Sankt-Peterburq şəhərindəki azərbaycanlı tələbələr üçün təşkil olunmuş iftar tədbiri
Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburqdakı Baş Konsulluğu tərəfindən mübarək Ramazan ayı ilə əlaqədar Sankt-Peterburq şəhərindəki ali təhsil müəssisələrində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr üçün 15 mart 2026-cı il tarixində iftar tədbiri təşkil olunmuşdur.
Tədbirdə Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti, Rusiya Federasiyası Prezidenti yanında Sankt-Peterburq Xalq Təsərrüfatı və Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Sankt-Peterburq Dövlət Pediatriya Tibb Universiteti, Sankt-Peterburq İdarəçilik Texnologiyaları və İqtisadiyyat Universiteti, Sankt-Peterburq Politexnik Universiteti və digər ali təhsil müəssisələrinin bakalavr, magistr və aspirantura pillərində təhsil alan tələbələr iştirak etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburqdakı baş konsulu vəzifəsini icra edən Anar Yusifzadə xeyirxahlıq və mərhəmət duyğularını ehtiva edən, gözəl niyyətlər və savab əməllər naminə müsəlman aləmini birlik, bərabərlik və həmrəylik yoluna dəvət edən mübarək Ramazan ayı münasibətilə tədbir iştirakçılarını səmimi qəlbdən təbrik etmiş və ən xoş arzularını çatdırmışdır.
Ulu öndər Heydər Əliyevin “Təhsil millətin gələcəyidir” kəlamı tələbələrin diqqətinə çatdırılaraq hər bir cəmiyyətin və dövlətin xoşbəxt gələcəyinin onun yüksək təhsil və ixtisaslara sahib olan gəncləri ilə bilavasitə bağlı olduğu qeyd edilmişdir.
Tədbir zamanı Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Vətənimiz Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpa olunması uğrunda qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilmişdir.

пресс-релиз 16 марта 2026
По случаю священного месяца Рамадан, 15 марта 2026 года Генеральное консульство Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге организовало ифтар для азербайджанских студентов обучающихся в высших учебных заведениях Санкт-Петербурга.
В мероприятии приняли участие студенты бакалавриата, магистратуры и аспирантуры Санкт-Петербургского государственного университета, Санкт-Петербургской академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации, Санкт-Петербургского государственного педиатрического медицинского университета, Санкт-Петербургского университета управления, технологий и экономики, Санкт-Петербургского политехнического университета и других высших учебных заведений.
Исполняющий обязанности Генерального консула Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге Анар Юсифзаде искренне поздравил участников мероприятия со священным месяцем Рамадан, который наполнен чувствами доброты, сострадания, равенства, солидарности ради добрых намерений и добрых дел, а также передал свои наилучшие пожелания.
Слова общенационального лидера Гейдара Алиева: «Образование – будущее нации», – были доведены до сведения студентов, и было отмечено, что счастливое будущее любого общества и государства напрямую связано с его высокообразованной и квалифицированной молодежью.
В ходе мероприятия была почтена глубокая память наших шехидов, героически погибших за восстановление территориальной целостности и суверенитета нашей Родины.