижер Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета, заслуженный артист Азербайджана Эйюб Гулиев. Заслуженный артист Азербайджана Тимур Аскеров впервые исполнил партию Шахрияра. Загадочная музыка гениального композитора Фикрета Амирова и неповторимая игра мастеров сцены были встречены непрерывными аплодисментами любителей искусства Северной столицы России.
После выступления, принявшие участие в вечере в качестве почетных гостей генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов, генеральный консул Венгрии Виктор Седеркен и генеральный консул Таджикистана Хомиджон Назари поздравили хореографа Эльдара Алиева, дирижера Ейюба Гулиева и солистов театра с успешным выступлением. Генеральный консул Султан Гасымов отметил, что исполнение гениального произведения Фикрета Амирова на сцене ведущего театра России в новом составе является важным событием в развитии культурных связей
Султан Гасымов выразил глубокую благодарность руководству и творческому коллективу Мариинского театра за успешное возрождение бессмертного балета «Тысяча и одна ночь», всемирно известного азербайджанского композитора Фикрета Амирова.