Mətbuat şərhi 12 sentyabr 2019
Аkademik Saxarov meydanında yeni tədris ilinin başlaması və Sankt-Peterburqun Dövlət Universitetinə qəbul olunan tələbələrə həsr edilmiş təntənəli tədbir keçirilmişdir.
Cari ilin 31 avqust tarixində akademik Saxarov meydanında yeni tədris ilinin başlaması və Sankt-Peterburqun Dövlət Universitetinə qəbul olunan tələbələrə həsr edilmiş təntənəli tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə Sankt-Peterburqun qubernator vəzifəsini icra edən Aleksandr Beqlov, Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin rektoru Nikolay Kropaçyov, Baş konsul Sultan Qasımov, RF Hesablama Palatasının sədri Aleksey Kudrin və digər yüksək vəzifəli şəxslər çıxış etmişlər. Universitetin rektoru N.Kropaçyov Rusiya Federasiyası hökumətinin sədri Dmitri Medvedevin, RF Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenkonun və RF-in Səhiyyə naziri Veronika Skvortsovanın tələbələrə ünvanlanmış təbriklərini oxumuşdur.
Rəsmi hissədən sonra tələbələrin andiçmə mərasimi keçirilmiş və tələbələr ənənəvi olaraq kağızdan düzəldilmiş gəmilərə arzularını yazaraq Neva çayına buraxmışlar.
2019-cu ildə ali məktəbə daxil olanların orta balı 92,49 təşkil edərək, universitetin tarixinə düşmüşdür.

пресс-релиз 12 сентября 2019
На площади Академика Сахарова собрались вчерашние школьники, получившие звание универсантов — студентов первого университета России.
31 августа 2019 года на площади Академика Сахарова собрались вчерашние школьники, получившие звание универсантов — студентов первого университета России. Полуденный выстрел пушки Нарышкина бастиона Петропавловской крепости возвестил о начале 296-го учебного года.
С праздником посвящения в универсанты ребят поздравили врио губернатора Александр Беглов, ректор университета Николай Кропачев, председатель Счетной палаты РФ Алексей Кудрин, Генеральный консул Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге Султан Гасымов и другие.
Также Николай Кропачев зачитал поздравления в адрес универсантов, поступившие от членов попечительского совета СПбГУ: председателя Правительства РФ Дмитрия Медведева, председателя Совета Федерации Валентины Матвиенко и министра здравоохранения РФ Вероники Скворцовой.
Средний балл поступивших снова вырос и составил рекордные 92,49 — он стал самым высоким за всю историю Университета.
По традиции торжество завершилось на стрелке Васильевского острова, где участники праздника запустили в акваторию Невы бумажные кораблики со своими заветными желаниями.