Sankt-Peterburq televiziya kanalında “Azərbaycana aparan yol” silsiləsindən növbəti veriliş yayımlanıb.
Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulluğunun dəstəyi ilə Rusiyanın şimal paytaxtının mərkəzi televiziya kanalında “Azərbaycana aparan yol” silsiləsindən növbəti veriliş yayımlanıb. Azərbaycanın multikultural ənənələrindən bəhs edilən veriliş “Azərbaycanda multikulturalizm həyat tərzidir” adlanır.
Verilişdə qeyd olunub ki, Azərbaycanda milli həmrəyliyin qurulmasına nail olunub, ölkə dünyada tolerantlıq diyarı kimi tanınır. Müxtəlif sivilizasiyaların və mədəniyyətlərin qovuşduğu, Şərq və Qərbin kəsişməsində yerləşən Azərbaycan dünyanın ən tolerant və multikultural ölkələrindən biridir. Rusiyali tamaşaçılara məlumat verilir ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında ölkədə multikultural ənənələrin qorunması və inkişaf etdirilməsi sahəsində həyata keçirilən siyasət yeni mərhələdə Ulu Öndərin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla inkişaf etdirilir.
Məlumat verildi ki, Azərbaycan multikulturalizmin beşiyidir və tarix boyu beynəlmiləl dövlət kimi tanınıb, burada azsaylı xalqlara, onların milli-mənəvi dəyərlərinə, adət-ənənələrinə hörmətlə yanaşılır. Veriliş boyu vurğulanır ki, Azərbaycan dünyada tolerantlığı və mədəni müxtəlifliyi təbliğ edən bir sıra beynəlxalq tədbirlərə, o cümlədən Ümumdünya Mədəniyyətlər arası Dialoq Forumuna, Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumuna, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumuna ev sahibliyi edib.
Həmçinin Azərbaycanda birinci Avropa Oyunları, “Formula-1”Avropa Qran-prisi, IV İslam Həmrəyliyi Oyunları kimi mötəbər idman yarışlar uğurla təşkil edilib. Verilişdə qeyd edilir ki, 60-dan çox millətin nümayəndəsinin yaşadığı çoxkonfessiyalı Azərbaycanda 2004-cü ildən Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Azərbaycanda 6 pravoslav kilsəsi fəaliyyət göstərir ki, onlardan üçü paytaxt Bakıda yerləşir.
Daha sonra verilişdə İsmayilli rayonunun İvanovka kəndindən bəhs olunur. Məlumat verilir ki, kəndin əsası çar hakimiyyəti dövründə Qafqaza köçürülmüş ruslar tərəfindən qoyulub. İvanovkada hazırda ruslarla yanaşı, ləzgilər və azərbaycanlılar da yaşayır. Burada insanlar ailə dəyərlərinə çox önəm verirlər. Onlar ata-babalarının əsrlər əvvəl qoyduğu milli ənənələri qoruyub saxlamağı özlərinə borc bilirlər.
Quba rayonunun Qırmızı Slobada qəsəbəsindən də söhbət açılan verilişdə vurğulanır ki, kənddə İkinci Dünya müharibəsindən sonra yəhudi əsilli əhalinin sayı daha da artıb və hazırda əhalinin 99 faizi yəhudidir. Bundan başqa, burada azərbaycanlılar və ləzgilər də yaşayırlar. Qəsəbədə üç sinaqoq və bir rusdilli orta məktəb fəaliyyət göstərir. Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra burada yaşayan yəhudilərə dövlət qayğısı daha artıb. M.F.Axundov adına Rus Dili və Ədəbiyyatı İnstitutunun bazasında yaradılan Bakı Slavyan Universitetini Azərbaycanın qoynunda yerləşən ümumdünya multikulturalizm məbədi kimi təqdim edilir. Vurğulanır ki, bu ali təhsil ocağı tolerantlığı və multikultural dəyərləri dünyaya layiqincə təqdim edir, burada multikulturalizm kafedrası fəaliyyət göstərir. Verilişdə, həmçinin ölkəmizdə multikulturalizmin daha bir məkani sayılan Azərbaycan Dövlət Rus Dram Teatrından da söhbət açılır. Qeyd edilir ki, “Azərbaycan multikulturalizmi” ifadəsinin arxasında çox böyük tarixlə yanaşı, yüksək mədəniyyət dayanır. Azərbaycan multikulturalizminin dünya modelləri arasında xüsusi yeri var və ölkəmizdə multikulturalizmin siyasi, mədəni, ədəbi qaynaqları çox zəngindi.
