Mətbuat şərhi 08 noyabr 2023
Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun və Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin təşkilatçılığı ilə 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə baş konsul Sultan Qasımov, diaspor sədri Vaqif Məmişev, konsulluğun əməkdaşları və diaspor fəalları Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Sankt-Peterburqdakı barelyefini ziyarət edib, önünə gül dəstələri qoyublar.
Azərbaycanın Zəfər Günü münasibətilə keçirilən dəyirmi masada Rusiya ictimaiyyətinin, Sankt-Peterburqda yaşayan, ölkəmizə dost olan digər xalqların icma rəhbərləri, azərbaycanlı tələbə və gənclər iştirak ediblər.
Rəsmi hissənin açılışında 44 günlük Vətən müharibəsində canlarından keçmiş şəhidlərimizin və erməni təcavüzü nəticəsində həlak olmuş dinc əhalinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Tədbir iştirakçılarına Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Ruslan Quliyevin videomüraciəti təqdim edilib.
Tədbirdə çıxış edən diaspor sədri Vaqif Məmişev və baş konsul Sultan Qasımov 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində xalqımızın qazandığı Qələbənin tarixi hadisə olduğunu vurğulayıblar. Diqqətə çatdırılıb ki, Zəfər Günü Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin həyata keçirdiyi düşünülmüş xarici və daxili siyasətin, ərazi bütövlüyümüzün bərpası məsələsində nümayiş etdirdiyi qətiyyətli mövqeyinin, xalqımızın və ordumuzun mübarizəsinin bəhrəsidir.
Tədbirdə, həmçinin “Rossiya 1” dövlət telekanalının “Vesti nedeli” proqramı çərçivəsində Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli yollarını işıqlandıran veriliş nümayiş olunub.
Rəsmi hissənin yekununda qonaqlara milli rəqslərimizdən ibarət proqram təqdim edilib.
Tədbirin yekununda iştirakçılara Baş konsulluq və Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyəti adından ziyafət verilib.

пресс-релиз 08 ноября 2023
Мероприятие, посвященное 8 ноября – Дню Победы, организовали Генеральное консульство Азербайджана в Санкт-Петербурге и Национально-культурная автономия Азербайджана.
Перед конференцией члены "Азербайджанской национально-культурной автономии по Санкт-Петербургу и Ленинградской области" совместно с сотрудниками Генерального консульства Азербайджана в Санкт-Петербурге с глубоким почтением посетили барельеф основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева.
Участники конференции почтили минутой молчания светлую память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Затем от имени Государственного комитета по работе с диаспорой было представлено видеообращение заведующего отделом Руслана Гулиева, который поздравил участников мероприятия с Днем Победы.
Конференцию вступительным словом открыли председатель "Азербайджанской национально-культурной автономии по Санкт-Петербургу и Ленинградской области" Вагиф Мамишев и Генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов.
Мероприятие продолжилось презентацией репортажа "Нагорно-Карабахскому конфликту положен конец. Взгляд со стороны”, который подготовил телеканал "Россия-1".
Гости мероприятия поздравили наш народ и президента Азербайджана Ильхама Алиева с Победой.
В завершение официальной части гостям была представлена ​​программа наших национальных танцев.
По окончании мероприятия участникам был дан банкет от имени Генерального консульства и Национально-культурной автономии Азербайджана.