Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin sədri Oqtay Əsədov 27 mart tarixində Sankt-Peterburqda MDB Parlamentlərarası Assambleyasının yaz sessiyasında iştirak edib.
Cari ilin 27 mart tarixində Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində MDB Parlamentlərarası Assambleyasının (PA) yaz sessiyasının açılışı olub. Tədbirdə Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədovun rəhbərliyi altında Azərbaycan nümayəndə heyəti iştirak edib.
27 mart tarixində MDB Parlamentlərarası Assambleyasının yaz sessiyası çərçivəsində MDB PA Şurasının iclası keçirilib. İclas iştirakçıları Beynəlxalq Parlamentarizm Gününün təsis edilməsi, Qırğızıstanda ötən il keçirilən referendumun monitorinqinin nəticələri, habelə MDB ölkələrində 2017-ci ildə keçirilməsi nəzərdə tutulmuş elektoral kampaniyalarda müşahidəçi qruplarının təşkili məsələlərini müzakirə ediblər. MDB ölkələri parlamentlərinin rəhbərləri Parlamentlərarası Assambleyanın 25 illik yubileyi münasibətilə bəyanat qəbul ediblər. Bəyanatda qeyd olunur ki, MDB PA həm üzv ölkələr arasında ikitərəfli, həm də beynəlxalq təşkilatlarla çoxtərəfli qarşılıqlı fəaliyyət meydanı kimi beynəlxalq parlament əməkdaşlığının genişləndirilməsi sahəsində böyük potensiala malikdir. Sənəddə MDB PA-nın fəaliyyətinin başlıca istiqaməti kimi insan hüquqları və azadlıqlarının müdafiəsi, dövlət hakimiyyəti orqanlarının formalaşmasına dair seçki kampaniyalarının monitorinqi və digər sahələr göstərilib.
MDB Parlamentlərarası Assambleyasının 46-cı plenar iclasında çıxış edən Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov bildirib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev MDB ölkələri arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinə xüsusi önəm verir. Birlik çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyət üzv ölkələrin parlamentləri arasında əlaqələrin möhkəmlənməsində, iqtisadi tərəfdaşlığın genişlənməsində mühüm rol oynayır. Oqtay Əsədov mədəniyyət, humanitar, elm, ticarət və digər sahələrdə çoxtərəfli əməkdaşlığın perspektivlərindən də danışıb. Eyni zamanda, Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, təşkilatın fəaliyyətini daha da yaxşılaşdırmaq üçün keçmiş sovet məkanında mövcud olan münaqişələrin həlli məsələlərini ön plana çıxarmaq lazımdır.
İclasda MDB PA Şurasının sədri Valentina Matviyenko Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədova layiq görüldüyü MDB PA-nın 25 illik yubileyi medalı təqdim edib.
Tədbirin davamında “Poçta Rossii” şirkətinin buraxdığı MDB PA-nın yubiley poçt markası təqdim olunub. Sonda MDB ölkələri səhnə ustalarının iştirakı ilə konsert olub. Konsertdə Azərbaycanın Xalq Artisti Murad Hüseynov, Əməkdar Artist Afaq Abbasova, tarzən, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Rövşən Qurbanov çıxış ediblər.
Sankt-Peterburqa baş tutmuş səfəri çərçivəsində Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov Rusiya Federasiyasının hökumət nümayəndələri və beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri ilə görüşlər keçirib və mühüm əhəmiyyət kəsb edən məsələləri müzakirə edib.
Sankt-Peterburqda səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Oqtay Əsədov martın 27-də Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko ilə görüşüb.
