24-25 noyabr tarixlərində Sankt-Peterburqun Tavriçeskiy sarayında MDB üzv ölkələrinin payız sessiyası keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri cənab Oqtay Əsədovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti iştirak edir.
23 noyabr tarixində Rusiya Federasiyası Federal Şurasının Dövlət Dumasının sədri Vyaçeslav Volodin Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədovla görüşüb. Tərəflər parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafı və qanunvericilik sahəsində təcrübə mübadiləsi kimi mühüm məsələləri müzakirə ediblər.
Rusiya və Azərbaycan parlamentlərinə seçkilər keçirildiyini qeyd edən Dövlət Dumasının sədri beynəlxalq müşahidəçilər missiyasında fəal iştirakına görə azərbaycanlı tərəfdaşlara minnətdarlığını bildirib. Ölkələrimizin parlamentləri arasında münasibətlərə toxunan V.Volodin Rusiya və Azərbaycan qanunvericilik hakimiyyətlərinin nümayəndələrinin intensiv dialoqunu qeyd edib.
Azərbaycan Milli Məclisinin sədri O.Əsədov Rusiya Dövlət Dumasının sədri vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə V.Volodini təbrik edib və onun böyük təcrübəsinin ölkə parlamentinə yeni töhfə, yeni ruh verəcəyinə əminliyini bildirib.
Azərbaycan ilə Rusiya arasında münasibətlərin çox yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayan Oqtay Əsədov qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında 200-dən çox ikitərəfli sənəd imzalanıb, iqtisadi münasibətlərimiz sürətlə inkişaf edir, Rusiya Azərbaycan iqtisadiyyatına 3 milyard dollardan çox sərmayə yatırıb, Azərbaycanın isə Rusiyadakı investisiyaları 1 milyard dollardan artıqdır.
Oqtay Əsədov hər iki ölkə xalqlarının rifahı naminə Rusiya parlamentinin yeni heyəti ilə əlaqələrin daha sürətlə inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirib.
Görüşdə Milli Məclis Aparatının rəhbəri Səfa Mirzəyev, MDB Parlamentlərarası Assambleya Şurasının baş katibinin müavini Aydın Cəfərov, Dövlət Dumasının beynəlxalq məsələlər komitəsinin sədri Leonid Slutski, Dövlət Dumasının MDB, Avrasiya inteqrasiyası və həmvətənlərin işləri üzrə komitəsinin sədri Leonid Kalaşnikov və başqaları iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədovun başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti MDB PA-nın Şura, 45-ci plenar və təşkilatın daimi komissiyalarının iclaslarında iştirak etmək üçün noyabrın 23-də Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinə səfərə gəlib.
MDB PA Şurasının iclasında qurumun 25 illiyinə hazırlıq tədbirləri, təşkilata üzv ölkələrdə seçkilərin müşahidəsinin təşkili, MDB-nə üzv ölkələrdə keçirilmiş referendum və prezident seçkilərində qurumun nümayəndələrinin iştirakı, həmçinin təşkilatın gələn il üçün iş planı nəzərdən keçiriləcək.

24–25 ноября 2016 г. в Таврическом дворце Санкт-Петербурга проходит осенняя сессия Межпарламентской Ассамблеи государств ― участников Содружества Независимых Государств.
На мероприятии принимает участие делегация Милли Меджлиса (Парламента) Азербайджанской Республики во главе с председателем Милли Меджлиса господином Огтаем Асадовым.
23 ноября состоялась встреча Председателя Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Вячеслава Володина с Председателем Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Октаем Асадовым.
Отметив, что в парламентах России и Азербайджана прошли избирательные циклы, спикер В.Володин выразил признательность азербайджанским партнерам за активное участие в миссии международных наблюдателей за выборами в Госдуму РФ. Касаясь межпарламентских отношений двух стран, В.Володин отметил интенсивный диалог между представителями законодательной власти России и Азербайджана.
Председатель Милли Меджлиса Азербайджана Огтай Асадов поздравил В.Володина с избранием на пост председателя Государственной Думы РФ и выразил уверенность, что его огромный опыт внесет новую лепту, новый дух в деятельность парламента России. О.Асадов особо подчеркнул, что отношения между Азербайджаном и Россией находятся на очень высоком уровне.
Председатель Милли Меджлиса напомнил, что наши страны подписали более 200 двусторонних документов. Руководитель парламента подчеркнул, что экономические отношения стремительно развиваются, в Азербайджане более 600 организаций с российским капиталом. Россия инвестировала в экономику Азербайджана более 3 миллиардов долларов, в экономику России вложено более 1 миллиарда долларов азербайджанских инвестиций.
О.Асадов выразил уверенность, что с новым составом парламента России наши отношения будут стремительно развиваться во благо наших народов.
Во встрече принимали участие руководитель Аппарата Милли Меджлиса Сафа Мирзоев, заместитель генерального секретаря Совета МПА СНГ Айдын Джафаров, глава комитета Государственной Думы по международным делам Леонид Слуцкий, председатель комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников и др.
Отметим, что председатель Милли Меджлиса Огтай Асадов во главе парламентской делегации Азербайджана 23 ноября прибыл в Санкт-Петербург для участия в заседании Совета Межпарламентской ассамблеи СНГ, 45-м пленарном заседании МПА, а также в заседаниях постоянных комиссий ассамблеи.
На заседании Совета МПА СНГ, в котором примет участие спикер азербайджанского парламента, будут обсуждены вопросы подготовки к 25-летию организации, проведения наблюдения за выборами в странах- членах, а также планы на предстоящий год.