Mətbuat şərhi 21 fevral 2017
“Komsomolskaya pravda” qəzetində “İddia müddəti yoxdur: Xocalı faciəsinin 25 illiyi” sərlövhəli məqalə dərc edilib.
Məqalədə deyilir: Hər il dünyada yaşayan bütün azərbaycanlılar Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsini yad edirlər. Tarixdə hər xalqın elə faciəsi var ki, onu unutmaq olmaz. Qətiyyən. Sadəcə ona görə ki, başqa cür ola bilməz. Gernika, Xatın, Liditse, Babiy Yar...
Azərbaycanın Xocalı şəhəri də onlarla bir sırada dayanır. Orada baş verən dramatik hadisələr Cənubi Qafqazın ən böyük dövlətinin tarixinə qanlı hərflərlə yazılıb.
Dağlıq Qarabağda münaqişə həllini tapmamış problemdir. Bu fəlakətdir ki, münaqişə uzanıb və bu gün də Qafqaz regionunun sağalmamış yarasıdır. Bu, bir vaxtlar SSRİ-nin iki qardaş respublikasını qan düşməninə çevirən fəlakətdir. Dağlıq Qarabağ münaqişəsi əsrin artıq dörddəbiri qədər uzanan danışıqlar mərhələsindədir. O, postsovet məkanında “dondurulmuş” münaqişələrdən biri kimi nəzərdən keçirilir. Lakin indiyədək iki ölkənin cəbhə xəttindəki vəziyyət qəfil püskürməyə hazır olan vulkan kraterini xatırladır.
İyirmi beş il əvvəl - 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə qonşu Ermənistan dövlətinin silahlı birləşmələri Azərbaycanın qədim Xocalı şəhərinə hücum ediblər.
Qiymət verməyəcəyik, lakin fakt faktlığında qalır: millətçilərin əlində 613 nəfər, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq, 70 qoca öldürülüb. Habelə 487 nəfər şikəst edilib, 1275 dinc sakin əsir götürülüb, 155 adamın taleyi hələ də məlum deyil. Hücum nəticəsində 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini itirib...
Hər il dünyada yaşayan bütün azərbaycanlılar Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsini yad edirlər. Onların fikrincə, beynəlxalq birlik bu faciəvi hadisəyə hüquqi qiymət verməlidir.
Məqalədə Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımovun sözləri sitat gətirilib: “Dövlətimiz millətçilər tərəfindən xalqımıza qarşı törədilən cinayətlər barədə həqiqəti dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq üçün məqsədyönlü və ardıcıl iş aparır. Prezident İlham Əliyev Xocalı faciəsini Azərbaycan xalqına qarşı etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin qanlı səhifəsi kimi qiymətləndirib”.
Baş konsul qeyd edib ki, 1992-ci ildə Azərbaycan rəhbərliyi hadisəyə obyektiv qiymət verilməsi, onun maksimum açıqlanması üçün heç nə etməyib. Yalnız ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra faciəyə siyasi-hüquqi qiymət verilib. Onun təşəbbüsü ilə 1994-cü ildə Azərbaycan parlamenti fevralın 26-sını Xocalı Soyqırımı Günü elan edib.
“Hər il respublikamızda və dünyanın müxtəlif ölkələrində dəhşətli faciənin ildönümü ürəkağrısı ilə qeyd edilir. Faciə haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın böyük xidmətləri var. Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində hər il silsilə tədbirlər keçirilir”, - deyə S.Qasımov bildirib.
Məqalədə daha sonra vurğulanır ki, İsrail Prezidenti Reuven Rivlin BMT Baş Məclisində Holokost (yəhudilərin soyqırımı) qurbanlarına həsr olunmuş mərasimdə çıxışı zamanı Xocalı faciəsini dünyada soyqırımlar və kütləvi qırğınlarla bir sırada qeyd edib: “Biz özümüzdən soruşmalıyıq: soyqırımlarına qarşı mübarizə üçün bugünkü assambleya kifayətdirmi? Bu mübarizə Bosniyada soyqırımının qarşısını almaq üçün kifayət qədər effektiv oldumu? Bu mübarizə Xocalıda insanların həlak olmasının qarşısını almaq üçün effektiv oldumu?.. Biz həddən artıq çox göz yaşı axıdır, lakin az işləyirik”.