Valentina Matviyenko Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurası sədrinin müavini İlyas Umaxanovun “Dostluq” ordeni ilə təltif edilməsini iki ölkənin parlamentləri arasında əməkdaşlığa verilən yüksək qiymət kimi dəyərləndirib, dövlətimizin başçısına təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib ki, bu il Rusiya ilə Azərbaycan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25-ci ildönümü qeyd olunur. Münasibətlərimizin yüksələn xətlə inkişafı görülən işlərin nəticəsidir və biz bundan qürur duya bilərik. Rusiya ilə Azərbaycan arasında iqtisadi, mədəni, humanitar əlaqələrin intensivliyindən danışan V.Matviyenko regionlararası iqtisadi forumun, ölkələrimizin prezidentlərinin himayəsi ilə keçirilən Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun əhəmiyyətini vurğulayıb.
Oqtay Əsədov ölkələrimiz arasında yaradılmış möhkəm müqavilə-hüquq bazasının ticari-iqtisadi, kənd təsərrüfatı, yanacaq-energetika, humanitar, mədəniyyət və digər sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsinə imkan verdiyini vurğulayıb. Milli Məclisin sədri ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığa dair 200-dən çox sənəd imzalandığını bildirib. Spiker əlaqələrin inkişafında Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası Komissiyasının, parlamentlərarası dostluq qrupunun və digər qurumların fəaliyyətinin səmərəli olduğunu diqqətə çatdırıb. Milli Məclisin sədri Azərbaycanda rus dilinə xüsusi qayğı ilə yanaşıldığını, ölkədə 340-dan çox rus dilində təhsil verən orta məktəbin fəaliyyət göstərdiyini deyib. Daha sonra tərəflər parlamentlərarası münasibətlərin inkişaf perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıb, bir sıra aktual məsələləri müzakirə ediblər.
Səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov ATƏT-in Parlament Assambleyasının (PA) prezidenti xanım Kristine Muttonen və AŞPA-ın Prezidenti Pedro Aqromuntla görüşüb. Görüş zamanı tərəflər səmərəli əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə ediblər və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq-Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyəti nəzərdən keçiriblər.  Azərbaycan parlamentinin sədri Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması istiqamətində danışıqların hazırkı vəziyyəti və perspektivlərindən danışaraq təəssüflə vurğulayıb ki, ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində danışıqlar prosesinin davam etməsinə, Minsk qrupunun həmsədrlərinin daim dəyişməsinə baxmayaraq, münaqişə hələ də öz həllini tapmayıb. Milli Məclisin spikeri qeyd edib ki, danışıqlar prosesi sonsuz davam edə bilməz və bu məsələnin həllinin həvalə olunduğu Minsk qrupu daha qətiyyətli addımlar atmalıdır.

Председатель Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Огтай Асадов принял участие в работе весенней сессии Межпарламентской Ассамблеи СНГ.
27 марта в Санкт-Петербурге состоялось открытие весенней сессии Межпарламентской Ассамблеи СНГ. В мероприятии принимает участие делегация Азербайджана во главе с председателем Милли Меджлиса Огтаем Асадовым.
В рамках весенней сессии состоялось заседание Совета МПА СНГ. Участники заседания обсудили вопрос учреждения Дня международного парламентаризма, итоги мониторинга прошлогоднего референдума в Кыргызстане, а также организацию наблюдательных групп в избирательных кампаниях, проведение которых предусмотрено в 2017 году в странах СНГ.
Руководители парламентов стран СНГ приняли заявление по случаю 25-летнего юбилея Межпарламентской Ассамблеи. В заявлении отмечено, что МПА СНГ обладает значительным потенциалом для расширения международного парламентского сотрудничества, активно выступая в качестве площадки для двустороннего и многостороннего взаимодействия как между государствами-участниками, так и с международными организациями. В качестве важнейших аспектов деятельности ПА СНГ в документе указаны защита прав и свобод человека, мониторинг процесса формирования органов государственной власти в ходе выборных кампаний в странах Содружества.
Участники заседания пришли к соглашению ежегодно отмечать дату проведения первого заседания Ассамблеи межпарламентского союза, которое состоялось 30 июня 1889 года, как День международного парламентаризма.
