Sankt-Peterburqda Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə musiqi gecəsi keçirilib
18 noyabr tarixində Sankt-Peterburq şəhərində yerləşən “Tavriya” sarayının Günbəzli zalında müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş qala-konsert keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun və “Tavriya” sarayı administrasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin, Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Mədəniyyət Nazirliyinin, Türkiyənin Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun, Azərbaycan diasporunun, yerli dövlət orqanlarının və ictimaiyyətin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Konsert zamanı Azərbaycanın xalq artisti, dirijor Yalçın Adıgözəlovun idarə etdiyi Leninqrad vilayətinin Dövlət Simfonik Orkestrinin ifasında Azərbaycan, rus və xarici bəstəkarların klassik əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunub. Əsərləri Azərbaycanın əməkdar artistləri Elnarə Məmmədova, Regina Rüstəmova, Mariinski Teatrının solistləri Məhərrəm Hüseynov və Həmid Abdulov ifa ediblər.

В Санкт-Петербурге прошел музыкальный вечер, посвященный 100-летию великого лидера Гейдара Алиева
18 ноября в Купольном зале Таврического дворца, расположенного в Санкт-Петербурге, состоялся гала-концерт, посвященный 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева – основателя современного Азербайджанского государства.
Мероприятие проведено при поддержке Государственного Комитета по работе с диаспорой Азербайджанской Республики, совместной организации Генерального консульства Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге и администрации Таврического дворца.
На вечере присутствовали представители российского представительства Фонда Гейдара Алиева, Государственного Комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, Министерства культуры, Генерального консульства Азербайджана в Санкт-Петербурге, Генерального консульства Турции в Санкт-Петербурге, азербайджанской диаспоры, местных государственных органов и общественности.
На концерте была представлена программа, состоящая из классических произведений азербайджанских, российских и зарубежных композиторов в исполнении Государственного симфонического оркестра Ленинградской области под управлением народного артиста Азербайджана, дирижера Ялчина Адыгозалова. Произведения исполнили заслуженные артисты Азербайджана Эльнара Мамедова, Регина Рустамова, солисты Мариинского театра Магеррам Гусейнов и Гамид Абдулов.