Sankt-Peterburqda "Memarlıq incəsənət kimi" sərgisi açılıb
7 sentyabr 2022-ci il tarixində Sankt-Peterburq Dövlət Tarix Muzeyində Üçüncü Beynəlxalq "Memarlıq incəsənət kimi" sərgisinin açılışı keçirilmişdir. Ekspozisiyanın əsas qəhrəmanları – "Qızıl Trezini-2021" müsabiqəsinin qalibləri olmuşdur. "Qızıl Trezini" memarlar, dizaynerlər, bərpaçılar, teatr rəssamları və memarlıq ixtisaslarının tələbələri üçün illik mükafatdır. 2018-ci ildə Sankt-Peterburqun ilk memarı, İsveçrə əsilli memar Domeniko Trezininin (1670-1734) şərəfinə təsis edilmiş və “Dünya Peterburqlular klubu”nun himayəsi altında keçirilir.
Tədbirdə Sankt-Peterburq Dövlət Tarix Muzeyinin baş direktoru Vladimir Kirilov, Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov, İsrail Dövlətinin Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Uri Reznik, Rusiya Milli Kitabxanasının baş direktoru Vladimir Qronski, "Tsarskoye Selo" Dövlət Muzeyinin direktoru Olqa Taratınova, Sankt-Peterburq Memarlar İttifaqının prezidenti Vladimir Qriqoryev və digər şəxslər çıxış etmişlər. S.Qasımov çıxışında sərgi iştirakçılarını salamlayaraq təbrik etmişdir. Baş konsul qeyd etmişdir ki, Sankt-Peterburq dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biridir və onun bənzərsiz muzeyləri, teatrları və tarixi binaları şəhərin memarlığından və onun mahiyyətindən danışır.
Petropavlovsk qalasının Mühəndis evində keçirilən sərgidə 2021-ci ildə keçirilmiş "Qızıl Trezini" IV Beynəlxalq memarlıq-dizayn müsabiqəsinin qaliblərinin əsərlərini görmək mümkün olmuşdur. Laureatlar arasında 14 ölkədən – Braziliya, Böyük Britaniya, İsrail, Hindistan, İtaliya, İslandiya, İspaniya, Çin, Meksika, Niderland, Portuqaliya, Rusiya, Salvador və Sinqapurdan olan layihələr yer alır. Bundan əlavə, sərgidə 2021-2022-ci illərdə "Qızıl Trezini" Təşkilat Komitəsi tərəfindən keçirilən mədəni və maarifləndirici tədbirlərin fotoxronikası da təqdim olunmuşdur.

В Санкт-Петербурге открылась выставка «Архитектура как искусство»
7 сентября в Государственном музее истории Санкт-Петербурга открылась третья международная выставка «Архитектура как искусство». На выставке, которая продлится до 20 сентября, можно увидеть проекты из 14 стран, которые стали победителями конкурса «Золотой Трезини» в 2021 году.
В церемонии открытия выставки приняли участие генеральный директор Государственного музея истории Санкт-Петербурга Владимир Кириллов, генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов, генеральный консул Швейцарии в Санкт-Петербурге Беатрис Латтайер, генеральный консул Израиля в Санкт-Петербурге Ури Резник, директор Российской национальной библиотеки Владимир Гронский, директор ГМЗ «Царское Село» Ольга Таратынова, президент Союза архитекторов Санкт-Петербурга Владимир Григорьев, скульптор, автор памятника Доменико Трезини на Васильевском острове Павел Игнатьев и другие почетные гости. Тему международных связей в неформальном ключе продолжил генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Магомед оглы Гасымов. Много лет работающий в разных городах России дипломат признался в любви к стране и призвал беречь дружеские отношения между азербайджанским и российским народами.
На выставке, проходящей в Инженерном доме Петропавловской крепости, можно увидеть работы победителей IV Международного архитектурно-дизайнерского конкурса «Золотой Трезини», который состоялся в 2021 году. В числе лауреатов – проекты из 14 стран: Бразилии, Великобритании, Израиля, Индии, Италии, Исландии, Испании, Китая, Мексики, Нидерландов, Португалии, России, Сальвадора и Сингапура. Кроме того, на выставке представлена фотохроника культурных и просветительских мероприятий, проведенных оргкомитетом «Золотого Трезини» в 2021—2022 году.