Mətbuat şərhi 20 dekabr 2024
17 dekabr 2024-cü il tarixində Sankt-Peterburq hökumətinin, Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərində Azərbaycan Respublikasının Baş konsulluğunun və Sankt-Peterburqda Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Sankt-Peterburq Dövlət Akademik Kapellasında Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti Təyyar Bayramovun rəhbərliyi ilə Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin incəsənət nümayəndələrinin ifasında Azərbaycan muğam konserti keçirildi.
Tədbirdə Sankt-Peterburqun qubernatoru Aleksandr Beqlov, Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliklərinin rəsmiləri, Sankt-Peterburq hökumətinin üzvləri, Sankt-Peterburq şəhərindəki diplomatik korpusun nümayəndələri, Müstəqil Dövlətlər Birliyi Parlamentlərarası Assambleya Şurasının Baş katibinin müavini Aydın Cəfərov, Sankt-Peterburqda Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Vaqif Məmişov, Azərbaycan diasporunun nümayəndələri, azərbaycanlı kursantlar, doktorantlar və tələbələr iştirak etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərində Azərbaycan Respublikasının baş konsulu vəzifəsini icra edən Anar Yusifzadə tədbir iştirakçılarını salamlayaraq tədbirin təşkil olunmasında göstərdiyi dəstəyə görə Sankt-Peterburqun qubernatoru Aleksandr Beqlova və Sankt-Peterburq hökumətinə təşəkkürünü bildirdi, əsrlər boyu xalqımızın ruhunu və yaradıcılıq gücünü əks etdirən unikal bir sənət növü olan muğamın Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə 2003-cü ildə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edildiyini qeyd etdi.
Muğamın təkcə Azərbaycan incəsənətinin deyil, ümumilikdə bəşəriyyətin musiqi xəzinəsinin incisi olduğunu, bu cür tədbirlərin Azərbaycan ilə Rusiya arasında, o cümlədən Azərbaycan ilə Sankt-Peterburq şəhəri arasında dostluq və mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsində əhəmiyyətli rol oynadığını, xalqlarımız arasında daha sıx əlaqələrin qurulmasına və gələcək əməkdaşlıqların inkişafına töhfə verəcəyini Anar Yusifzadə çıxışı zamanı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Konsert proqramı zamanı “Sarı gəlin”, “Küçələrə su səpmişəm”, “Sarı bülbül” xalq mahnıları, “Şuşanın dağları başı dumanlı”, “Azərbaycan oğluyam”, “Qarabağ”, “Yaşa, mənim xalqım” və Azərbaycan musiqi sənətinə aid bir sıra mahnılar incəsənət nümayəndələrimiz tərəfindən ifa edildi.
Həmçinin Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin incəsənət nümayəndələri Rusiya Federasiyasında Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğində göstərdikləri xüsusi xidmətlərə görə Sankt-Peterburqda Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin fəxri diplomu ilə təltif olundu.
Tədbir  çərçivəsində Sankt-Peterburq Dövlət Akademik Kapellasının qalereyasında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin mədəni-tarixi abidələrinə həsr olunmuş “Əziz Şuşa” foto sərgisi keçirildi, Azərbaycan milli musiqi alətləri və xalçaları nümayiş olundu, Azərbaycan milli mətbəxinin nümunələri təqdim edildi.

В Санкт-Петербурге был организован вечер под названием «Азербайджанский мугам».
На концерте, организованном совместно с правительством Санкт-Петербурга, Генеральным консульством Азербайджана и Национальной культурной автономией Азербайджана в Государственной академической капелле Санкт-Петербурга выступили представители Международного центра мугама под руководством заслуженного артиста Тайяра Байрамова.
На вечере присутствовали губернатор Санкт-Петербурга Александр Беглов, представители министерств иностранных дел Азербайджана и России, члены правительства Санкт-Петербурга, делегаты дипломатического корпуса в Северной столице России, заместитель генерального секретаря Совета Межпарламентской ассамблеи СНГ Айдын Джафаров, председатель Национально-культурной автономии Азербайджана в Санкт-Петербурге Вагиф Мамишов, члены азербайджанской диаспоры, азербайджанские курсанты, докторанты и студенты.
Исполняющий обязанности генерального консула Азербайджана в Санкт-Петербурге Анар Юсифзаде поблагодарил губернатора А. Беглова и правительство Санкт-Петербурга за поддержку в организации мероприятия, отметил, что в 2003 году мугам, на протяжении веков отражающий дух и созидательную мощь нашего народа, по инициативе и при поддержке Первого вице-президента Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханым Алиевой был включен в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
По его словам, мугам является жемчужиной не только азербайджанского искусства, но и музыкальной сокровищницы человечества в целом. Он довел до внимания присутствующих, что подобные мероприятия играют важную роль в укреплении дружбы и культурных связей между Азербайджаном и Россией, в том числе между Азербайджаном и Санкт-Петербургом, способствуют налаживанию более тесных связей и развитию сотрудничества между нашими народами.
В программу концерта вошли народные песни Sarı gəlin, Küçələrə su səpmişəm, Sarı bülbül, музыкальные сочинения азербайджанских композиторов Azərbaycan oğluyam, Qarabağ, Yaşa, mənim xalqım и др.
За особые заслуги в пропаганде азербайджанской культуры в России представители Международного центра мугама были награждены почетным дипломом Национальной культурной автономии Азербайджана в Санкт-Петербурге.
В рамках мероприятия в галерее Санкт-Петербургской государственной академической капеллы прошла фотовыставка культурно-исторических памятников культурной столицы Азербайджана города Шуша и Баку. Также были представлены азербайджанские музыкальные инструменты и ковры, образцы национальной кухни.