Mətbuat şərhi 02 aprel 2018
19 mart 2018-ci il tarixində Baş konsul Sultan Qasımov A.İ.Gertsen adına Rusiya Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Sergey Boqdanovla Universitetdə görüşüb. Görüşdə A.İ.Gertsen adına Rusiya Dövlət Pedaqoji Universiteti ilə Azərbaycan Respublikasının ali təhsil ocaqları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və təhsil sahəsində digər maraq kəsb edən məsələlər müzakirə edilib. Görüşdə həmçinin Milli Məclisin deputatı Elmira Axundova iştirak edib.
Görüş zamanı Universitetin rektoru S.Boqdanov Baş konsul Sultan Qasımova təhsil müəssisəsində oxuyan Azərbaycan Respublikası vətəndaşları barədə məlumat verib və 22 nəfərdən dörd tələbənin dövlət xətti ilə təhsil aldığını, digər 18 gəncin isə müxtəlif ixtisaslar üzrə müqavilə əsasında oxuduğunu bildirib.
Tərəflər A.İ.Gertsen adına Rusiya Dövlət Pedaqoji Universiteti ilə Azərbaycan Respublikasının ali təhsil ocaqları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişlənməsi və Universitetdə Azərbaycandan daha çox tələbənin təhsil almaq imkanları barədə danışıblar.
Baş konsul Sultan Qasımov rektor Sergey Boqdanova Azərbaycanda rus dilinə olan müsbət münasibət, onun tədrisi üçün dövlət səviyyəsində göstərilən dəstək, rus dilinin 300-dən artıq orta məktəbdə tətbiq edildiyi və Rusiyanın Azərbaycanda aparıcı ali təhsil mərkəzlərinin filiallarının fəaliyyət göstərdiyi barədə məlumat verib.
Görüş zamanı Baş konsul Sultan Qasımov və millət vəkili Elmira Axundova Universitetin kitabxanasına baxış keçiriblər, burada mövcud olan üç milyonluq kitab və 165 cildi özündə cəmləşdirən elektron resurslarla tanış olublar.
Görüşün yekununda Baş konsul Sultan Qasımov Universitetin rektoru Sergey Boqdanova xatirə hədiyyələri təqdim edib, Universitetin kitabxanasına Ümummilli lider Heydər Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev haqqında kitablar hədiyyə edilib.
Qeyd etmək istərdik ki A.İ.Gertsen adına Rusiya Dövlət Pedaqoji Universiteti aparıcı ali təhsil mərkəzlərindəndir və burada dünyanın müxtəlif ölkələrindən iyirmi minədək tələbə təhsil alır.

пресс-релиз 02 апреля 2018
Генеральный консул Султан Гасымов встретился с ректором Российского Государственного Педагогического Университета им.Герцена Сергеем Богдановым.
19 марта 2018 года Генеральный консул Султан Гасымов встретился с ректором Российского Государственного Педагогического Университета им.Герцена Сергеем Богдановым для обсуждения вопросов возможного сотрудничества с высшими образовательными учреждениями Азербайджанской Республики. На встрече также присутствовала депутат Милли Меджлиса Эльмира Ахундова.
На сегодняшний день РГПУ им.Герцена является одним из самых престижных и крупнейших педагогических вузов России, в котором обучается около 20 тыс. студентов со всего мира.
В настоящее время в университете обучается 22 студента из Азербайджана, четверо из которых направлены по государственной линии, остальные 18 человек на частной основе по различным видам специальностей.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями относительно налаживания прямых контактов между университетами Азербайджана и РГПУ им.Герцена, вопросами привлечения в университет для обучения еще большего числа студентов из Азербайджана и многие другие вопросы представляющие взаимный интерес. Генеральный консул Султан Гасымов также подробно рассказал ректору университета об отношении к русскому языку в нашей стране, о его поддержке на государственном уровне и на котором сегодня можно получить образование в 300 средних школах, а также открытии в Азербайджане филиалов самых престижных университетов России.
В ходе визита в университет Султан Гасымов и Эльмира Ахундова были ознакомлены с его библиотекой, трехмиллионным фондом бумажных книг, а также электронных ресурсах, которые позволяют каждому читателю иметь дома библиотеку в 165 тысяч томов.
В конце встречи Генеральный консул Султан Гасымов вручил ректору Сергею Богданову памятные подарки и в библиотеку университета были переданы книги об общенациональном лидере Гейдаре Алиеве и Президенте Азербайджанской Республики Ильхаме Алиеве.