Sankt-Peterburq şəhərindəki Azərbaycanlı mədəniyyət və incəsənət nümayəndələri ilə görüşə dair
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyinin və Sankt-Peterburq şəhərindəki Baş Konsulluğunun birgə təşkilatçılığı ilə 19 aprel 2025-ci il tarixində səfir Rəhman Mustafayevin və baş konsul vəzifəsini icra edən Anar Yusifzadənin Sankt-Peterburq şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycanlı mədəniyyət və incəsənət nümayəndələri ilə görüşü keçirilmişdir.
Dəyirmi masada Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı Nümayəndəliyinin humanitar proqramlar şöbəsinin rəhbəri Tamilla Əhmədova, MDB Parlamentlərarası Assambleyası Şurasının baş katibinin müavini, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin MDB PA-da daimi nümayəndəsi Aydın Cəfərov, eləcə də rusiyalı mədəniyyət xadimləri, elm, təhsil və media sahələrinin nümayəndələri və ekspertlər iştirak etmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan səfir Rəhman Mustafayev Rusiya Federasiyasındakı Azərbaycan icmasının təkcə etnik azərbaycanlıları deyil, həm də öz vətənlərini xaricdə layiqincə təmsil edən digər xalqların nümayəndələrini də birləşdirdiyini qeyd etmişdir.
Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında siyasi, ticarət-iqtisadi, elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində yüksək səviyyəli əlaqələrin, regionlararası əməkdaşlığın mövcud olduğu, 2024-2028-ci illərdə Azərbaycan Hökuməti və Sankt-Peterburq Hökuməti (Rusiya Federasiyası) arasında ticarət-iqtisadi, elmi-texniki və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığa dair Tədbirlər Planına (“Yol Xəritəsi”) əsasən Azərbaycan-Rusiya birgə ali təhsil müəssisəsinin təsis olunmasının nəzərdə tutulduğu diqqətə çatdırılmışdır.
Mədəniyyət və incəsənət sahəsində tədbirlərin keçirilməsinin Azərbaycan və Rusiya arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcəyini iştirakçıların diqqətinə çatdıran səfir Rəhman Mustafayev bu sahədə Azərbaycan-Rusiya birgə layihələrinin həyata keçirilməsi və iki ölkə arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi baxımından bu kimi görüşlər əsasında gələcəkdə qeyri-rəsmi “Rusiya-Azərbaycan Mədəniyyət Dialoqu” formatının yaradılmasını təklif etdi.
Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı Nümayəndəliyinin humanitar proqramlar şöbəsinin rəhbəri Tamilla Əhmədova çıxışı zamanı Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə illər ərzində Rusiya Federasiyasında mədəniyyət, incəsənət, elm, təhsil, tibb sahələrində həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verərək mədəniyyət və elmin hər bir xalqın dünyada səsi olduğunu vurğulamışdır.
Görüş zamanı çıxış edən Azərbaycan Respublikasının əməkdar artistləri Elnarə Məmmədova, Həsən Bağırov, Regina Rüstəmova, mədəniyyət, elm, təhsil, media sahələrində fəaliyyət göstərən rusiyalı nümayəndələr və ekspertlər (Dmitri Solonnikov, İnna Barışnikova-Qudina, Anna Tsapleva-Bakıxanova) birgə mədəni proqramların, konsert tədbirlərinin, sərgilərin, master-klasların təşkil olunmasının, incəsənət kollektivlərinin qarşılıqlı qastrol səfərlərinin baş tutmasının, Bakı və Sankt-Peterburq şəhərlərindəki məktəbəqədər və orta ümumtəhsil müəssisələri, musiqi məktəbləri arasında qardaşlaşma əlaqələrinin qurulmasının, hər iki ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında telekörpülərin keçirilməsinin Azərbaycan və Rusiya arasında sadalanan sahələr üzrə əməkdaşlığın gələcək inkişafına önəmli töhfə verəcəyini qeyd etmişdir.
Sonda bu kimi görüşlərin Moskva və Sankt-Peterburq şəhərlərində, eləcə də Rusiyanın digər regionlarında mütəmadi əsasda keçirilməsi, iştirakçılarının sayının artırılması məqsədilə vahid məlumat bazasının yaradılması və digər təşkilati məsələlərin görülməsi razılaşdırılmışdır.

Встреча с представителями азербайджанской культуры и искусства в Санкт-Петербурге
19 апреля в Санкт-Петербурге при организации Посольства Азербайджана в России и Генерального консульства Азербайджана в Санкт-Петербурге состоялась встреча посла Р. Мустафаева и и.о. Генерального консула А. Юсифзаде с представителями азербайджанской общины Санкт-Петербурга, работающими в сфере культуры и искусства.
На встрече присутствовали также российские представители культурной, научной, образовательной и медийной среды города.
Открывая встречу, посол подчеркнул, что азербайджанская община объединяет не только этнических азербайджанцев, но и представителей других народов, выходцев из Азербайджана, которые достойно представляют свою Родину за рубежом.
Дипломат дал краткую характеристику текущего состояния азербайджано-российских отношений, отметив высокий уровень политического, торгово-экономического, научно-образовательного и культурного сотрудничества. В этом контексте посол сообщил о планах по открытию совместного Азербайджано-Российского университета на базе Санкт-Петербургского государственного университета и Азербайджанского государственного экономического университета.
В ходе встречи также выступила руководитель отдела гуманитарных программ представительства Фонда Гейдара Алиева в РФ Тамилла Ахмедова. Она рассказала о деятельности представительства, которое под руководством вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой на протяжении многих лет реализует проекты в области культуры, образования и медицины. Тамилла Ахмедова подчеркнула, что усилия, направленные на продвижение азербайджанской культуры, служат укреплению доверия и дружбы между народами двух стран.
В рамках встречи прозвучали выступления деятелей культуры и представителей диаспоры.
Заслуженная артистка Азербайджана, приглашенная солистка театра «Геликон-опера» Эльнара Мамедова подчеркнула важность подобных мероприятий для азербайджанской интеллигенции, проживающей в России. Она предложила создать совместный музыкальный проект, в рамках которого азербайджанские и российские музыканты могли бы обменяться репертуарами.
Участники встречи отметили важность подобных инициатив для укрепления культурных связей между Азербайджаном и Россией, подчеркнув, что они способствуют формированию профессионального межкультурного диалога. По итогам мероприятия было принято общее мнение о необходимости продолжения российско-азербайджанского культурного диалога на регулярной основе и расширения формата взаимодействия за счет включения в него новых представителей азербайджанской и российской интеллигенции.