Mariya Teatrı “Məhəbbət əfsanəsi” tamaşasını Arif Məlikova həsr edib
Fevralın 19-da Sankt-Peterburqda, Mariya Teatrında “Məhəbbət əfsanəsi” tamaşası nümayiş olunub. Tamaşa əsərin müəllifi, dünya şöhrətli Azərbaycan bəstəkarı, SSRİ Xalq artisti Arif Məlikova həsr edilib.
Baş rolda Mariya Teatrının balet truppasının premyeri, Azərbaycanın Əməkdar artisti Timur Əsgərov çıxış edib. Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov və vitse-konsul Rüfət Dadaşov tamaşanın nümayişində fəxri qonaq qismində iştirak ediblər.
Tamaşa başa çatdıqdan sonra Azərbaycanın Əməkdar artisti Timur Əsgərova gül təqdim edən baş konsul Sultan Qasımov səhnə arxasında artistlərlə görüşüb səmimi söhbət edib, onları gözəl çıxışları münasibətilə təbrik edərək balet truppasına bundan sonra da yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Əməkdar artist Timur Əsgərov tamaşa barədə öz təəssüratları ilə bölüşərək deyib ki, Heydər Əliyev Fondu sayəsində Azərbaycan klassik musiqisinin incisi, “Məhəbbət əfsanəsi” baleti mart ayında yenidən Bakı səhnəsində göstəriləcək. O, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının, həmçinin Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının artistlərinə səmimi qəlbdən xoş əhval-ruhiyyə, uğurlar arzulayıb. “Arif Məlikovun baleti Azərbaycanın qürurudur! Qoy, hər bir artist bu qüruru Yuri Qriqoroviçin gözəl xoreoqrafiyasında özü ilə bərabər daşısın!”, - deyə Timur Əsgərov əlavə edib.

Мариинский театр посвятил спектакль «Легенда о любви» Арифу Меликову
c19 февраля в Мариинском театре Санкт-Петербурга состоялся показ спектакля «Легенда о любви», посвященного автору, всемирно известному азербайджанскому композитору, народному артисту СССР Арифу Меликову.
В главной роли выступил премьер балетной труппы Мариинского театра, заслуженный артист Азербайджана Тимур Аскеров. На показе спектакля в качестве почетных гостей приняли участие генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов и вице-консул Руфат Дадашов.
По завершении спектакля, вручив цветы заслуженному артисту Азербайджана Тимуру Аскерову, генеральный консул Султан Гасымов встретился и провел дружескую беседу с артистами за кулисами, поздравил их с замечательным выступлением и пожелал балетной труппе дальнейших творческих успехов.
Заслуженный артист Тимур Аскеров поделился своими впечатлениями о спектакле и сказал, что в марте, благодаря Фонду Гейдара Алиева, жемчужина азербайджанской классической музыки, балет «Легенда о любви» будет вновь показан на бакинской сцене. Он от всей души пожелал артистам Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета, а также артистам Азербайджанского государственного ансамбля танца сил, выдержки и настроения! «Балет Арифа Меликова – это гордость Азербайджана! Пусть каждый артист несет эту гордость в прекрасной хореографии Юрия Григоровича!», -добавил Тимур Аскеров.