Verilişdə, Prezident İlham Əliyevin 2016-cı ili ölkəmizdə “Multikulturalizm İli”, 2017-ci ili isə “İslam Həmrəyliyi İli” elan etməsi multikulturalizmin və tolerantlığın Azərbaycanın dövlət siyasətində aparıcı xətt olmasının sübutu kimi təqdim edilir.
Azərbaycan haqqında Sankt-Peterburq kanalında verilmiş film barədə məlumat AZTV-televiziya kanalının “Xəbərlər”  proqramında və AZƏRTAC Dövlət İnformasiya Agentliyi tərəfindən işıqlandırılmışdır.
Film barədə daha ətraflı bu https://www.youtube.com/watch?v=ourCf_04Gt8 linkdən tanış ola bilərsiniz.

На Санкт-Петербургском телеканале прошла очередная передача из цикла «Путь, ведущий в Азербайджан»
При поддержке генерального консульства Азербайджана в Санкт-Петербурге на центральном телеканале северной столицы России прошла очередная передача из цикла «Путь, ведущий в Азербайджан». Передача, рассказывающая о мультикультуральных традициях Азербайджана, вышла в эфир под названием «Мультикультурализм в Азербайджане – образ жизни».
В передаче было отмечено, что в Азербайджане установлена национальная солидарность, страна известна в мире как край толерантности. Азербайджан, расположенный на стыке Востока и Запада, страна, где пересекаются различные культуры и цивилизации, является одной из самых толерантных и мультикультуральных стран в мире. Российским зрителям предоставлена информация о том, что политика, осуществляемая под руководством общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в области сохранения и развития мультикультуральных традиций в стране, на новом этапе успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым, достойным преемником великого лидера.
Сообщается, что Азербайджан, являющийся колыбелью мультикультурализма, на протяжении истории был известен как интернациональное государство, здесь с уважением относятся к национальным меньшинствам, их национально-духовным ценностям, обычаям и традициям.
В ходе передачи подчеркивается, что Азербайджан провел ряд международных мероприятий, пропагандирующих толерантность и культурное разнообразие в мире, в том числе Всемирный форум по межкультурному диалогу, Бакинский международный гуманитарный форум, VII Глобальный форум альянса цивилизаций ООН и др. Кроме того, в Азербайджане были успешно проведены такие грандиозные спортивные соревнования, как первые Европейские игры, Гран-при Европы «Формула-1», VI Игры исламской солидарности.
В передаче говорится, что в многоконфессиональном Азербайджане, где проживают представители свыше 60 национальностей, с 2004 года функционирует Международный центр мультикультурализма. В Азербайджане действуют 6 православных храмов, три из которых находятся в Баку.
Далее в передаче говорится о селе Ивановка Исмаиллинского района. Сообщается, что село было основано русскими, переселенными в период царской власти на Кавказ. Ныне в Ивановке наряду с русскими, живут также лезгины и азербайджанцы. Люди здесь придают большое значение семейным ценностям, считают своим долгом сохранять национальные традиции своих отцов и дедов.
В передаче также говорится о поселке Красная Слобода в Губинском районе. Подчеркивается, что после Второй мировой войны в селе возросла численность населения еврейского происхождения и в настоящее время 99 процентов населения составляют евреи. Кроме того, здесь живут также азербайджанцы и лезгины. В поселке действуют три синагоги и одна средняя школа с русским языком обучения. После обретения независимости в Азербайджане государственная забота о живущих здесь евреях еще более возросла.
Автор представляет Бакинский славянский университет, созданный на базе Института русского языка и литературы имени М.Ф.Ахундова, как всемирный храм мультикультурализма. Подчеркнуто, что это высшее учебное заведение достойно представляет всему миру толерантность и мультикультуральные ценности, здесь функционирует кафедра мультикультурализма.
В передаче также говорится о еще одном храме мультикультурализма – Азербайджанском государственном русском драматическом театре. Отмечено, что за выражением «Азербайджанский мультикультурализм» стоит как большая история, так и высокая культура. Азербайджанский мультикультурализм занимает особое место среди мировых моделей, в нашей стране существуют богатейшие политические, культурные, литературные источники мультикультурализма.
Автор отмечает, что объявление в стране Президентом Ильхамом Алиевым 2016 года «Годом мультикультурализма», а 2017 года – «Годом исламском солидарности» являются наглядным свидетельством того, что мультикультурализм и толерантность являются ведущей линией в государственной политике Азербайджана.