Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar keçirilmiş anım tədbiri
Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar faciə qurbanlarının xatirəsini yad etmək məqsədilə 21 fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburq şəhərindəki Baş konsulluğunda anım tədbiri keçirilmişdir.
Dəyirmi masa formatında keçirilən anım tədbirində Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Sabir Hacıyev, MDB PA Şurasının Baş katibinin müavini – Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin MDB PA-da səlahiyyətli nümayəndəsi Aydın Cəfərov, Azərbaycan icmasının nümayəndələri və Baş konsulluğun əməkdaşları iştirak etmişdir.
Tədbir iştirakçıları çıxışlar zamanı Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsini ehtiramla yad etmiş, bu terror aktının Ermənistanın uzun illərdən bəri Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi planlaşdırılmış etnik təmizləmə və təcavüz siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu, Xocalı faciəsinə dövlət səviyyəsində tam siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi məsələsinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sayəsində həllini tapdığını və məhz onun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin 24.02.1994-cü il tarixli qərarı ilə 26 fevral tarixinin Xocalı Soyqırımı Günü elan edildiyini, 2020-ci il Vətən Müharibəsi və 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilən uğurlu antiterror tədbirləri nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa edilməsi, eləcə də Xocalının işğaldan azad olunması ilə şəhidlərimizin ruhunun şad olduğunu bildirmişdir.
Anım tədbiri çərçivəsində Xocalı soyqırımına həsr olunmuş foto və kitab sərgiləri keçirilmiş, sənədli film nümayiş olunmuş və faciə qurbanlarının əziz xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq ehsan süfrəsi verilmişdir.

Мероприятие, посвященное 34-й годовщине Ходжалинского геноцида.
г. Санкт-Петербург состоялось памятное мероприятие, посвященное 34-й годовщине Ходжалинского геноцида.
В мероприятии, прошедшем в формате круглого стола, приняли участие депутат Милли Меджлиса Азербайджана Сабир Гаджиев, заместитель Генерального секретаря Совета МПА СНГ – полномочный представитель Милли Меджлиса Азербайджана Айдын Джафаров, представители азербайджанской общины, а также сотрудники Генерального консульства.
В своих выступлениях участники мероприятия почтили светлую память жертв Ходжалинского геноцида и отметили, что данный террористический акт был частью спланированной политики этнических чисток и агрессии, которую Армения на протяжении долгих лет проводила по отношению к Азербайджану. Они акцентировали внимание на том, что именно благодаря общенациональному лидеру азербайджанского народа Гейдару Алиеву на государственном уровне была дана всесторонняя политическая и правовая оценка Ходжалинской трагедии и по его инициативе в 1994 году постановлением Милли Меджлиса Азербайджана
26 февраля был объявлен Днем Ходжалинского геноцида. Было отдельно подчеркнуто, что в результате 44-дневной Отечественной войны 2020 года и успешных антитеррористических операций сентября 2023 года территориальная целостность и суверенитет Азербайджана были полностью и окончательно восстановлены.
В рамках мероприятия была организована выставка книг и фотографий, посвященных Ходжалинской трагедии, показан документальный фильм о событиях того дня, а также состоялся поминальный ужин (ehsan).