BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) yekununda qəbul edilən qərarlar bəşəriyyətin gələcəyi üçün müstəsna önəm daşımaqla bərabər Azərbaycanın liderlik qabiliyyətini və beynəlxalq nüfuzunu bir daha nümayiş etdirdi. Rəsmi Bakı noyabrın 11-də start götürən və qlobal iqlim dəyişmələri ilə bağlı müzakirələrin aparıldığı toplantının dünya ölkələrinin, xüsusi ilə də inkişaf etməkdə olan dövlətlərin gözlədikləri qərarların qəbulu ilə başa çatması üçün bütün qüvvəsini səfərbər etmişdi. Azərbaycan genişmiqyaslı tədbirin öhdəsindən uğurla gəldi, bu sahədə yüksəksəviyyəli təşkilatçılıq qabiliyyətini nümayiş etdirdi. Bütün tərəflərin yekdilliklə COP29-un yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycana rəsmi şəkildə təşəkkür elan olunması barədə qərar qəbul etməsi bunun bariz göstəricisidir.
Bakı Maliyyə Məqsədi (BMG) barədə razılıq əldə olunub
COP29-da qəbul olunan ən önəmli qərarlardan biri hər il inkişaf etməkdə olan ölkələrə 1,3 trilyon dollar iqlim maliyyəsini yönəltməyi nəzərdə tutan yeni öhdəlik olan Bakı Maliyyə Məqsədi (BMG) barədə razılığın əldə olunmasıdır. Bakı Maliyyə Məqsədi, inkişaf etmiş ölkələrin 2035-ci ilə qədər inkişaf etməkdə olan dövlətlər üçün hər il ən azı 300 milyard dollar məbləğində vəsaitin səfərbər olunmasına rəhbərlik etməsini nəzərdə tutan əsas hədəfləri müəyyənləşdirir. COP29 Sədrliyinin əsas prioriteti üzrə əldə olunan bu uğur, əvvəlki 100 milyard dollarlıq iqlim maliyyəsi məqsədindən əhəmiyyətli dərəcədə yüksəkdir və qlobal investisiyaların yeni dalğasını təmin edəcək.
Paris Sazişinin 6-cı maddəsi tam şəkildə işlək vəziyyətə gətirildi
Bundan başqa, 2015-ci ildən bəri ilk dəfə olaraq COP29-da Paris Sazişinin 6-cı maddəsi tam şəkildə işlək vəziyyətə gətirildi. Bununla bağlı razılığın əldə olunması COP29 Sədrliyinin önəm verdiyi əsas prioritet məsələlərdən biri idi. 6-cı maddə ilə bağlı yekdilliklə qəbul edilən qərarlar ətraf mühitin bütövlüyünü, şəffaflığı və karbon bazarlarının möhkəmliyini təmin etməkdə mühüm rol oynayacaq. Digər tərəfdən, 6-cı maddə üzrə əməkdaşlıq qlobal olaraq mitiqasiya tədbirlərini, yəni emissiyaların azaldılmasını tənzimləyə biləcək. Bir ölkədə emissiyaların azaldılması hesabına karbon bazarları vasitəsilə digər dövlətdə emissiyaların çox olmasını tarazlaşdırmaq mümkün olacaq. Həmçinin bu qərarlar real, əlavə, təsdiqlənə və ölçülə bilən emissiya azalmaları və aradan qaldırılmaları vasitəsilə onların qlobal iqlim investisiyalarını təşviq etmək potensialını da ortaya çıxaracaq.
İtki və Zərər Fondu tam şəkildə institutlaşdırıldı
COP29-da əldə olunan əsas nailiyyətlərdən biri də 2022-ci ildə təşəbbüs kimi irəli sürülmüş və iqlim dəyişmələrinin təsirlərinə ən çox məruz qalan ölkələrə maliyyə yardımını nəzərdə tutan İtki və Zərər Fondunun tam şəkildə institutlaşdırılması oldu. Fondun 2025-ci ildən əməli fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulur. İtki və Zərər Fonduna ölkələr tərəfindən vəd edilən maliyyə vəsaitinin həcmi 730 milyon dollardan çoxdur. İqlim dəyişmələrinin fəsadlarının kiçik ada dövlətlərinə təsirlərinin yaratdığı çətinliklərin həlli Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən COP29 Sədrliyinin prioritetlərindən biri kimi müəyyən olunub. Bu baxımdan, İtki və Zərər Fondunun fəaliyyətə başlaması COP29 Sədrliyinin böyük uğuru oldu.
