Mətbuat şərhi 23 dekabr 2025
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayevin və baş konsul vəzifəsini icra edən Anar Yusifzadənin 22 dekabr 2025-ci il tarixində Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin rektoru Nikolay Kropaçov ilə görüşü keçirilmişdir.
Söhbət zamanı Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) maddi-texniki və elmi-metodiki bazası əsasında Azərbaycan-Rusiya birgə təhsil müəssisəsinin yaradılması layihəsi, bu istiqamətdə birgə tədris planının və təhsil proqramlarının hazırlanması ilə bağlı məsələlər müzakirə edilmiş, eləcə də yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması və ali təhsil sahəsində Azərbaycan-Rusiya əməkdaşlığının inkişafı perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Səfir R.Mustafayev Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər fakültəsinin bakalavr və magistr pilləsində təhsil alan tələbələrin və müəllim heyətinin qarşısında Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin mövcud vəziyyəti və gələcək perspektivləri, Azərbaycan Respublikasının daxili və xarici siyasəti mövzusunda mühazirə ilə çıxış etmiş, onları maraqlandıran çoxsaylı sualları cavablandırmışdır.

Встреча с ректором Санкт-Петербургского государственного университета (СПбГУ) Николаем Кропачевым
Посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев и и.о. Генерального консула Анар Юсифзаде 22 декабря 2025 г. посетили Санкт-Петербургский государственный университет (СПбГУ), где состоялась встреча с ректором Университета Николаем Кропачевым.
В ходе встречи были обсуждены дальнейшие шаги по реализации проекта совместного Азербайджано-Российского университета на базе СПбГУ и Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), включая вопросы подготовки совместного учебного плана и образовательных программ, а также перспективы развития азербайджано-российского сотрудничества в сфере высшего образования и подготовки высококвалифицированных кадров.
В рамках своего визита в Университет посол Р. Мустафаев выступил перед студентами и магистрантами факультета Международных отношений СПбГУ с лекцией о состоянии и перспективах азербайджано-российских отношений, внешней и внутренней политике Азербайджана, ответил на многочисленные вопросы студентов и преподавателей