Sankt-Peterburqda keçirilmiş türk dünyası musiqisindən ibarət “Şərqin musiqi əfsanələri” adlı konsert keçirilib.
10-13 may 2019-cu il tarixlərində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) Türkiyə və Rusiyanın mədəniyyət və turizm ili çərçivəsində Sankt-Peterburqda “Şərqin musiqi əfsanələri” adlı konsert təşkil edib. Konsert proqramı Rusiyanın Xalq artisti Dmitri Xoxlovun rəhbərliyi ilə V.V.Andreyev adına Dövlət Akademik Rus Orkestri Sankt-Peterburq Akademik Filarmoniyasının Böyük zalının və Dövlət Akademik Kapellasının səhnələrində baş tutub.
Layihə çərçivəsində rusiyalı sənətsevərlər türk xalqlarının zəngin musiqi mədəniyyəti ilə tanış olublar. İdeya müəllifi TÜRKSOY-un baş katibi Düsen Kaseinov olan konsertin repertuarına Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistanın parlaq musiqi nümunələri daxil idi. Üzeyir Hacıbəyli, Qara Qarayev, Arif Məlikov, Vasif Adıgözəlov, habelə Həsən Rzayev, Atay Oqombayev, Kalıy Moldobasanov, Mukan Tulebayev, Əhməd Jubanov kimi görkəmli türk bəstəkarlarının əsərlərini dinləmək tamaşaçıların zövqünü oxşayıb.
Rusiyalı musiqisevərlər türk dünyasının musiqi şedevrləri – Şərq sivilizasiyalarının motivləri əsasında yaradılmış “Yeddi gözəl”, “Məhəbbət əfsanəsi” baletlərinə, “Birjan və Sara”, “Koroğlu” və “Abay” operalarına tamaşa etmək, tar, xomıs, qaval və kuray kimi ənənəvi türk musiqi alətlərində ifa edilən melodiyaları dinləmək imkanı qazanıblar.
Tanınmış dirijorlar Dmitri Xoxlov və Yevgeni Xoxlovun rəhbərliyi ilə V.V.Andreyev adına Dövlət Akademik Rus Orkestri, məşhur dirijorlar Faruk Sadıkov (Özbəkistan), Ağaverdi Paşayev (Azərbaycan) və Duysen Ukimbay (Qazaxıstan), adlı-sanlı artistlər Cihan Yurtçu (Türkiyə), Sayan İsin və Ayqerim Muxtardin (Qırğızıstan), Sahib Paşazadə (Azərbaycan), Ramil Qayzullin (Başqırdıstan) və Aliyə Kikenovanın (Qazaxıstan) çıxışları tamaşaçılar tərəfindən gur alqışlarla qarşılanıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulu Sultan Qasımov və TÜRKSOY təşkilatına üzv ölkələrin baş konsulluqlarının rəhbərləri konsertə fəxri qonaqlar kimi dəvət edilmişdi. Tamaşaçılar xüsusi ilə Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərini davamlı alqışlarla qiymətləndiriblər.
Sankt-Peterburq Akademik Filarmoniyasının Böyük zalındakı konsertdən sonra TÜRKSOY təşkilatının baş katibi Düsen Kaseinov artistlərə uğurlu çıxışlarına görə təşəkkürünü bildirib. Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının rəhbəri dirijor Dmitri Xoxlova “TÜRKSOY – 25 il” medalını təqdim edib. Faruk Sadıkov, Ağaverdi Paşayev, Duysen Ukimbay, Yevgeni Xoxlov və Ramil Qayzullin TÜRKSOY tərəfindən Mukan Tulebayevin şərəfinə təsis olunmuş fəxri medallara layiq görülüblər. Konsert və Azərbaycanın mədəniyyət xadimlərinin uğurlu çıxışı yerli KİV və “Azərtac” informasiya agentliyi tərəfindən işıqlandırılıb.

В рамках Перекрестного Года культуры и туризма Турции и России Международная организация тюркской культуры (ТЮРКСОЙ) организовала и провела в Санкт-Петербурге (РФ) концерт музыки тюркского мира «Музыкальные легенды Востока».
Государственный академический русский оркестр имени В.В. Андреева под управлением народного артиста России Дмитрия Хохлова выступил на сценах Большого зала Санкт-Петербургской академической филармонии (10.05.2019) и Государственной академической Капеллы (11.05.2019) и познакомил любителей искусства с богатой музыкальной культурой тюркских народов.
Репертуар концерта, автором идеи которого является генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Дюсен Касеинов, состоит из ярких музыкальных образцов Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана. Публика смогла услышать произведения таких выдающихся тюркских композиторов как Узеир Гаджибеков, Кара Караев, Хасан Рзаев, Ариф Меликов, Васиф Адыгёзелов, Атай Огомбаев, Калый Молдобасанов, Мукан Тулебаев, Ахмет Жубанов.
Российские любители музыки имели возможность соприкоснуться с такими музыкальными шедеврами тюркского мира с мотивами восточных цивилизаций как «Семь Красавиц», «Легенда о любви», «Бирджан и Сара », «Короглы» и «Абай», а также услышать такие традиционные музыкальные инструменты тюркских народов как тар, хомыс, кавал и курай.
В ходе концерта, осуществленного под названием «Музыкальные легенды Востока», наряду с государственным академическим русским оркестром имени В.В. Андреева под управлением дирижеров Дмитрия Хохлова и Евгения Хохлова на сцену вышли такжеизвестные тюркские дирижеры Фарук Садыков (Узбекистан), Агаверди Пашаев (Азербайджан) и Дуйсен Укимбай (Казахстан), а также именитые артисты из тюркских стран и регионов Джихан Йуртчу (Турция), Сайан Исин и Айгерим Мухтардин (Кыргызстан), Сахиб Пашазаде (Азербайджан), Рамиль Гайзуллин (Башкортостан, РФ) и Алия Кикенова (Казахстан), которым бурно рукоплескал переполненный зал.
Необходимо отметить, что произведения Азербайджанских композиторов вызвали большой восторг и бурные аплодисменты публики. В качестве почетного гостя на концерт были приглашены Генеральный консул Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге Султан Гасымов и руководители Генеральных консульств стран членов организации ТЮРКСОЙ.
После концерта состоявшегося 10 мая в Большом зале Санкт-Петербургской академической филармонии на сцену вышел генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Дюсен Касеинов и поблагодарил артистов за успешное выступление. Руководитель Международной организации тюркской культуры также вручил дирижеру Дмитрию Хохлову почетную медаль «25 лет ТЮРКСОЙ», Фарук Садыков, Агаверди Пашаев, Дуйсен Укимбай, Евгений Хохлов и кураист Рамиль Гайзуллин получили из рук Касеинова почетные медали ТЮРКСОЙ в честь Мукана Тулебаева, другие артисты были награждены сертификатами участника концерта.