Mətbuat şərhi 05 aprel 2017
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədovun başçılığı ilə Sankt-Peterburqda səfərdə olan Azərbaycan nümayəndə heyəti aprelin 5-də Rusiyanın Şimal paytaxtının qubernatoru Qriqoriy Poltavçenko ilə görüşüb
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədovun başçılığı ilə Sankt-Peterburqda səfərdə olan Azərbaycan nümayəndə heyəti və ölkəmizin Rusiyanın Şimal paytaxtındakı Baş konsulu Sultan Qasımov xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin bu şəhərdəki barelyefi önünə çiçəklər qoyublar.
Sonra Sankt-Peterburqun qubernatoru Georgi Poltavçenko ilə görüş keçirilib.
Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin möhkəmlənməsi məsələləri müzakirə edilib.
G.Poltavçenko Sankt-Peterburq metrosunda partlayış zamanı həlak olanlar arasında azərbaycanlı qızın olması ilə əlaqədar qonaqlara dərin hüznlə başsağlığı verərək vurğulayıb: “Biz əməkdaşlıq etməli və terrorizmə qarşı mübarizədə səylərimizi birləşdirməliyik”.
Sahib Məmmədov də terror aktı nəticəsində doğmalarını itirmiş peterburqlulara, Rusiya regionlarının və xarici ölkələrin sakinlərinə başsağlığı verərək bildirib ki, terrorizmin milliyyəti yoxdur və ona qarşı yalnız ümumi səylərlə mübarizə aparılmalıdır. Nazir müavini ölkəmizdə həyata keçirilən iqtisadi layihələrdən, habelə aparılan islahatlardan, enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Azərbaycanın rolundan danışıb. O qeyd edib ki, XX əsrin sonuncu onilliyində Azərbaycanın dinamik inkişafında, onun gələcək tərəqqisinin əsaslarının formalaşmasında ulu öndər Heydər Əliyevin islahatlar strategiyası əvəzolunmaz rol oynayıb. Bu strategiyanın Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində Azərbaycan dünyanın dinamik inkişaf edən ölkələrindən birinə çevrilib.
Sankt-Peterburqu və Azərbaycanı çoxillik dostluq və əməkdaşlıq telləri bağlayır. G.Poltavçenkonun qeyd etdiyi kimi, “biz bu əlaqələri bundan sonra da inkişaf etdirmək və möhkəmləndirmək niyyətindəyik”. S.Məmmədov bildirib ki, bu gün Sankt-Peterburq Hökuməti ilə Azərbaycan Respublikasının Hökuməti arasında İqtisadi və Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Komissiyanın birinci iclası keçirilib. İclasda qarşılıqlı əlaqələrin perspektivli istiqamətləri müzakirə edilib, o cümlədən əmtəə dövriyyəsinin artırılmasının və idxal-ixrac məhsullarının çeşidinin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Bildirilib ki, 2016-cı ildə qarşılıqlı əmtəə dövriyyəsi 70 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bundan əlavə, şəhərsalma, ətraf mühitin mühafizəsi, turizmin, təhsilin və səhiyyənin inkişafı, əmək miqrasiyasının nizamlanması məsələlərinə toxunulub.
Qubernatorun sözlərinə görə, Sankt-Peterburq Azərbaycana əczaçılıq, maşınqayırma və avtomobilqayırma məhsulları göndərməyə hazırdır. Şəhər kənd təsərrüfatı məhsullarının idxalında maraqlıdır və buna hər cür yardım göstərməyə, o cümlədən həmin məhsulların ticarət şəbəkələrinə daxil olmasını təşkil etməyə və “Xasanski” bazarı ərazisində pulsuz ticarət yerləri təqdim etməyə hazırdır.
G.Poltavçenko bildirib ki, ikitərəfli əlaqələrdə turizm sahəsi getdikcə daha qabarıq təzahür edir. Hazırda Azərbaycan Dünya Turizm Təşkilatının İcraiyyə Şurasının sədridir. Qubernator BMT-nin Dünya Turizm Təşkilatının Baş Assambleyasının 23-cü sessiyasının 2019-cu ildə keçirilməsi yeri kimi Sankt-Peterburqun namizədliyini dəstəkləməsi xahişi ilə Azərbaycan tərəfinə müraciət edib.

пресс-релиз 05 апреля 2017
В Санкт-Петербурге состоялась встреча делегации министерства экономики Азербайджана с губернатором Санкт-Петербурга Георгием Полтавченко
Находящаяся с визитом в Санкт-Петербурге делегация министерства экономики Азербайджана во главе с замминистра Сахибом Мамедовым и Генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов возложили цветы к барельефу общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в Северной столице России.
Затем состоялась встреча с губернатором Санкт-Петербурга Георгием Полтавченко.
В ходе встречи обсуждались вопросы укрепления двусторонних отношений.
Георгий Полтавченко выразил глубокие соболезнования гостям в связи с тем, что при взрыве в петербургском метро в числе погибших была девушка из Азербайджана. Он подчеркнул, что «мы должны сотрудничать и объединять свои усилия» в борьбе с терроризмом.
Сахиб Мамедов также выразил соболезнования петербуржцам, жителям регионов России и зарубежных стран, потерявших своих родных в результате террористического акта. Он отметил, что терроризм не имеет национальности и с ним можно бороться только общими усилиями. Замминистра рассказал о реализуемых в стране экономических проектах, а также осуществляемых реформах, о роли Азербайджана в обеспечении энергетической безопасности. С.Мамедов отметил, что в динамичном развитии Азербайджана в последнем десятилетии XX века, формировании основ его будущего прогресса незаменимую роль сыграла стратегия реформ великого лидера Гейдара Алиева. В результате успешного продолжения этой стратегии Президентом Ильхамом Алиевым Азербайджан стал одной из динамично развивающихся стран мира.
Санкт-Петербург и Азербайджан связаны давними узами дружбы и сотрудничества, и, как отметил Георгий Полтавченко, «мы намерены их и дальше развивать и укреплять». Он сообщил, что сегодня прошло первое заседание Комиссии по экономическому и гуманитарному сотрудничеству между Правительством Санкт-Петербурга и Правительством Азербайджанской Республики. На нем обсуждались перспективные направления взаимодействия, в том числе необходимость увеличения товарооборота и расширения ассортимента экспортно-импортных поставок (в 2016 году взаимный товарооборот составил 70 миллионов долларов США). Кроме того, были затронуты вопросы градостроительства, охраны окружающей среды, развития туризма, образования и здравоохранения, регулирования трудовой миграции.
По словам губернатора, Санкт-Петербург готов поставлять в Азербайджан продукцию фармацевтической отрасли, машиностроения, автомобилестроения. В свою очередь город заинтересован в поставках сельхозпродукции и готов оказать в этом всяческое содействие, в том числе организовать поставки в торговые сети и предоставить бесплатно торговые места на территории Хасанского рынка.
Георгий Полтавченко отметил, что все более активно в двустороннем взаимодействии проявляет себя туристическая составляющая. В настоящее время Азербайджан является председателем Исполнительного совета Всемирной туристской организации. Губернатор обратился с просьбой к азербайджанской стороне поддержать кандидатуру Санкт-Петербурга как места проведения в 2019 году 23-й сессии Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации ООН.