“Xüsusi karantin rejiminin müddətinin uzadılması və bəzi məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması ilə bağlı tədbirlər barədə” Qərarda dəyişiklik edildi
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2021-ci il 03 sentyabr tarixli 251 nömrəli Qərarı ilə “Xüsusi karantin rejiminin müddətinin uzadılması və bəzi məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması ilə bağlı tədbirlər barədə” Qərarda dəyişiklik edildi.
Qərara əsasən 6 sentyabr 2021-ci il tarixindən etibarən Çin Xalq Respublikası, Estoniya Respublikası, Finlandiya Respublikası, Fransa Respublikası, Xorvatiya Respublikası, İslandiya Respublikası, İtaliya Respublikası, Latviya Respublikası, Litva Respublikası, Malayziya, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı, Yaponiya, Honq-Konq (ÇXR) vətəndaşlarının və həmin ölkələrdə daimi yaşayan digər ölkə vətəndaşlarına, habelə vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hava nəqliyyatı vasitəsilə Azərbaycan Respublikasına giriş-çıxışına icazə verilir:
Bu ölkənin vətəndaşlarının aşağıdakı tələblər nəzərə alınmaqla Azərbaycan Respublikasına giriş-çıxışına icazə verilir:
• yaşı 18-dən yuxarı olan şəxslərə münasibətdə – yalnız COVID-19 pasportu (COVID-19-a qarşı tam peyvənd olunmasını və ya COVID-19-dan sağalaraq immunitetə malik olmasını təsdiq edən sənəd) və uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində verilmiş COVID-19-a dair PCR testinin neqativ nəticəsini təsdiq edən sənəd əsasında;
• 1–18 yaş arasında olan şəxslərə münasibətdə – yalnız uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində verilmiş COVID-19-a dair PCR testinin neqativ nəticəsini təsdiq edən sənəd əsasında;
• 1 yaşdan aşağı olan uşaqlar üçün PCR testi tələb olunmur.
Sertifikatda onun həqiqiliyini təsdiq edən elektron təsdiqləmə atributları (məsələn, QR-kod) olmalıdır.
Həmin şəxslər Azərbaycan Respublikasını tərk edərkən onlardan COVID-19-a dair PCR testi tələb olunmur.

"Внесены изменения в Постановление «О мерах по продлению особого карантинного режима и устранению некоторых ограничений»
Кабинет Министров Азербайджанской Республики внес изменения в Постановление «О мерах по продлению особого карантинного режима и устранению некоторых ограничений» от 26 мая 2021 года 151.
Согласно изменениям, с 6 сентября 2021 года дополнительно гражданам следующих стран, а также постоянно проживающим в этих странах гражданам других стран, лицам без гражданства разрешается въезд-выезд в Азербайджанскую Республику воздушным транспортом.
В список включены: Китайская Народная Республика, Эстония, Финляндия, Франция, Гонконг (КНР), Хорватия, Исландия, Италия, Латвия, Литва, Малайзия, Саудовская Аравия и Япония.
Для посещения Азербайджанской Республики гражданами этих стран также необходимо соблюдать следующие требования:
- представление пассажирами старше 18 лет выданного соответствующей страной официального документа о полной вакцинации или выздоровлении от COVID-19 (COVID-паспорт) и официального документа, подтверждающего отрицательный результат ПЦР-теста на COVID-19, выданного за 72 часа до вылета;
- представление официального документа, подтверждающего отрицательный результат ПЦР-теста на COVID-19, выданного пассажирам в возрасте от 1 до 18 лет за 72 часа до вылета.
- для детей младше 1 года COVID-паспорт и документы о результатах ПЦР-теста не требуются.
Данный сертификат должен иметь атрибуты электронной верификации (например, QR-код), подтверждающий его действительность.
Список стран разрешённым въезд-выезд в Азербайджанскую Республику воздушным транспортом: Россия, Турция, США, Бахрейн, ОАЭ, Великобритания, Израиль, Венгрия, Катар, Германия, Австрия, Бельгия, Чехия, Дания, Ирландия, Испания, Швеция, Швейцария, Канада, Люксембург, Мальта, Нидерланды, Польша, Португалия, Сербия, Сингапур, Словения, Словакия, Греция, Китай, Эстония, Финляндия, Франция, Гонконг (КНР), Хорватия, Исландия, Италия, Латвия, Литва, Малайзия, Саудовская Аравия и Япония.