Sankt-Peterburqun Mariinski tetrında tanınmış xoreoqraf Eldar Əliyevin quruluşunda Azərbaycanın dahi bəstəkarı Fikrət Əmirovun “1001 gecə” baleti
Ənənəvi olaraq Mariinski Teatrı onun Primorski filialının balet truppasının Sankt-Peterburqdakı səhnəsində qastrol səfəri ilə dinləyicilərinin diqqətini cəlb edir. Avqustun 3-15 tarixlərində gerçəkləşən səfər proqramına dünya klassik balet repertuarının ən parlaq nümunələri – Adolf Adanın “Korsar” (6-8 avqust), P.Çaykovskinin “Yatmış gözəl” (10-12 avqust) və Adolf Adanın “Jizel” (13-15 avqust) daxil edilmişdir. Ancaq ən əlamətdar hadisələrdən biri balet truppasının çıxışlarının Rusiyanın əməkdar incəsənət xadimi, tanınmış xoreoqraf Eldar Əliyevin quruluşunda Azərbaycanın dahi bəstəkarı Fikrət Əmirovun “1001 gecə” baleti ilə açılması olmuşdur. 3-5 avqust tarixlərində gerçəkləşən tamaşalarda Mariinski Teatrının simfonik orkestri və xorunu Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının baş dirijoru və musiqi rəhbəri, Respublikanın əməkdar artisti, beynəlxalq müsabiqələr laureatı, Bakı Musiqi Akademiyasının dosenti Əyyub Quliyev idarə etmişdir. Məhz, Əyyub Quliyevin ifasında həmin balet 2020-ci ilin avqust ayında Vladivostokda (Mariinski Teatrında), yanvarda Sankt-Peterqburda, may ayında isə Kazanda Rudolf Nureyev adına Beynəlxalq Balet Festivalının açılışında uğurla səslənmişdir.Tamaşalarda əsas rollarda Primorski səhnəsinin solistləri İrina Sapojnikova, Anna Samostrelova, Sergey Umanets, Kanat Nadırbek, Liliya Berejnova, Katerina Floriya, Gilerme Junio və Yuriy Zinnurov yer almışlar. Tamaşalarda Mariinski teatrının məşhur solistləri Renata Şakirova (Şəhrizad), Yekaterina Çebıkina (Nuridə) və Nikita Korneyevin (Şəriyar) yer alması “1001 gecə” baletinin ifasına xüsusi rəng qatmışdır. Əsərdə vokal bölümünü Anastasiya Kikot (soprano), milli alətimiz tarda isə Ramin Əzimov və Nadejda Medvedeva ifa etmişlər. Qeyd etmək lazımdır ki, Mariinski Teatrının 238-ci mövsümünün məhz Azərbaycan bəstəkarının əsəri ilə tamamlanması daha bir önəmli hadisələrdən biridir. Bütün tamaşalara biletlər öncədən satılmış və Sankt-Peterburq ictimaiyyətinin böyük marağına səbəb olmuşdur. Hər tamaşanın ifasından sonra Mariinski Teatrın dinləyiciləri “1001 gecə” baletinin iştirakçılarını ayaqüstə alqışlarla qarşılamışlar. Əsərin ifasından sonra Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov ifaçıları uğurlu çıxış münasibətilə təbrik edərək Fikrət Əmirovun baletinin yeni quruluşunun tarixi əhəmiyyətini qeyd etmişdir. Möhtəşəm səhnə əsərində Rusiya və Azərbaycanın tanınmış mədəniyyət xadimlərinin bərabər yaradıcılıq işinin iki ölkə arasında mədəni münasibətlərin inkişafında xüsusi rol oynayacığının əminliyini bildirmişdir.

Балет «1001 ночь» великого азербайджанского композитора Фикрета Амирова в постановке известного хореографа Эльдара Алиева в Санкт-Петербургском Мариинском театре.
По традиции в конце лета Мариинский театр приглашает балетную труппу Приморской сцены выступить в Санкт-Петербурге. С 3 по 15 августа артисты представят здесь свои версии популярных балетных названий - балеты «Корсар» (6-8 августа), «Спящая красавица» (10-12 августа) и «Жизель» (13-15 августа). 3-5 августа на Новой сцене Мариинского театра в Санкт-Петербурге программу гастролей открыла репертуарная новинка театра — балет «Тысяча и одна ночь» великого азербайджанского композитора Фикрета Амирова, поставленный главным балетмейстером труппы, заслуженным деятелем искусств России Эльдаром Алиевым. Именно показом спектакля «1001 ночь» завершился 238-й сезон в Мариинском театре (Новая сцена). В главных партиях выступили солисты Приморской сцены Ирина Сапожникова, Анна Самострелова, Сергей Уманец, Канат Надырбек, Лилия Бережнова, Катерина Флория, Гилерме Джунио и Юрий Зиннуров. Вместе с артистами из Владивостока в спектакле вышли и ведущие артисты петербургской труппы Мариинского театра – Рената Шакирова, Екатерина Чебыкина и Никита Корнеев. Спектакли прошли при участии симфонического оркестра и хора Мариинского театра (Санкт-Петербург) под управлением главного дирижера и музыкального руководителя Азербайджанского государственного театра оперы и балета, Заслуженного артиста Азербайджана, лауреата международных конкурсов, доцента Бакинской музыкальной академии Эйюба Кулиева — именно он дирижировал премьерой «Тысячи и одной ночи» на открытии V Международного Дальневосточного фестиваля «Мариинский» во Владивостоке и на открытии международного балетного фестиваля имени Рудольфа Нуреева в Казани в мае 2021. Вокальную партию в балете исполнила солистка Приморской сцены Мариинского театра Анастасия Кикоть (сопрано), а на азербайджанском национальном инструменте (тар) играли Рамин Азимов и Надежда Медведева. Нужно подчеркнуть, что билеты на все спектакли были проданы задолго, что еще раз доказывает неподдельный интерес любителей классического балета в Санкт-Петербурге к новой постановке хореографа Эльдара Алиева. Каждое исполнение балета азербайджанского композитора было встречено стоячими овациями. По завершении спектакля участников поздравил Генеральный консул Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге Султан Гасымов, который отметил особое важное значение совместной работы видных деятелей культуры России и Азербайджана над балетом «Тысяча и одна ночь». Как отметил азербайджанский дипломат, новая постановка балета внесла особую лепту в развитие культурных отношений между двумя странами и стала особой вехой в истории мирового балетного искусства.