Mətbuat şərhi 17 aprel 2025
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarovanın Sankt-Peterburq şəhərinə işgüzar səfəri
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyətinin MDB Parlamentlərarası Assambleyasının (MDB PA) Şura, 58-ci plenar və 1941–1945-ci illərdə faşizm üzərində Qələbənin 80 illiyinə həsr olunmuş təntənəli iclaslarında iştirak etmək məqsədilə 16 aprel 2025-ci il tarixində Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinə işgüzar səfəri həyata keçirilmişdir.
“Pulkovo” beynəlxalq hava limanında spiker Sahibə Qafarovanı Sankt-Peterburq hökumətinin Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Yevgeni Qriqoryev, Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisinin sədr müavini Nikolay Bondarenko, Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayev, Sankt-Peterburq şəhərindəki baş konsulu vəzifəsini icra edən Anar Yusifzadə, MDB PA Şurasının baş katibi Dmitri Kobitski, Milli Məclisin MDB PA-dakı daimi nümayəndəsi Aydın Cəfərov və digər rəsmi şəxslər qarşılamışdır.
Səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın MDB PA-nın Şura və plenar iclaslarında çıxışı, tədbirdə iştirak edən parlament nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə bir sıra ikitərəfli görüşlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

пресс-релиз 17 апреля 2025
Возглавляемая спикером Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой парламентская делегация прибыла в Санкт-Петербург с рабочим визитом
Возглавляемая спикером Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой парламентская делегация прибыла в Санкт-Петербург в Российской Федерации с рабочим визитом для участия в заседании Совета Межпарламентской Ассамблеи СНГ, 58-го Пленарного заседания МПА СНГ и торжественных собраниях по случаю 80-летия победы над фашизмом в 1941–1945-м годах.
В аэропорту Пулково спикера Милли Меджлиса Сагибу Гафарову встречали заместитель спикера Законодательного Собрания Санкт-Петербурга Николай Бондаренко, депутат Андрей Алескеров, председатель Комитета по внешним связям правительства Санкт-Петербурга Евгений Григорьев, генеральный секретарь Совета Межпарламентской ассамблеи СНГ Дмитрий Кобицкий, посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев, постоянный представитель Азербайджана при МПА СНГ Айдын Джафаров, исполняющий обязанности генерального консула Азербайджана в Санкт-Петербурге Анар Юсифзаде и другие официальные лица.
В рамках визита предусмотрено выступление спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой на заседаниях Совета и Пленарного заседания МПА СНГ, а также ряд встреч с руководителями парламентских делегаций, участвующих в мероприятии.