Mətbuat şərhi 12 oktyabr 2020
Virtual 71-ci Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin açılış mərasimində İlham Əliyevin videomüraciəti təqdim olunub
Oktyabrın 12-də “Kiber Kosmos buraxılışı” mövzusunda virtual 71-ci Beynəlxalq Astronavtika Konqresi keçirilib.
Konqresin açılış mərasimində Prezident İlham Əliyevin videomüraciəti təqdim olunub.
Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının prezidenti xanım Paskal Erenfroynd: Gələcəyə baxaraq, gəlin 2023-cü ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi edəcək Azərbaycana, Bakıya bağlanaq. Zati-aliləri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə söz verməkdən şərəf hissi duyuram.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev: Hörmətli xanımlar və cənablar, mən sizi Azərbaycanın paytaxtı Bakıdan səmimi qəlbdən salamlayıram. Azərbaycan 2023-cü ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi edəcək. İlk növbədə, mən bizim namizədliyimizi dəstəklədiyinə görə Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının üzvlərinə, Bürosuna və komitələrinə minnətdarlığımı bildirmək istərdim. Azərbaycan bir dəfə - 1973-cü ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi edib. Beləliklə, 50 ildən sonra - 2023-cü ildə paytaxtımızda ikinci konqresə ev sahibliyi etməyimiz rəmzi məna kəsb edəcək. Lakin həmin vaxt Azərbaycan müstəqil deyildi. Azərbaycan Sovet İttifaqının tərkibində idi, Sovet İttifaqının 15 respublikasından biri idi. 1973-cü ildə Azərbaycanın konqresə ev sahibi seçilməsi xalqımızın və Azərbaycanın yüksək intellektual və texniki potensialını nümayiş etdirdi. Üç ildən sonra biz sizi Bakıda görəcəyik. Əlli ildən sonra Konqresin bizim şəhərimizə - lakin indi müstəqil Azərbaycanın paytaxtına qayıtması çox rəmzi məna kəsb edəcək.
Müstəqillik dövründə Azərbaycan möhtəşəm inkişafa nail olub. Azərbaycan beynəlxalq arenada fəal ölkələrdən biridir. Bu gün Azərbaycan Birləşmiş Millətlər Təşkilatından sonra ikinci beynəlxalq qurum olan Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edir. Bizim iqtisadi göstəricilərimiz statistikada öz əksini tapıb. Son 17 ildə ümumi daxili məhsulumuz üç dəfə artıb, yoxsulluq səviyyəsi demək olar ki, 50 faizdən 5 faizə düşüb, xarici borcumuz ümumi daxili məhsulumuzun təxminən 20 faizi həcmindədir və ehtiyatlarımız xarici borcdan 6 dəfə çoxdur.
Hazırda təbii ehtiyatlarımız inkişafımıza xidmət edir və təbii ehtiyatlarımızın insan kapitalına çevrilməsi bizim əsas prioritetlərimizdən biridir.
Bu gün Azərbaycan kosmik klubun üzvüdür və Azərbaycan 3 peyki ilə bu istiqamətdə öz fəaliyyətini davam etdirməyi planlaşdırır. Mən əminəm ki, 2023-cü ildə paytaxtımızda keçiriləcək Konqres ölkəmizdə kosmik sənayenin inkişafına əlavə stimul verəcək.
Sizə uğurlar arzu edirəm və 2023-cü ildə Bakıda görüşərik. Təşəkkür edirəm.
Xanım Paskal Erenfroynd: Cənab Prezident, bu ilhamlandırıcı çıxışınız üçün çox sağ olun. 2023-cü ildə Bakıya gəlməyi səbirsizliklə gözləyirik.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda kosmik sənayenin inkişafının təməlini ulu öndər Heydər Əliyev qoyub. 1973-cü ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin ölkəmizdə keçirilməsi bunun bariz nümunəsidir. Bu tədbir xalqımızın yüksək intellektual potensialı ilə yanaşı, texniki potensialını da bütün dünyaya nümayiş etdirib. Ulu Öndərin bu siyasətini Prezident İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Dövlətimizin başçısının rəhbərliyi ilə ölkəmizdə elm, texnologiya, İKT, o cümlədən kosmik sənayenin inkişaf etdirilməsi istiqamətində son illərdə çox mühüm işlər görülüb. Kosmik proqramların hazırlanması və reallaşdırılması müstəqillik tariximizin ən böyük uğurlarından biri kimi tarixə düşüb. Son 5 ildə ölkəmizin orbitdə 3 peykə sahib olması Azərbaycanı dünya kosmik klubunun fəal üzvünə çevirib. Bununla da Azərbaycan informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində aparıcı ölkələrdən biri olduğunu təsdiqləyıb. 2023-cü ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin Bakıda keçirilməsi Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun göstəricisi olmaqla yanaşı, həm də ölkəmizin İKT sahəsində son illərdə əldə etdiyi böyük uğurlarla bağlıdır.
