Mətbuat şərhi 28 iyul 2020
No:204/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Rusiya Federasiyasının səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
Bu ilin 28 iyul tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Rusiya Federasiyasının Azərbaycanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Boçarnikov Mixail Nikolayeviçi qəbul edib.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Rusiya arasında əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq müstəvisində mehriban qonşuluq, dostluq və qarşılıqlı anlaşma şəraitində inkişafından məmnunluq ifadə edib. Strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində inkişaf edən çoxşaxəli Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin hər iki ölkənin maraqları və ümumiyyətlə regionun sabitliyi, habelə tərəqqisi üçün yeni imkanların açılması baxımından önəmli olduğu qeyd olunub. Nazir, hər iki ölkənin dövlət başçıları səviyyəsində mövcud olan dostluq münasibətlərinin ikitərəfli əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyini vurğulayıb. Dövlət başçılarının mütəmadi xarakter daşıyan qarşılıqlı səfərlərinin, eləcə də və ötən ilin sonunda Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın Rusiyaya etdiyi rəsmi səfərin iki ölkə arasında təşəkkül tapmış intensiv dialoq və əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub.
Ümumilikdə iki ölkə arasında müxtəlif  sahələrdə, o cümlədən sənaye, turizm, nəqliyyat və kommunikasiya, təhsil və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişafından razılıq ifadə edilib.
Səfir Boçarnikov Mixail Ceyhun Bayramovu təyinatı münasibətilə təbrik edib və ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. O, iki ölkə arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin geniş perspektivlərindən bəhs edib. Qlobal pandemiya ilə mübarizə şəraitində bəzi layihələrin təxirə salındığını qeyd edən Rusiya səfiri, hətta bu şəraitdə belə iki dövlətin əməkdaşlığının davam etdiyini və Rusiyanın Azərbaycana istər tibbi ləvazimat, istərsə də təcrübə mübadiləsi şəklində dəstəyinin davam etdirildiyini söyləyib. Pandemiya zamanında iki ölkə vətəndaşların geri qaytarılması ilə bağlı hər iki ölkə tərəfindən tədbirlərin həyata keçirildiyi və bundan sonra da davam etdiriləcəyi qeyd olunub.
Söhbət əsnasında həmçinin, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin iyulun 12-də Azərbaycan–Ermənistan dövlət sərhədinin Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətində hücum cəhdinin qarşısının alınması, bölgədəki cari vəziyyət, eləcə də xarici ölkələrdə radikal erməni qüvvələrinin dinc azərbaycanlı nümayişçilərə və diplomatik nümayəndəliklərə qarşı nümayiş etdirdiyi aqressiv davranış barədə müzakirə aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan silahlı qüvvələrinin planlaşdırılmış şəkildə Azərbaycan-Ermənistan sərhədində törətdiyi növbəti hərbi təxribatı və hazırda bölgədəki vəziyyət barədə həmsöhbətini məlumatlandırıb. Ermənistan tərəfinin bu təxribatla heç bir məqsədinə nail olmadığı, əksinə beynəlxalq ictimaiyyətin qəti mövqeyi ilə növbəti dəfə üzləşdiyi vurğulanıb.
Ceyhun Bayramov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizama salınması istiqamətində danışıqların aparılmasının vacibliyini vurğulayıb, eyni zamanda bu danışıqların real və mahiyyət üzrə aparılmasının vacibliyini qeyd edib. Həmsədr İqor Popov ilə telefon söhbətinə istinad edən nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycanın danışıqlarda sadəcə danışıq aparılması naminə iştirak etmədiyini və ölkəmizin nəticəyə yönəlik danışıqlar tələb etdiyini bildirib.
Səfir Boçarnikov Mixail Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli məsələsinin hər zaman ölkəsinin diqqət mərkəzində saxlanıldığını qeyd edib. ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkəsi qismində Rusiyanın münaqişənin həlli ilə bağlı mövqeyinin bəlli olduğunu bildirib.
Görüş zamanı tərəflər, iki ölkənin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığı, həmçinin qarşılıqlı maraq kəsb edən digər məsələlər  ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

пресс-релиз 28 июля 2020
28 июля министр иностранных дел Джейхун Байрамов принял чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Азербайджане Бочарникова Михаила Николаевича.
Как сообщили АПА в МИД, в ходе встречи министр Джейхун Байрамов выразил удовлетворение развитием связей между Азербайджаном и Россией в рамках стратегического партнерства в условиях добрососедства, дружбы и взаимопонимания.
Было отмечено, что многосторонние азербайджано-российские отношения, развивающиеся на уровне стратегического партнерства, важны с точки зрения интересов обеих стран и стабильности региона в целом, а также раскрытия новых возможностей для их прогресса.
Министр подчеркнул, что дружественные отношения, существующие на уровне глав государств обеих стран, способствуют развитию двусторонних связей. Было отмечено значение взаимных визитов глав государств, носящих регулярный характер, а также официального визита первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой в Россию в конце прошлого года с точки зрения интенсивного диалога и развития сотрудничества между двумя странами.
В целом, было выражено удовлетворение развитием сотрудничества между двумя странами в различных областях, включая промышленность, туризм, транспорт и коммуникации, образование и т. д.
Посол Михаил Бочарников поздравил Джейхуна Байрамова с назначением и пожелал ему успехов в деятельности. Он рассказал о широких перспективах дальнейшего развития сотрудничества между двумя странами. Отметив, что в условиях глобальной пандемии некоторые проекты отложены, посол России отметил, что даже в этих условиях сотрудничество двух государств продолжается, и Россия продолжает поддерживать Азербайджан как медицинскими средствами, так и в виде обмена опытом. Было отмечено, что во время пандемии обеими странами были предприняты и будут продолжены меры по возвращению граждан двух стран.
В ходе беседы также были обсуждены армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт, предотвращение попытки нападения 12 июля ВС Армении на товузском участке азербайджано-армянской границы, нынешняя ситуация в регионе, а также агрессивное поведение радикальных армянских сил в зарубежных странах против мирных азербайджанских демонстрантов и дипломатических представительств.
Министр Джейхун Байрамов проинформировал собеседника об очередной военной провокации ВС Армении на азербайджано-армянской границе и ситуации в регионе. Было подчеркнуто, что армянская сторона не добилась никакой цели этой провокацией, а в очередной раз столкнулась с жесткой позицией международной общественности.
Джейхун Байрамов подчеркнул важность проведения переговоров по урегулированию армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, а также отметил важность проведения этих переговоров по сути и реалиям. Говоря о телефонном разговоре с сопредседателем Игорем Поповым, министр Джейхун Байрамов отметил, что Азербайджан не участвует в переговорах лишь ради ведения переговоров, и наша страна требует переговоров, нацеленных на результат.
Посол Бочарников отметил, что вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта всегда был в центре внимания его страны. Он отметил, что позиция России как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта очевидна.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по сотрудничеству двух стран в рамках международных организаций, а также другим вопросам, представляющим взаимный интерес.