Sankt-Peterburqun məşhur Marinski teatrında Azərbaycanının əməkdar artistinin baş rolda oynadığı tamaşa səhnəyə qoyulub.
Sankt-Peterburqun məşhur Mariinski teatrında Azərbaycanının əməkdar artisti Timur Əsgərovun baş rolda oynadığı tamaşa səhnəyə qoyulub. Ötən ilin may ayında Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycanın "Əməkdar artisti" fəxri adına layiq görülən Timur Əsgərovun iştirakı ilə Mariinski teatrında "Don Kixot" baletinin nümayişi olub.
Teatrın aparıcı solisti olan Timur Əsgərovun "Bazil" rolunu oynadığı balet tamaşaçıların böyük alqışları ilə qarşılanıb. Baletin nümayişində Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov da iştirak edib.
Kulis arxasında həmyerlimiz Timur Əsgərovla görüşən S.Qasımov incəsənət ustasını "Don Kixot" baletində oynadığı uğurlu rola görə təbrik edib. Diplomat Sankt-Peterburqun mədəni həyatında iştirak edən azərbaycanlıların daim Azərbaycan dövlətinin və rəhbərliyinin nəzərində olduğunu söyləyib: "Ötən il Azərbaycan prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə Sankt-Peterburqda yaşayan dörd nəfər həmyerlimiz Azərbaycanın "Əməkdar artisti" fəxri adına layiq görülüb. Timur Əsgərov da həmin dörd azərbaycanlıdan biridir. Həmyerlimizin Peterburqun dünyada məşhur olan Mariinski teatrının səhnəsində belə uğurlu çıxışı bütün azərbaycanlılar üçün qürur verici hadisədir".
Baş konsul qeyd edib ki, Mariinski teatrının balet truppasının aparıcı solisti, Əməkdar artist, həmyerlimiz Timur Əsgərov dünyanın aparıcı teatr səhnələrində çıxış edir. Yaxın günlərdə onun Amerika Birləşmiş Ştatlarına qastrolları baş tutacaq.

На сцене Мариинского театра Санкт-Петербурга состоялся балет в главной роли с Заслуженным артистом Азербайджанской Республики Тимуром Аскеровым.
На сцене Мариинского театра Санкт-Петербурга поставлен балет «Дон Кихот» с участием в главной роли Заслуженного артиста Азербайджанской Республики Тимура Аскерова. Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев присвоил почетное звание Заслуженного артиста премьеру балета Мариинского театра, нашему соотечественнику Тимуру Аскерову ещё в мае 2018 года.
Выступление ведущего солиста театра Тимура Аскерова исполнившего партию «Базиль» было встречено бурными и продолжительными овациями. На представлении в качестве почетного гостя присутствовал Генеральный консул Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге Султан Гасымов.
За кулисами театра Генеральный консул Султан Гасымов поздравил Заслуженного артиста Азербайджана Тимура Аскерова с успешным исполнением главной роли в балете «Дон Кихот». Дипломат отметил что, азербайджанцы, принимающие активное участие в культурной жизни Санкт-Петербурга находятся в центре внимания государства и руководства страны. «В прошлом году президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев своим Указом удостоил четырех соотечественников почетным званием Заслуженного артиста Азербайджанской Республики. Тимур Аскеров один из них. Удачное выступление нашего соотечественника на мировой сцене Мариинского театра, является гордостью для нас» отметил Генеральный консул С.Гасымов.
Следует отметить, что премьер балетной труппы Мариинского театра, Заслуженный артист Азербайджанской Республики Тимур Аскеров гастролирует и исполняет ведущие партии на известных мировых театральных сценах. Вскоре состоятся его гастроли в Соединённых Штатах Америки.