Beynəlxalq Astronavtika Konqresi 1950-ci ildən hər il fasiləsiz təşkil edilir. Bu il Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində təşkil olunması planlaşdırılan 71-ci Beynəlxalq Astronavtika Konqresi COVID-19 pandemiyası səbəbindən Beynəlxalq Astronavtika Federasiyası tərəfindən növbəti ilə keçirilib. Lakin tədbirin davamlılığının təmin edilməsi məqsədilə 71 ölkəni təmsil edən 407 təşkilatın üzv olduğu Federasiya builki Konqresi oktyabrın 12-14-də virtual formatda keçirir. Bu Konqres kosmik sahədə aparıcı agentliklərin, elm mərkəzlərinin və beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, məşhur alimlər, özəl sektordan olan yüksək səviyyəli peşəkarlar, gənc tədqiqatçılar və tələbələr də daxil olmaqla, dünyanın 70-ə yaxın ölkəsindən ümumilikdə 6 mindən çox mütəxəssisi bir araya toplayan qlobal platformadır.

пресс-релиз 12 октября 2020
На церемонии открытия виртуального 71-го Международного конгресса астронавтики представлено видеообращение Ильхама Алиева
12 октября состоялся виртуальный 71-й Международный конгресс астронавтики на тему «Запуск киберкосмоса».
На церемонии открытия конгресса было представлено видеообращение Президента Ильхама Алиева.
Президент Международной федерации астронавтики Паскаль Эренфройнд: Вглядываясь в будущее, давайте посмотрим на Азербайджан, Баку, где в 2023 году пройдет Международный конгресс астронавтики. Ваши превосходительства, рада передать слово Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев: Уважаемые дамы и господа, сердечно приветствую вас из столицы Азербайджана Баку. В 2023 году Азербайджан будет принимать Международный конгресс астронавтики. В первую очередь, хочу поблагодарить членов, Бюро и комитеты Международной федерации астронавтики за поддержку нашей кандидатуры. Однажды – в 1973 году Азербайджан принимал Международный конгресс астронавтики. Таким образом, проведение в нашей столице через 50 лет – в 2023 году второго конгресса будет иметь символическое значение. Однако в то время Азербайджан не был независимым. Он входил в состав Советского Союза, являлся одной из его 15 республик. Избрание Азербайджана в 1973 году страной, принимающей конгресс, продемонстрировало высокий интеллектуальный и технический потенциал Азербайджана. Через три года мы увидим вас в Баку. Возвращение конгресса спустя пятьдесят лет в наш город, но теперь уже столицу независимого Азербайджана, будет иметь очень символическое значение.
В период независимости Азербайджан добился грандиозного развития. Азербайджан является одной из активных стран на международной арене. Сегодня Азербайджан председательствует во второй после Организации Объединенных Наций международной структуре – Движении неприсоединения. Наши экономические показатели нашли отражение в статистике. За последние 17 лет валовой внутренний продукт увеличился втрое, уровень бедности снизился с 50 до 5 процентов, внешний долг составляет около 20 процентов валового внутреннего продукта, наши резервы в 6 раз превышают внешний долг.
В настоящее время национальные ресурсы служат нашему развитию, одним из основных приоритетов является превращение природных ресурсов в человеческий капитал.
Сегодня Азербайджан – член космического клуба и своими 3 спутниками планирует продолжать деятельность в этом направлении. Уверен, что предстоящий в 2023 году в нашей столице конгресс придаст дополнительный стимул развитию космической промышленности в стране.
Желаю вам успехов и до встречи в 2023 году в Баку. Благодарю.
Паскаль Эренфройнд: Господин Президент, большое спасибо за это вдохновляющее выступление. С нетерпением ждем поездку в Баку в 2023 году.
Отметим, что основу развития космической промышленности в Азербайджане заложил великий лидер Гейдар Алиев. Об этом наглядно свидетельствует проведение в нашей стране в 1973 году Международного конгресса астронавтики. Наряду с высоким интеллектуальным потенциалом нашего народа, это мероприятие продемонстрировало всему миру и технический потенциал. Президент Ильхам Алиев успешно продолжает политику великого лидера. Под руководством главы государства в последние годы в нашей стране проделана значительная работа по развитию науки, технологий, ИКТ, в том числе космической промышленности. Подготовка и реализация космических программ вошли в историю как одни из самых больших успехов периода нашей независимости. Азербайджан стал активным членом всемирного космического клуба после запуска на орбиту за последние пять лет трех спутников. Тем самым Азербайджан доказал, что является одной из ведущих стран в сфере ИКТ. Проведение в Баку в 2023 году Международного конгресса астронавтики, являясь показателем международного авторитета Азербайджана, связано также с большими успехами нашей страны в сфере ИКТ в последние годы.
Международный конгресс астронавтики проводится ежегодно с 1950 года. 71-й конгресс, проведение которого планировалось в этом году в городе Дубай ОАЭ, из-за пандемии COVID-19 был перенесен Международной федерацией астронавтики на следующий год. Однако для обеспечения последовательности мероприятия Федерация, членами которой являются 407 организаций, представляющих 71 страну, проводит нынешний конгресс 12-14 октября в виртуальном формате. Этот конгресс является глобальной платформой, собирающей вместе более 6 тысяч специалистов из 70 стран мира, в числе которых руководители ведущих агентств, научных центров и международных организаций в космической сфере, известные ученые, высококвалифицированные профессионалы из частного сектора, молодые исследователи и студенты.