Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisinin sədri Vyaçeslav Makarovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin ölkəmizə rəsmi səfəri baş tutub.
Cari ilin sentyabrın 22-də olan Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisinin sədri Vyaçeslav Makarovun ölkəmizə rəsmin səfəri başlayıb. Səfər çərçivəsində Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisinin nümayəndə heyətini Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburqdakı Baş konsulu Sultan Qasımov müşayiət edib. Sentyabrın 22-də Milli Məclisin Sədri Oqtay Əsədov ölkəmizdə səfərdə olan Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisinin sədri Vyaçeslav Makarovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı Parlamentin Spikeri qonaqları səmimi salamlayaraq, bu səfərin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına təkan verəcəyinə əminliyini bildirib. Oqtay Əsədov Sankt-Peterburqla bağlı xoş təəssüratlarını bölüşüb. O, cari ilin mart ayında bu şəhərə səfəri zamanı keçirdiyi görüşləri yada salıb. Bildirilib ki, Azərbaycanla Rusiya arasında əlaqələr dərin tarixi köklərə malikdir. Dövlət başçılarının mütəmadi görüşləri, aparılan danışıqlar əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişafında böyük rol oynayır. Rusiya Federasiyasının subyektləri ilə də əlaqələrin qurulması əməkdaşlığın dərinləşməsində xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Çıxışının davamında Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov qeyd etdi ki, bu gün ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə 200-dən çox dövlətlərarası və hökumətlərarası sənəd imzalanıb. Ticari-iqtisadi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensial imkanlar mövcuddur. Sosial, mədəni, humanitar sahələrdə də qarşılıqlı münasibətlər dinamik inkişaf edir. Bildirildi ki, Azərbaycanda rus mədəniyyətinə və dilinə həmişə hörmətlə yanaşılıb. Xalqlarımız arasında əlaqələrin möhkəmlənməsində diaspor təşkilatları üzərlərinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirirlər.
Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisinin sədri Vyaçeslav Makarov səmimi görüşə görə minnətdarlığını ifadə etdi. V.Makarov bildirildi ki, dövlətlərarası münasibətlərin möhkəmlənməsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin, onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin verdiyi töhfələr mühüm əhəmiyyət kəsb edir. O, Milli Məclisin Sədri Oqtay Əsədovun ictimai-siyasi fəaliyyətini, iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafında göstərdiyi səyləri dövlətçilik baxımından yüksək dəyərləndirdi.
Qonaq Rusiya və Azərbaycan arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın dinamik inkişaf etdiyini söylədi. Ölkəmizdə rus dilinin qorunması istiqamətində görülən işləri təqdir etdi. Bunun dostluq və əməkdaşlıq bağlarının möhkəmlənməsində əhəmiyyəti barədə danışdı. Diqqətə çatdırıldı ki, Rusiyada yaşayan çoxsaylı millətlər arasında Azərbaycan diasporu özünəməxsus yer tutur.
Söhbət zamanı parlamentlər səviyyəsində əməkdaşlığın daha da dərinləşməsi, iqtisadi, humanitar, təhsil sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsi və tərəfləri maraqlandıran digər məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparıldı.
Qəbulda parlament Aparatının rəhbəri Səfa Mirzəyev, Rusiya ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun başçısı, Milli Məclisin komitə sədri Əli Hüseynli, Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulu Sultan Qasımov, MDB-nin Parlamentlərarası Assambleyasında Milli Məclisin daimi nümayəndəsi Aydın Cəfərov və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Görüşün sonunda Azərbaycan Milli Məclisi və Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisi arasında danışıqların yekunlarına dair Protokol imzalanıb.
Həmin gün Milli Məclisin Rusiya ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvləri Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisinin sədri Vyaçeslav Makarovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüblər.
Rusiya ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun başçısı, Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin sədri Əli Hüseynli qonaqları səmimi salamlayaraq bildirib ki, bu cür görüşlərin keçirilməsi münasibətlərimizin dərinləşməsində böyük rol oynayır. Azərbaycan-Rusiya əlaqələri həyatın bütün sahələrində inkişaf edir. Parlamentlərarası əlaqələr dövlətlərarası münasibətlərin dərinləşməsinə öz töhfəsini verir. O, deputatlarımızın Sankt-Peterburqa işçi səfərləri, o cümlədən MDB Parlamentlərarası Assambleyasının tədbirlərində iştirakı barədə danışdı.
Görüşdə çıxış edən Milli Məclisin deputatı Mixail Zabelin bildirdi ki, xalqlarımız arasında dostluq münasibətləri durmadan möhkəmlənir. Qeyd edildi ki, Azərbaycanda həmişə rus dilinə böyük hörmətlə yanaşılıb. Bu gün Azərbaycanda çox sayda rusdilli orta məktəb fəaliyyət göstərir, ali təhsil ocaqlarında rus dili tədris edilir. Diqqətə çatdırıldı ki, ölkəmizdəki rus icmasının üzvləri Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak edirlər.
