Mətbuat şərhi 25 fevral 2022
Sankt-Peterburqda “Astoria” otelində Xocalı faciəsinin 30 illiyinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğu və Azərbaycanlıların Milli-Mədəni Muxtariyyətinin təşəbbüsü isə təşkil olunan tədbirdə diplomatik missiyalarnın rəhbərləri, Rusiyanın Şimal paytaxtının ictimai və siyasi xadimləri, alimlər, Sankt-Peterburq hökumətinin rəsmi nümayəndələri, deputatlar, professorlar, 20 milli-mədəni muxtariyyətlərin sədri, diaspor üzvləri, gənclər birliyi AMOR-un fəalları və digər şəxslər iştirak edirdilər. Tədbirdə Xocalı soyqırımı qurbanlarının və Azərbaycanın azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb. Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov çıxış edərək 30 il əvvəl Azərbaycanın Xocalı şəhərində erməni quldurları tərəfindən törədilmiş qanlı hadisələr barədə ətraflı məlumat verib. O, Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bu faciəni XX əsrin ən qanlı hadisələrindən biri adlandırıb. Baş konsul erməni quldur dəstələrinin Xocalı şəhərinə basqını nəticəsində 613 nəfər, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq, 70 qocanın öldürüldüyünü, müxtəlif yaşlı 1000 nəfər dinc sakinin aldığı güllə yarasından əlil olduğunu, 8 ailənin tamamilə məhv edildiyini, 25 uşağın hər iki valideynini, 130 uşağın isə valideynlərindən birini itirdiyini qeyd edib. S.Qasımov Xocalı soyqırımının Azərbaycan tarixində ən dəhşətli və faciəli səhifələrdən biri olduğunu diqqətə çatdıraraq, bu hadisələrin erməni millətçi-şovinistlərinin davamlı olaraq xalqımıza qarşı həyata keçirdikləri etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin göstəricisi olduğunu vurğulayıb. Baş konsul qeyd edib ki, son bir neçə il ərzində Heydər Əliyev Fondunun vitse–prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə bütün dünyada keçirilən “Xocalıya ədalət!” kampaniyası nəticəsində Xocalı hadisələri soyqırımı aktı kimi tanınıb.
Tədbirdə Sankt-Peterburqda Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Vaqif Məmişev 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni quldur dəstələrinin Xocalı şəhərində dinc əhaliyə, o cümlədən qadın, uşaq və ahıl insanlara qarşı törətdikləri qırğından bəhs edib.
Xocalı hadisələrin şahidi, ərini, atasını, qardaşını və digər ailə üzvlərini itirmiş Vərziyar Əliyeva canlı bağlantı vasitəsilə tədbirə qoşularaq xatirələrini bölüşüb.
Pedaqoji elmləri namizədi, professor Natalya Radevskaya “Erməni terror təşkilatlarının fəaliyyəti və Xocalı faciəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirin keçirildiyi məkanın foyesində Xocalı hadisələrini əks etdirən 30-a yaxın fotoşəkildən ibarət sərgi, həmçinin Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanan “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyasına həsr olunmuş nəşrlər təqdim olunub. Xocalıya aid stenddə isə qonaqlar üçün xüsusi QR kod yaradılıb ki, bu kodun köməyi ilə faciəyə aid bütün sənədlərlə yaxından tanış olub, “Xocalıya ədalət!” petisiyasını imzalamaq mümkün olmuşdur.
Tədbir Sankt-Peterburq Azərbaycanlıları ruhanilərinin nümayəndəsi tərəfindən Xocalı soyqırımı qurbanlarının ruhu üçün Qurani-Kərimdən surələrin oxunması və ehsan verilməsi ilə başa çatmışdır.

пресс-релиз 25 февраля 2022
В Санкт-Петербурге гостинице в «Астория» состоялось мероприятие, посвященное 30-летию Ходжалинской трагедии. В мероприятии, организованном Генеральным консульством Азербайджана в Санкт-Петербурге и Национально-культурной автономией азербайджанцев, приняли участие главы дипломатических миссий, общественные и политические деятели Северной столицы России, ученые, представители правительства Санкт-Петербурга, депутаты, профессора, председатели 20 национально-культурных автономий, представители диаспоры, молодежные активисты АМОР и другие.
Минутой молчания почтили память жертв Ходжалинского геноцида и наших шехидов, павших за свободу и территориальную целостность Азербайджана. Генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов дал подробную информацию о кровавых событиях, совершенных армянскими бандитами в азербайджанском городе Ходжалы 30 лет назад. Он назвал эту трагедию против азербайджанского народа одним из самых кровавых событий ХХ века. Генеральный консул сообщил, что в ходе нападения армянских бандформирований на Ходжалы было убито 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 пожилых людей, 1000 мирных жителей всех возрастов стали инвалидами от огнестрельных ранений, восемь семей были полностью уничтожены, 25 детей потеряли обоих родителей и 130 детей потеряли одного родителя. Отметив, что Ходжалинский геноцид является одной из самых страшных и трагических страниц в истории Азербайджана, Гасымов подчеркнул, что эти события являются показателем политики этнической чистки и геноцида, проводимой армянскими националистами против нашего народа. Генеральный консул отметил, по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Лейлы Алиевой, на протяжении последних лет по всему миру проводится кампания «Справедливость к Ходжалы!», по итогам которой события были признаны актом геноцида. На мероприятии председатель Азербайджанской Национально-Культурной Автономии в Санкт-Петербурге Вагиф Мамишев рассказал о бойне, совершенной армянскими бандформированиями против мирных жителей, в том числе женщин, детей и стариков, в Ходжалы в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года. Свидетельница Ходжалинских событий Варзияр Алиева, потерявшая мужа, отца, брата и других членов семьи, присоединилась к мероприятию в прямом эфире и поделилась своими воспоминаниями.
Кандидат педагогических наук, профессор Наталья Радевская выступила с докладом «Деятельность армянских террористических организаций и Ходжалинская трагедия».
На мероприятии также была организована фотовыставка, отражающая ходжалинские события. Для гостей на стенде Ходжалы был создан специальный QR-код, с помощью которого они ознакомились со всеми документами, связанными с трагедией.