Sankt-Peterburq şəhərində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb.
Mayın 10-da Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburqdakı Baş konsulu Sultan Qasımov və konsulluğun əməkdaşları Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümü ilə əlaqədar Qoroxovaya küçəsi 6 ünvanında, görkəmli siyasi və ictimai xadimin şərəfinə qoyulmuş xatirə lövhəsinin qarşısına toplaşmışdılar. 1949-1950-ci illərdə Heydər Əliyevin təhsil aldığı SSRİ Dövlət Təhlükəsizlik Nazirliyinin ali məktəbi o dövrdə bu binada yerləşirdi.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Liderinin anadan olmasının 97-ci ildönümü günündə mərasimə toplaşanlar Heydər Əliyevin barelyefi önünə tər güllər düzüblər.

В Санкт-Петербурге почтили память общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
10 мая Генеральный консул Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге Султан Гасымов и сотрудники консульства в связи с 97-ой годовщиной со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева собрались на Гороховой улице, дом 6 - у памятной доски, установленной в честь выдающегося политического и государственного деятеля. В этом доме располагалась высшая школа МГБ СССР, где в 1949-1950 годах учился Гейдар Алиев.
В день 97-й годовщины со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа собравшиеся возложили цветы к барельефу Гейдара Алиева.