Bakı Adaptasiya Yol Xəritəsi yaradıldı
COP29-un yekununda qəbul olunan digər qərarla Qlobal Adaptasiya Hədəfi sənədi ilə Bakı Adaptasiya Yol Xəritəsi yaradıldı. Həmçinin növbəti COP sessiyaları çərçivəsində adaptasiya üzrə yüksəksəviyyəli Bakı dialoqu çağırılacaq. Bu, inkişaf etməkdə olan ölkələrin maraqlarına uyğun olaraq, adaptasiya məsələsinin hər il COP-larda müzakirə olunmasını təmin edəcək.
İqlim dəyişmələri ilə mübarizədə dönüş nöqtəsi
Bundan başqa, COP29-un qərarı ilə 10 illik Yenilənmiş Gender üzrə Lima İş Proqramı qəbul edildi. Proqramın qəbulu üzrə danışıqlar uzun müddətdir ki, davam edirdi və COP29 Sədrliyi nəticəsində sənəd üzrə razılıq bu iqlim sammiti çərçivəsində əldə olundu.
Bütün bunlar isə onu göstərir ki, COP29 məqsədlərinə çatıb, Azərbaycan gələcək COP-ların da uğurlu olması üçün müsbət presedent yaradıb.

Итоги COP29: Мировое сообщество в очередной раз стало свидетелем успешного лидерства Азербайджана
Решения, принятые по итогам 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), имеют исключительное значение для будущего человечества и еще раз продемонстрировали лидерские способности и международный авторитет Азербайджана. Официальный Баку мобилизовал все силы для завершения мероприятия, начавшегося 11 ноября, на котором проходили дискуссии по глобальным климатическим изменениям, принятием решений, ожидаемых странами мира, особенно развивающимися государствами. Азербайджан успешно справился с широкомасштабным мероприятием, продемонстрировав организаторский талант высокого уровня в этой сфере. Наглядным свидетельством этого является то, что все стороны единогласно решили официально поблагодарить Азербайджан за организацию COP29 на высоком уровне.
Достигнута договоренность по Бакинской финансовой цели
Одним из наиболее важных решений, принятых на COP29, является соглашение о Бакинской финансовой цели (БФЦ), которое представляет собой новое обязательство по предоставлению развивающимся странам климатического финансирования в размере 1,3 трлн долларов в год. Бакинская финансовая цель состоит в мобилизации развитыми странами не менее 300 млрд долларов ежегодно до 2035 года для развивающихся стран. Этот успех главного приоритета Председательства COP29 значительно превышает предыдущую цель климатического финансирования в размере 100 млрд и обеспечит новую волну глобальных инвестиций.
Достигнуто полное введение в действие статьи 6 Парижского соглашения
Кроме того, впервые с 2015 года статья 6 Парижского соглашения была полностью введена в действие на COP29. Достижение соглашения по этому вопросу было одним из главных приоритетов Председательства COP29. Принятые единогласно решения по статье 6 сыграют ключевую роль в обеспечении экологической целостности, прозрачности и надежности углеродных рынков. С другой стороны, сотрудничество по Статье 6 сможет глобально регулировать меры по смягчению последствий, то есть сокращение выбросов. За счет сокращения выбросов в одной стране появится возможность сбалансировать избыточные выбросы в другой стране через углеродные рынки. Эти решения также раскроют свой потенциал для содействия глобальным климатическим инвестициям за счет реального, дополнительного, проверенного и измеримого сокращения выбросов и их удаления.
Фонд для возмещения потерь и ущерба полностью институционализирован
Одним из главных достижений COP29 стала полная институционализация Фонда для возмещения потерь и ущерба, который был выдвинут в качестве инициативы в 2022 году и предоставляет финансовую помощь странам, наиболее подвергшимся последствиям изменения климата. Планируется, что Фонд начнет практическую работу в 2025 году. Объем средств, обещанных странами в Фонд для возмещения потерь и ущерба, составляет более 730 млн долларов. Решение проблем, вызванных последствиями изменения климата в малых островных государствах, Президент Азербайджана Ильхам Алиев определил как один из приоритетов Председательства COP29. С этой точки зрения начало работы Фонда для возмещения потерь и ущерба стало крупным успехом Председательства COP29.
Создана Бакинская дорожная карта адаптации
В соответствии с другим решением, принятым по итогам COP29, создана Бакинская дорожная карта адаптации по документу «Глобальная адаптационная цель». Кроме того, в рамках предстоящих сессий СОР будет проведен Бакинский диалог высокого уровня по адаптации. Это обеспечит ежегодное обсуждение вопроса адаптации на всех СОР в интересах развивающихся стран.
Поворотный момент в борьбе с изменением климата
Кроме того, решением COP29 была принята 10-летняя обновленная Лимская рабочая программа по гендерным вопросам. Переговоры о принятии программы ведутся уже давно, и по итогам Председательства COP29 в рамках климатического саммита было достигнуто соглашение по документу.