Mətbuat şərhi 04 noyabr 2025
8 noyabr – Zəfər Gününün beşinci ildönümü ilə əlaqədar 3 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburq şəhərindəki Baş Konsulluğunda tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayev, Türkiyə Respublikasının Sankt-Peterburq şəhərindəki baş konsulu Başar Başol, Pakistan İslam Respublikasının Sankt-Peterburq şəhərindəki fəxri konsulu Rauf Abdul Rind, MDB PA Şurası Baş katibinin müavini – Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin MDB PA-da səlahiyyətli nümayəndəsi Aydın Cəfərov, Rusiya Federasiyasının Müdafiə Nazirliyinin Sankt-Peterburq şəhərindəki ali hərbi akademiyalarında təhsil alan azərbaycanlı zabitlər, Azərbaycan diasporunun nümayəndələri iştirak etmişdir.
İlk olaraq 44 günlük Vətən Müharibəsində Azərbaycan Respublikasının əzəli torpaqlarının işğaldan azad olunması, ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpa olunması uğrunda qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi tədbir iştirakçıları tərəfindən 1 dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Tədbir zamanı çıxış edən səfir Rəhman Mustafayev və baş konsul vəzifəsini icra edən Anar Yusifzadə Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, hərbi potensialı, müasir ordu quruculuğu, iqtisadi gücünün birgə vəhdəti nəticəsində Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Silahlı Qüvvələrimizin 44 günlük Vətən Müharibəsində şanlı qələbəsinin simvolu olan 8 noyabr – Zəfər Gününün dövlətçilik tariximizdəki xüsusi əhəmiyyətindən bəhs etmişdir.
Həmçinin torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasından sonrakı dövrdə Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən geniş miqyaslı quruculuq-bərpa və reinteqrasiya işləri barədə məlumatlar tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılmışdır.
Tədbir çərçivəsində 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş foto sərgi təşkil edilmiş, sənədli film nümayiş olunmuş və ziyafət verilmişdir.

пресс-релиз 04 ноября 2025
В Генеральном консульстве Азербайджанской Республики в г. Санкт-Петербург состоялось мероприятие, посвященное 5-летию со Дня Победы – 8 ноября
В приеме приняли участие посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев, и.о. генерального консула Азербайджана в г. Санкт-Петербург Анар Юсифзаде, генеральный консул Турции в г. Санкт-Петербург Башар Башол, почетный консул Пакистана в г. Санкт-Петербург Рауф Абдул Ринд, заместитель генерального секретаря Совета МПА СНГ – полномочный представитель Милли Меджлиса Азербайджана Айдын Джафаров, азербайджанские офицеры, обучающиеся в высших военных учебных заведениях Министерства обороны РФ в Санкт-Петербурге, и представители азербайджанской диаспоры.
Участники мероприятия почтили минутой молчания светлую память шехидов, героически павших в 44-дневной Отечественной войне.
Выступившие на мероприятии посол Рахман Мустафаев и и.о. генерального консула Анар Юсифзаде отметили особое значение 8 ноября – Дня Победы в истории нашей государственности. Участники приема были проинформированы о ходе масштабных строительно-восстановительных и реинтеграционных работ в Карабахе и Восточном Зангезуре после освобождения от оккупации.
В рамках мероприятия была организована фотовыставка, посвященная 8 ноября – Дню Победы, показан документальный фильм, после чего был дан праздничный банкет.