Azərbaycan Respublikası Miqrasiya Məcəlləsinin 36-cı maddəsinə uyğun olaraq, viza verilməsi üçün aşağıdakı sənədlər tələb olunur:
- nümunələri müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq edilmiş ərizə-anket;
- pasport və ya digər sərhədkeçmə sənədi və onların əsas səhifələrinin surətləri;
- biometrik identifikasiya tələblərinə uyğun 3x4 ölçüdə iki ədəd rəngli fotoşəkil;
- dəvət edən tərəf tibbi xidmətləri öz üzərinə götürmədikdə tibbi sığorta şəhadətnaməsinin surəti;
- viza verilməsi üçün dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə sənəd;
- nümunəsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasına əcnəbini və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsi dəvət edən tərəfin vəsatəti (nümunəsi əlavə olunur) (tranzit, turizm, rəsmi və şəxsi səfər vizaları üçün bu sənəd tələb olunmur);
- Azərbaycan Respublikasına əcnəbini və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsi dəvət edən tərəf qeyri-dövlət təşkilatı olduğu halda həmin qurumun dövlət qeydiyyatı haqqında şəhadətnaməsinin surəti;
- dəvətin səbəbini təsdiq edən sənəd Qeyd: tranzit, turizm və şəxsi səfər vizaları üçün bu sənəd tələb olunmur;
- 18 yaşına çatmamış, lakin pasport sahibi olan və valideyni və ya qanuni nümayəndəsi ilə birgə səfər etməyən əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə viza rəsmiləşdirilməsi üçün bu Məcəllənin 36.1-ci maddəsində qeyd olunan sənədlərdən əlavə, notariat qaydasında təsdiq olunmuş doğum haqqında şəhadətnamənin surəti, valideynlərin və ya qanuni nümayəndənin icazəsi və onların şəxsiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surətləri də tələb olunur;
- Viza verilməsi üçün alınan dövlət rüsumunun məbləği Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunu ilə müəyyən edilir. Viza verilməsi üçün ödənilən dövlət rüsumu, müraciətə baxılmanın nəticəsindən asılı olmayaraq, geri qaytarılmır.
Diqqət! Əcnəbinin pasportunun və ya digər sərhədkeçmə sənədinin etibarlılıq müddəti verilməsi nəzərdə tutulan viza müddətinin bitməsi tarixindən azı 3 ay artıq olmalıdır.
Diqqət! Azərbaycan Respublikasında 15 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar.

В соответствии со статьей 36 Миграционного кодекса Азербайджанской Республики для выдачи визы необходимы следующие документы:
Образцы заявления, утвержденного соответствующим органом исполнительной власти;
- Копии паспорта или другого пограничного документа и их основных страниц;
- Две фотографии 3х4, отвечающие требованиям биометрической идентификации;
- Копия медицинского страхового полиса, если приглашающая сторона оказывается от предоставления медицинских услуг;
- Документ об уплате государственной пошлины за выдачу визы;
- Ходатайство стороны, приглашающей иностранца или лицо без гражданства в Азербайджанскую Республику, образец которого утверждается соответствующим органом исполнительной власти;
- Если стороной, приглашающей иностранца или лица без гражданства в Азербайджанскую Республику, является неправительственная организация, копия свидетельства о государственной регистрации этой организации;
- Документ, подтверждающий причину приглашения. Примечание: Этот документ не требуется для транзитного туризма и личных туристических виза;
- Помимо документов, указанных в статье 36.1 кодекса, также необходимы нотариально заверенная копия свидетельства о рождении, родителей или законного разрешения их представителя и копии документов, удостоверяющих личность;
- Размер государственной пошлины, взимаемой за выдачу визы, определяется соответствующим законом Азербайджанской Республики. Государственная пошлина, уплаченная за визу, не возвращается, независимо от результата рассмотрения заявления.
ВНИМАНИЕ: Срок действия паспорта иностранца или другого документа для пересечения границы должен быть не менее на 3 месяца, чем срок действия визы.
ВНИМАНИЕ: Иностранцы или лица без гражданства, временно пребывающие в Азербайджанской Республике более 15 дней, должны быть зарегистрированы по месту жительству.