Mətbuat şərhi 29 noyabr 2016
Cari ilin 29 noyabr 2016-cı il tarixində Baş konsul Sultan Qasımov Baş konsulluqda Sankt-Peterburq hökumətinin Mətbuat və kütləvi informasiya vasitələri ilə əlaqələndirmə komitəsinin sədri Sergey Serezleyevlə görüşdü.
Görüşdə Rusiyanın “Sankt-Peterburq” dövlət televiziya kanalının baş direktoru Boris Petrov, Sankt-Peterburq hökumətinin Xarici əlaqələr komitəsinin nümayəndəsi Viktor Tominskiy və Baş konsulluğun diplomatları iştirak ediblər. Söhbət zamanı Sankt-Peterburq hökumətinin Mətbuat və kütləvi informasiya vasitələri ilə əlaqələndirmə komitəsinin sədri Sergey Serezleyev Bakıya baş tutmuş səfəri barədə xoş təəssüratları ilə bölüşdü. S.Serezleyev Azərbaycanla Rusiya arasında tarixi zəminə dayanan dostluq münasibətlərin bu gündə yüksək səviyyədə olduğunu qeyd etdi. O, rəhbərlik etdiyi komitənin Baş konsulluqla əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirdi.                                                   Baş konsul Sultan Qasımov komitə sədrinə və nümayəndələrə dəvətini qəbul etdiklərinə görə təşəkkürünü bildirərək Azərbaycanla Rusiya arasındakı münasibətlərin tarixi əlaqələr və mehriban qonşuluq siyasəti üzərində qurulduğunu və dostluq münasibətlərinin dövlət başçıları səviyyəsində davam etdirildiyini diqqətə çatdırdı. Ölkəmizin Rusiyanın bir çox bölgələri, o cümlədən Sankt-Peterburqla əlaqələrin genişlənməsində maraqlı olduğunu deyən Baş konsul, yerli ictimaiyyətin Azərbaycanın qədim tarixi, zəngin mədəniyyəti, turizm potensialı, inkişaf edən iqtisadiyyatı, ticarət və biznes sahələrindəki imkanları barədə məlumatlandırımasının vacibliyini vurğuladı.
Cənab S.Serezleyev qeyd olunan sahələrdə əməkdaşlığın Komitənin birbaşa funksiyalarına daxil olduğunu qeyd deyərək Sankt-Peterburqun aparıcı televiziya kanallarında, qəzet və nəşrlərində, internet portallarında Azərbaycan haqqında veriliş, film və digər materialları yayımlamağa hazır olduqlarını qeyd etdi. S.Serezleyev həmçinin, Azərbaycanın rəsmi nümayəndə heyətlərinin Sankt-Peterburqa səfərlərini, onlarla müsahibələrin təşkil edilməsinin mümkün olduğunu bildirdi və Sankt-Peterburq kanallarının kabellə yanaşı peyk vasitəsilə də geniş yayım sahəsini əhatə etdiyini diqqətə çatdırdı. Baş konsul Sultan Qasımov Sankt-Peterburq hökumətinin müvafiq komitələrinin dəstəyi ilə Rusiya KİV-də Azərbaycanla bağlı maraqlı layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində lazımi tədbirlərin görüləcəyini bildirdi.
Görüşün yekununda Sankt-Peterburq hökumətinin Mətbuat və kütləvi informasiya vasitələri ilə əlaqələndirmə komitəsinin sədri Sergey Serezleyev Baş konsul Sultan Qasımova səmimi qarşılamaya görə minnətdarlıq bildirdi. Baş konsulluq adından qonaqlara Azərbaycan istehsalı olan şirniyyat, şərab və “Bakı” jurnalının son nömrələrindən ibarət hədiyyə dəstləri təqdim olundu.
Keçirilmiş görüş nəticəsində Sankt-Peterburq hökumətinin müvafiq Komitələri vasitəsi ilə ölkəmizin yerli kütləvi informasiya vasitələrində təbliğ edilməsi barədə razılıq əldə edildi.

пресс-релиз 29 ноября 2016
29 ноября 2016-го года Генеральный консул Султан Гасымов, встретился с Председателем Комитета по печати и взаимодействию со СМИ Санкт-Петербурга Сергеем Серезлеевым.
На встрече также присутствовали представители Комитета по внешним связям правительства Санкт-Петербурга, телевизионного канала «Санкт-Петербург» и  дипломаты Генерального консульства. Во время беседы Председатель  Комитета по печати и взаимодействию со СМИ Санкт-Петербурга Сергей Серезлеев поделился своими приятными  впечатлениями о Баку которые, сложились во время его визита в Азербайджан. Сергей Серезлеев отметил, что отношения между Азербайджаном и Россией основанные на исторической дружбе находятся на высоком уровне. Он выразил готовность к дальнейшему плодотворному сотрудничеству с Генеральным консульством.
Генеральный консул Султан Гасымов поблагодарил председателя Комитета г-на Сергея Серезлеева за визит и отметил, что политика добрососедства существующая между Азербайджаном и Россией имеет исторические корни, дружеские взаимотношения поддерживаются на уровне глав двух государств. Дипломат отметил, что Азербайджан заинтересован в развитие сотрудничества со многими регионами России, в том числе и с Санкт-Петербургом. Генеральный консул подчеркнул важность информирования  местной  общественности о возможностях в развивающейся сфере экономики, торговли, бизнеса, а также  ознакомления россиян с древней историей, богатой культурой и туристическим потенциалом Азербайджана.
Сергей Серезлеев отметил, что сотрудничество в указанных сферах  входит в  функции Комитета, и выразил готовность оказать содействие для освещения Азербайджана на  ведущих телевизионных каналах, в печатных изданиях и интернет порталах информационных агентств Санкт-Петербурга. Он также рассказал о возможности трансляции визитов официальных делегаций Азербайджана в Санкт-Петербург и организации интервью с официальными представителями страны. Господин С.Серезлеев рассказал о широких возможностях и диапозонах вещания местного телевидения федерального уровня, которое охватывает многочисленную аудиторию телезрителей.
Генеральный консул Султан Гасымов отметил, что при поддержке соответствующих комитетов Правительства Санкт-Петербурга будет возможным реализация интересных  проектов  связанных с Азербайджаном.
По итогам встречи председатель Комитета Сергей Серезлеев выразил благодарность  Генеральному  консулу Султану Гасымову за теплый прием. В ходе втсречи была достигнута договоренность о сотрудничестве в сфере СМИ.