Mətbuat şərhi 26 avqust 2020
No:226/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov arasında keçirilmiş görüşə dair məlumatı
26 avqust 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov ilə görüşüb.
Nazirlərin təkbətək görüşündən sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibli görüş baş tutub.
Tərəflər ikitərəfli gündəlikdə duran bir çox sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, humanitar, mədəniyyət, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafı perspektivlərini müzakirə ediblər. Hər iki ölkənin rəhbərləri arasında mövcud olan sıx təmasların və həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına böyük töhfə verdiyi qeyd olunub.
Ölkələr arasında əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlərdə inkişafına dair həyata keçirilən qarşılıqlı fəaliyyət üzrə yol xəritələrinin əhəmiyyəti qeyd olunub, habelə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın ötən ilin noyabr ayında Rusiya Federasiyasına həyata keçirdiyi rəsmi səfəri çərçivəsində irəli sürülmüş innovasiya sahəsində yeni yol xəritəsinin tezliklə təsdiqlənəcəyinə dair ümid ifadə olunub.
Ticarət-iqtisadi münasibətlərin inkişafı və regional əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyətə malik olan Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin tam istifadəyə verilməsinə dəstək ifadə edilib. Həmçinin, Samur çayı üzərində tikilmiş yeni sərhəd körpüsünün istifadəyə verilməsinin qarşılıqlı ticarətə və insanlar arası təmaslara yeni təkan verəcəyi qeyd olunub.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT), Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı (ATƏT), Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB), Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı (ŞƏT) çərçivəsində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə dair razılıq ifadə ediblər. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Baş Assambleyanın COVID-19 pandemiyası ilə mübarizəyə həsr olunan  xüsusi sessiyasının çağırılması təşəbbüsünün Rusiya tərəfindən dəstəklənməsi məmnunluqla qeyd olunub.
Nazirlər Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində törədilən son hərbi təxribata toxunaraq, bu insidentin, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin bölgədə gərginliyin artmasına xidmət edən bəyanatlarının münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə əngəl törətdiyini qeyd edib. Münaqişənin həlli üzrə BMT TŞ qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq, mahiyyət üzrə danışıqların aparılmasının vacibliyi vurğulanıb. Öz növbəsində, Rusiya Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov münaqişənin həlli üzrə danışıqların davam etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Hazırki qlobal vəziyyətə toxunan nazirlər, pandemiya ilə mübarizə çərçivəsində beynəlxalq əməkdaşlığın önəmini ifadə ediblər. Nazir Ceyhun Bayramov Rusiya mütəxəssislərinin ölkəmizə göndərilməsi də daxil olmaqla, Rusiya tərəfindən Azərbaycana göstərilən yardımı məmnunluqla qeyd edib.

пресс-релиз 26 августа 2020
26 августа в Москве прошла встреча между главой внешнеполитического ведомства АР Джейхуном Байрамовым и его российским коллегой Сергеем Лавровым.
"После встречи министров в формате один на один состоялась встреча в расширенном составе с участием делегаций обеих сторон.
Стороны обсудили перспективы развития сотрудничества по ряду вопросов двусторонней повестки, в том числе в политической, экономической, торговой, гуманитарной, культурной, образовательной и других сферах. Было отмечено, что тесные контакты между руководителями двух государств и их взаимные визиты вносят большой вклад в развитие двусторонних отношений.
Было подчеркнуто значение дорожных карт по взаимодействию между странами в развитии сотрудничества в различных направлениях, а также выражены надежды на скорое утверждение новой дорожной карты в сфере инноваций, представленной в рамках официального визита в Российскую Федерацию Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой в ноябре прошлого года.
Стороны поддержали окончательный ввод в эксплуатацию транспортного коридора «Север-Юг», имеющего особое значение с точки зрения развития торгово-экономических отношений и укрепления регионального сотрудничества. Также было отмечено, что ввод в эксплуатацию нового пограничного моста через реку Самур, придаст новый импульс взаимной торговле и связям между людьми.
Состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества и взаимной поддержки в рамках международных организаций. Стороны выразили готовность к укреплению сотрудничества в рамках Организации Объединенных Наций (ООН), Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Содружества Независимых государств (СНГ), Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
С удовлетворением было отмечено, что Россия поддержала инициативу Генеральной Ассамблеи ООН созвать специальную сессию, посвященную борьбе с пандемией COVID-19.
Министры обсудили урегулирование армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта. По поводу последней военной провокации, совершенной вооруженными силами Армении на Товузском участке азербайджано-армянской границы, Джейхун Байрамов отметил, что заявления руководства Армении способствуют эскалации напряженности в регионе и препятствуют урегулированию конфликта путем переговоров.
Была подчеркнута важность проведения переговоров по существу в соответствии с требованиями резолюций Совета безопасности ООН по урегулированию конфликта. В свою очередь, С.Лавров отметил важное значение продолжения переговоров по урегулированию конфликта.
Касаясь текущей глобальной ситуации, министры подчеркнули важность международного сотрудничества в борьбе с пандемией. Джейхун Байрамов поблагодарил российскую сторону за помощь, оказанную Азербайджану, в том числе отправку российских специалистов в республику.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес", - говорится в сообщении МИД.