Məqalədə deyilir ki, Xocalı faciəsinin soyqırımı faktı olması bir çox ölkələrin və beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələrində əksini tapıb. Kanada, Meksika, Kolumbiya, Peru, Pakistan, Bosniya və Herseqovina, Rumıniya, Çexiya, İordaniya, Honduras və digər ölkələr, habelə ABŞ-ın bir sıra ştatlarının qanunverici orqanları və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xocalı soyqırımını tanıyıblar.

пресс-релиз 21 февраля 2017
В статье говорится: Ежегодно азербайджанцы всего мира чтут память жертв ходжалинской трагедии. В истории каждого народа есть трагедии, которые нельзя забывать. Категорически. Просто потому, что иначе не получается. Герника, Хатынь, Лидице, Бабий Яр…
В одном ряду с ними - азербайджанский город Ходжалы, где произошли драматические события, которые вписаны кровавыми буквами в историю самого крупного государства Южного Кавказа.
Конфликт в Нагорном Карабахе, небольшом районе на стыке границ Азербайджана и Армении, - нерешенная проблема. Это беда, что затаилась и по сей день остается незажившей раной кавказского региона. Беда, которая сделала две когда-то братские республики СССР кровными врагами. Нагорно-карабахский конфликт находится на стадии переговоров, которые длятся уже четверть века. Он рассматривается как один из «замороженных» конфликтов на постсоветском пространстве. Однако до сих пор ситуация на фронтовой линии между двумя странами напоминает кратер вулкана, готового к внезапному извержению.
Двадцать пять лет назад, в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года, вооруженные формирования сопредельного государства Армении атаковали древний азербайджанский город.
Не станем давать оценки, но факт остается фактом: от рук националистов погибли 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 ребенка, 70 стариков. 487 человек были покалечены, 1275 мирных жителей захвачены в плен. О судьбе 155 человек до сих пор ничего не известно. В результате нападения были полностью уничтожены 8 семей, 25 детей потеряли обоих родителей…
Ежегодно азербайджанцы всего мира чтут память жертв ходжалинской трагедии. По их мнению, международное сообщество должно дать правовую оценку этому трагическому событию.
В статье приводятся слова генерального консула Азербайджана в Санкт-Петербурге Султана Гасымова, который сказал: «Наше государство продолжает целенаправленную и последовательную работу, чтобы донести до мировой общественности правду о преступлениях, совершенных националистами против нашего народа. Президент Ильхам Алиев расценил ходжалинскую трагедию как кровавую страницу политики геноцида и этническую чистку против азербайджанского народа».
Как подчеркнул генеральный консул, в 1992 году, руководство Азербайджана не сделало ничего, для того чтобы событию была дана объективная оценка, чтобы оно было предано максимальной огласке. И только после возвращения к власти общенационального лидера Гейдара Алиева трагедии была дана политико-правовая оценка. В 1994 году по его инициативе парламент Азербайджана объявил 26 февраля Днем ходжалинского геноцида.
«Ежегодно в нашей республике и различных странах мира с болью в сердце отмечают годовщину страшной трагедии. Особые заслуги в доведении до мировой общественности правды о трагедии принадлежат президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой. По инициативе вице-президента Фонда Лейлы Алиевой в рамках кампании «Справедливость к Ходжалы!» ежегодно проводится цикл мероприятий», - пояснил С.Гасымов.
Далее в статье подчеркивается, что Президент Израиля Реувен Ривлин во время своего выступления в Генассамблее ООН на церемонии, посвященной жертвам холокоста (геноцида евреев), отметил ходжалинскую трагедию в ряду совершенных в мире геноцидов и массовых убийств: «Мы должны спросить у себя: достаточно ли сегодняшней ассамблеи для борьбы с геноцидами? Была ли эта борьба достаточно эффективной для предотвращения геноцида в Боснии? Была ли она эффективной для предотвращения гибели людей в Ходжалы?.. Мы проливаем слишком много слез, но мало работаем».
То, что ходжалинская трагедия является фактом геноцида, отражено в решениях и резолюциях многих стран и международных организаций, говорится в статье. Парламенты Канады, Мексики, Колумбии, Перу, Пакистана, Боснии и Герцеговины, Румынии, Чехии, Иордании, Гондураса и других стран, а также законодательные органы ряда американских штатов и Организация исламского сотрудничества признали ходжалинский геноцид.