Mətbuat şərhi 17 aprel 2025
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarovanın Sankt-Peterburq şəhərinə işgüzar səfəri
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyətinin MDB Parlamentlərarası Assambleyasının (MDB PA) Şura, 58-ci plenar və 1941–1945-ci illərdə faşizm üzərində Qələbənin 80 illiyinə həsr olunmuş təntənəli iclaslarında iştirak etmək məqsədilə 16 aprel 2025-ci il tarixində Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinə işgüzar səfəri həyata keçirilmişdir.
“Pulkovo” beynəlxalq hava limanında spiker Sahibə Qafarovanı Sankt-Peterburq hökumətinin Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Yevgeni Qriqoryev, Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisinin sədr müavini Nikolay Bondarenko, Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayev, Sankt-Peterburq şəhərindəki baş konsulu vəzifəsini icra edən Anar Yusifzadə, MDB PA Şurasının baş katibi Dmitri Kobitski, Milli Məclisin MDB PA-dakı daimi nümayəndəsi Aydın Cəfərov və digər rəsmi şəxslər qarşılamışdır.
Səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın MDB PA-nın Şura və plenar iclaslarında çıxışı, tədbirdə iştirak edən parlament nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə bir sıra ikitərəfli görüşlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

Press release 17 April 2025
A parliamentary delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova arrived in St. Petersburg for a working visit
A parliamentary delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova arrived in St. Petersburg for a working visit to participate in the meeting of the Council of the CIS Interparliamentary Assembly (CIS IPA), the 58th Plenary Session of the CIS IPA and ceremonial gatherings set to mark the 80th anniversary of the Victory over fascism in the 1941–1945 war.
At Pulkovo Airport, Speaker Sahiba Gafarova was welcomed by Deputy Speaker of the St Petersburg Legislative Assembly Nikolai Bondarenko, MP Andrey Alasgarov, Chair of the Committee for External Relations of the St Petersburg Government Yevgheniy Grigoryev, Secretary General of the CIS IPA Council Dmitry Kobitsky, Azerbaijan’s Ambassador to Russia Rahman Mustafayev, Acting Consul General of Azerbaijan in St Petersburg Anar Yusifzada, Azerbaijan’s Permanent Representative to the CIS IPA Aydin Jafarov and other officials.
During the visit, Speaker Sahiba Gafarova is scheduled to address both the Council and the Plenary Session of the CIS IPA, and to hold a series of meetings with heads of parliamentary delegations participating in the event.