Sankt-Peterburda Azərbaycanın Müstəqillik Günü qeyd edilib
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının ildönümü günündə Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburdakı baş konsulu Sultan Qasımov, konsulluğun diplomatları, Rusiya Federasiyasının şimal paytaxtının ictimaiyyətinin və Azərbaycan diasporunun nümayəndələri Qoroxovaya küçəsi, 6 ünvanında görkəmli siyasi və dövlət xadimi, Ulu Öndər Heydər Əliyevin şərəfinə xatirə lövhəsinin yanında toplaşıblar.
Xatırladaq ki, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev 1949-1950-ci illərdə SSRİ Dövlət Təhlükəsizlik Nazirliyinin həmin binada yerləşən ali məktəbində təhsil alıb.
Tədbir iştirakçıları müasir Azərbaycanın banisi Heydər Əliyevin və Şərqdə ilk demokratik Respublikanı quranların xatirəsini ehtiramla yad edib, xatirə lövhəsinin önünə tər çiçəklər qoyublar.
Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburdakı baş konsulu Sultan Qasımov tədbir iştirakçılarını Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edib.

В Санкт-Петербурге отметили День Независимости Азербайджана
В годовщину создания Азербайджанской Демократической Республики генеральный консул Султан Гасымов, дипломаты консульства, представители общественности северной столицы РФ и азербайджанской диаспоры собрались у памятной доски, установленной в честь выдающегося политического и государственного деятеля, великого лидера Гейдара Алиева на Гороховой улице, дом 6.
Напомним, что общенациональный лидер Гейдар Алиев в 1949-1950 годах учился в высшей школе МГБ СССР, которая располагалась в этом здании.
Участники мероприятия почтили память основателя современного Азербайджана Гейдара Алиева и создателей первой на Востоке демократической республики, возложили цветы к памятной доске.
Генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов поздравил присутствующих с Днем Независимости Азербайджана.