Səmimi qəbul üçün minnətdarlığını bildirən Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisinin sədri Vyaçeslav Makarov səfərdən məmnun qaldıqlarını dedi. O, Azərbaycanın müxtəlif sahələrdə əldə etdiyi nailiyyətləri təqdir etdi. Parlamentlər səviyyəsində əməkdaşlığın daha da dərinləşməsini, deputatlarımızın nüfuzlu beynəlxalq qurumlarda birgə səmərəli fəaliyyətini önəmli hesab etdi.
Söhbətdə tərəfləri maraqlandıran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Görüşdə deputatlar Muxtar Babayev, Malik Həsənov, Sevinc Hüseynova, Ülvi Quliyev, Elşad Həsənov və Baş konsul Sultan Qasımov iştirak edib.

22 сентября Председатель Законодательного собрания Санкт-Петербурга Вячеслав Макаров и члены делегации петербургского парламента прибыли в Баку.
22 сентября находящаяся в Азербайджане с визитом делегация во главе с председателем Законодательного собрания Санкт-Петербурга Вячеславом Макаровым, посетив Аллею почетного захоронения, почтила память общенационального лидера нашего народа, архитектора и созидателя современного независимого азербайджанского государства Гейдара Алиева, возложила венок к его могиле. Была также почтена память выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой, возложены цветы на ее могилу.
Затем участники конференции, прибыв в Шехидляр хиябаны, почтили память героических сынов Родины, отдавших жизни в борьбе за свободу и территориальную целостность нашей страны, возложили венок к мемориалу «Вечный огонь».
Гостям, полюбовавшимся с самой высокой точки Баку панорамой столицы Азербайджана, была предоставлена подробная информация об истории Шехидляр хиябаны и осуществляемой в городе работе по благоустройству и созиданию.
22 сентября также состоялась встреча председателя Милли Меджлиса Огтай Асадов с делегацией во главе с председателем Законодательного собрания Санкт-Петербурга Вячеславом Макаровым.
Председатель парламента выразил уверенность в том, что этот визит придаст стимул развитию двусторонних отношений. Поделившись приятными впечатлениями о Санкт-Петербурге, Огтай Асадов напомнил о встречах, проведенных во время его визита в этот город в марте нынешнего года.
Было сообщено, что связи между Азербайджаном и Россией имеют глубокие исторические корни. Регулярные встречи глав государств, проводимые переговоры играют большую роль в развитии сотрудничества по восходящей. Установление связей с субъектами Российской Федерации имеет особое значение в углублении сотрудничества.
Председатель отметил, что сегодня между нашими странами подписаны более 200 межгосударственных и межправительственных документов в различных сферах. Существуют большие потенциальные возможности для дальнейшего расширения торгово-экономических связей. Динамично развиваются взаимные отношения в социальной, культурной, гуманитарной сферах. Было сообщено, что в Азербайджане всегда с уважением относились к русской культуре и языку.
Диаспорские организации достойно выполняют возложенные на них обязанности по укреплению связей между нашими народами.
Председатель Законодательного собрания Санкт-Петербурга Вячеслав Макаров отметил, что вклад, внесенный великим лидером Гейдаром Алиевым и его достойным преемником Президентом Ильхамом Алиевым в укрепление межгосударственных отношений имеют важное значение. Oн высоко оценил общественно-политическую деятельность Огтая Асадова, его усилия, прилагаемые для развития связей между двумя странами с точки зрения государственности.
Гость сказал, что сотрудничество между Россией и Азербайджаном в различных сферах динамично развивается. Он одобрил работу, проводимую по сохранению русского языка в нашей стране, отметил значение этого в укреплении дружественных уз и сотрудничества. Было доведено до внимания, что азербайджанская диаспора занимает достойное место среди многочисленных национальностей, проживающих в России.
В ходе беседы был проведен обмен мнениями по дальнейшему углублению сотрудничества на парламентском уровне, расширению связей в сфере образования, другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
Во встрече приняли участие руководитель Аппарата парламента Сафа Мирзоев, глава рабочей группы по межпарламентским связям с Россией, председатель комитета Mилли Mеджлиса Али Гусейнли, постоянный представитель Милли Меджлиса в Межпарламентской Ассамблее СНГ Айдын Джафаров, генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов и другие официальные лица.
В заключение был подписан Протокол «По итогам переговоров между Милли Меджлисом Азербайджана и Законодательным собранием Санкт-Петербурга».