В тот же день в Санкт-Петербурге состоялось 46-е пленарное заседание Межпарламентской Ассамблеи СНГ. Выступивший на заседании председатель Милли Меджлиса Огтай Асадов отметил, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев придает особое значение углублению сотрудничества между странами СНГ. Взаимодействие в рамках Содружества играет важную роль в укреплении межпарламентских связей стран-членов, расширении экономического партнерства.
Oгтай Асадов рассказал и о перспективах многостороннего сотрудничества в культурной, гуманитарной, научной, торговой и других сферах. Он также подчеркнул, что для дальнейшего улучшения деятельности организации на первый план необходимо вынести вопросы урегулирования конфликтов, существующих на постсоветском пространстве.
На заседании председатель Совета МПА СНГ Валентина Матвиенко вручила председателю Милли Меджлиса Огтаю Асадову юбилейную медаль «25-летие МПА СНГ». В рамках мероприятия была представлена почтовая марка, выпущенная компанией «Почта России» к 25-летнему юбилею МПА СНГ. Затем состоялся концерт с участием мастеров искусств стран СНГ. На концерте выступили народный артист Азербайджана Мурад Гусейнов, заслуженная артистка Афаг Аббасова, тарист, лауреат международных конкурсов Ровшан Гурбанов.
В рамках сессии состоялась отдельная встреча Огтая Асадова с председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко. Валентиной Матвиенко расценила награждение заместителя председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Ильяса Умаханова Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева орденом «Достлуг» как высокую оценку сотрудничества между парламентами двух стран, выразила признательность главе нашего государства. Она отметила, что в этом году исполняется 25 лет со дня установления дипломатических отношений между Россией и Азербайджаном. Развитие наших отношений по восходящей – результат проделанной работы, и мы можем гордиться этим, подчеркнула председатель Совета Федерации. Говоря об интенсивности экономических, культурных, гуманитарных связей между Россией и Азербайджаном, В. Матвиенко подчеркнула значение проводимых под патронатом президентов двух стран межрегионального экономического форума, Бакинского международного гуманитарного форума. Огтай Асадов подчеркнул, что созданная между двумя странами прочная договорно-правовая база позволяет расширять связи в торгово-экономической, сельскохозяйственной, топливно-энергетической, гуманитарной, культурной и других сферах. Председатель Милли Меджлиса отметил, что между нашими странами подписано более 200 документов о сотрудничестве в различных областях. Спикер довел до внимания эффективность деятельности Азербайджано-российской межправительственной комиссии, межпарламентской группы дружбы и других структур в развитии связей. Председатель Милли Меджлиса сказал, что в Азербайджане с особой заботой относятся к русскому языку, в стране действует более 340 средних школ с обучением на русском языке. Затем стороны провели обмен мнениями о перспективах развития межпарламентских отношений, обсудили ряд актуальных вопросов.
Председатель Милли Меджлиса Огтай Асадов встретился также со спикером Государственной Думы России Вячеславом Володиным. На встрече было отмечено, что связи между парламентом Азербайджана и Государственной Думой стремительно развиваются на основе отношений стратегического партнерства наших стран, был проведен обмен мнениями по ряду вопросов о перспективах сотрудничества. Стороны также обсудили вопросы, связанные с визитом председателя Госдумы России Вячеслава Володина в Азербайджан в сентябре текущего года.
Принимающий участие в весенней сессии Межпарламентской Ассамблеи СНГ в городе Санкт-Петербург Российской Федерации председатель Милли Меджлиса Огтай Асадов также провел ряд встреч с председателем Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Педро Аграмунтом и с президентом Парламентской Ассамблеи (ПА) ОБСЕ Кристине Муттонен. На встречах стороны обсудили приоритетные направления сотрудничества и рассмотрели переговорный процесс и участие Минской группы ОБСЕ в урегулировании армяно-азербайджанского Нагорно-Карабахского конфликта.