Mətbuat şərhi 20 iyun 2023
19 iyunda Sankt-Peterburqda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş sərginin təntənəli açılış mərasimi baş tutub. Sərgi Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun iştirakı ilə MDB Parlamentlərarası Assambleyasının mənzil-qərargahında “Tavriya” sarayında açılıb. Tədbirdə MDB Parlamentlərarası Assambleya Şurasının Baş katibi Dmitri Kobitski, Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburqdakı Baş konsulu Sultan Qasımov və diplomatlar, Baş katibin müavinləri – Qazaxıstan Respublikası Parlamentinin səlahiyyətli nümayəndəsi İqor Musalimov və Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin səlahiyyətli nümayəndəsi İrina Sokolova iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən MDB Parlamentlərarası Assambleya Şurasının Baş katibi Dmitri Kobitski qeyd edib ki, Heydər Əliyevin siyasi istedadı sayəsində Azərbaycan inkişaf etmiş dövlətlər sırasına daxil olub: “Bu təcrübə MDB-nin digər ölkələri üçün faydalı ola bilər. Azərbaycan liderinin şəxsiyyəti isə MDB məkanı və ondan kənarda yaşayan insanlarda hörmət və maraq doğurur və bundan sonra da doğuracaq. Biz qarşımızda güclü, müdrik və çox böyük hörmət sahibi olan lider görürük. Vətəndaş birliyi və qarşılıqlı anlaşma, ölkənin suveren, uğurlu inkişafı və müasirləşdirilməsinin əsasını qoyan insan görürük”, – deyə Baş katib bildirib.
“Azərbaycan üçün bu cür əhəmiyyətli sərginin açılışına görə Assambleyanın bütün kollektivinə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Fotoşəkilləri izləyəndən sonra mən bir çox emosiya yaşadım və hətta bir qədər gözlərim yaşardı”, – deyə Azərbaycanın Baş konsulu qeyd edib.
İlk dəfə ekspozisiya may ayında Rusiya parlamentinin yuxarı palatasında təqdim olunub. Sərginin ilk ziyarətçiləri MDB Parlamentlərarası Assambleya Şurasının sədri, Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko və Moskvaya rəsmi səfər edən Azərbaycanın Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarova olublar.
Sərgidə müxtəlif illərə aid fotoşəkillər təqdim olunub. Burada Heydər Əliyevin Azərbaycanın partiya və hökumət strukturları, Sovet İKP MK Siyasi Bürosu və SSRİ Nazirlər Soveti, parlament və Prezident kimi çalışdığı dövrlərdəki, həmçinin ailə, görkəmli siyasətçilər və adi insanlarla çəkilən fotoşəkilləri yer alıb. Sərgi bir ay davam edəcəkdir.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Azərbaycan və Rusiya informasiya agentlikləri və dövlət arxivlərinin dəstəyi ilə təşkil olunub.

пресс-релиз 20 июня 2023
В Санкт-Петербурге открылась выставка, посвященная 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева
19 июня в Санкт-Петербурге состоялось торжественное открытие выставки, посвященной 100-летию общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева.
Экспозиция открылась в штаб-квартире Межпарламентской Ассамблеи СНГ при участии Генерального консульства Азербайджана в Санкт-Петербурге.
Выступая на церемонии открытия Генеральный секретарь Совета МПА СНГ Дмитрий Кобицкий отметил, что благодаря политическому таланту Гейдара Алиева Азербайджан состоялся как процветающее государство: «Этот опыт может быть полезен для других стран СНГ, а личность азербайджанского лидера вызывает, и будет вызывать уважение и интерес у людей на пространстве Содружества и за его пределами».
На выставке представлены фотографии разных лет. На них Гейдар Алиев запечатлен в период работы в партийных и правительственных структурах Азербайджана, Политбюро ЦК КПСС и Совете министров СССР, в парламенте и на президентском посту. Есть семейные фото, фотографии с выдающимися политиками и людьми из народа.
«Мы видим перед собой сильного, мудрого и пользующегося огромным уважением лидера. Человека, заложившего фундамент гражданского согласия и взаимопонимания, суверенного, благополучного развития и модернизации страны», – заявил Дмитрий Кобицкий.
В церемонии приняли участие Генеральный консул Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге Султан Гасымов, заместители Генерального секретаря Совета МПА СНГ— полномочный представитель Парламента Республики Казахстан Игорь Мусалимов и полномочный представитель Федерального Собрания Российской Федерации Ирина Соколова.
«Хочу поблагодарить весь коллектив Ассамблеи за открытие такой значимой для Азербайджана выставки. Осмотрев фотографии, я испытал много эмоций и даже немного прослезился», – сказал Генеральный консул Азербайджана.
Впервые экспозиция была представлена в верхней палате российского парламента в мае. Первыми зрителями выставки стали председатель Совета Межпарламентской Ассамблеи СНГ, председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко и председатель Милли Меджлиса Азербайджана Сахиба Гафарова, посетившая Москву с официальным визитом.
Выставка организована при поддержке Администрации Президента Азербайджанской Республики, информационных агентств и государственных архивов Азербайджана и России.