Mətbuat şərhi 01 noyabr 2016
Noyabrın 1-də Heydər Əliyev Mərkəzində VII Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu keçirilib. Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin və Rusiya Federasiyasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Forumda Azərbaycan və Rusiyanın dövlət rəsmiləri, parlament və icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələri, iqtisadiyyatın sənaye, turizm, kənd təsərrüfatı, tikinti, ticarət, konsaltinq, logistika, əczaçılıq, İKT, maliyyə və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən sahibkarlar və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər. Foruma Rusiyanın 9 subyektindən 250-dən çox, Azərbaycan tərəfdən isə 300-dək olmaqla, ümumilikdə 600-ə yaxın iştirakçı qatılıb. Forumda həmçinin Sankt-Peterburq hökumətinin nümayəndələri, Sahibkarlığın və istehlak bazarının inkişafı Komitəsinin sədri Elgiz Kaçayev və Xarici əlaqələr Komitəsinin MDB ölkələri və Rusiya regionları informasiya idarəsinin rəisi Svetlana Jurkina iştirak ediblər.
VII Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumunun rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov və Rusiya Federasiyası Prezidentinin xarici ölkələrlə regionlararası və mədəni əlaqələr idarəsinin rəisi Vladimir Çernov dövlət başçılarının Forum iştirakçılarına təbrik məktublarını oxuyublar.
Forumda çıxış edən Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev qonaqları salamlayaraq, Forumun keçirilməsinin Azərbaycan və Rusiya dövlət başçılarının təşəbbüsü olduğunu və artıq ənənəyə çevrildiyini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın bu formatda tədbiri yalnız Rusiya ilə təşkil etməsi ölkələrimiz arasında uğurlu əməkdaşlığın göstəricisidir. Nazir əmin olduğunu bildirib ki, builki Forum da əvvəlki illərdə keçirilmiş forumlar kimi Azərbaycan-Rusiya iqtisadi əlaqələrinin inkişafına öz töhfəsini verəcək. Şahin Mustafayev qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan, ölkəmizin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olan Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin strateji səviyyədə olduğunu vurğulayıb.
Rusiya Federasiyasının iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Aleksandr Sıbulski çıxışında Forumun iki ölkənin dövlət və regional hakimiyyət orqanları arasında dialoq üçün səmərəli platforma olduğunu qeyd edib, tədbirin əməkdaşlığın gələcək inkişafında əhəmiyyətli rol oynayacağını, Azərbaycan-Rusiya işgüzar tərəfdaşlığı üçün yeni perspektivlər açacağını diqqətə çatdırıb. Aleksandr Sıbulski Azərbaycan və Rusiya arasında iqtisadi və ticarət sahəsində əməkdaşlıq barədə məlumat verib, Rusiya-Azərbaycan və Azərbaycan-Rusiya işgüzar şuralarının yaradılmasının təqdirəlayiq olduğunu bildirib.
Bundan başqa, sənaye, energetika, nəqliyyat, xidmət, humanitar və s. sahələrdə əməkdaşlıq imkanları diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycan Respublikasının Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu və Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxin çıxışlarında ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində diplomatik nümayəndəliklərin gördüyü işlər barədə məlumat veriblər.
Azərbaycan və Rusiya tərəfindən sənaye, turizm, kənd təsərrüfatı, tikinti, ticarət, konsaltinq, logistika, əczaçılıq, İKT, maliyyə və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak edib. İkitərəfli görüşlərdə iş adamları arasında yeni əlaqələr qurulub, bir sıra məsələlərə dair razılıqlar əldə olunub.
Forum çərçivəsində Azərbaycan və Rusiya arasında sənaye, aqrar, turizm və humanitar sahələrdə əlaqələrə və əməkdaşlıq perspektivlərinə dair “dəyirmi masa”lar keçirilib.

пресс-релиз 01 ноября 2016
1 ноября в Баку – в Центре Гейдара Алиева состоялся VII азербайджано-российский межрегиональный форум
1 ноября в Баку – в Центре Гейдара Алиева состоялся VII азербайджано-российский межрегиональный форум организованный Министерством экономики Азербайджанской Республики и Министерством экономического развития Российской Федерации. В работе форума приняли участие официальные лица, представители парламентов и исполнительных органов двух стран, предприниматели из таких сфер экономики как промышленность, туризм, сельское хозяйство, строительство, торговля, консалтинг, логистика, фармацевтика, ИКТ, финансы и др., представители СМИ. В работе форума участвовало около 600 делегатов – более 250 человек из 9 субъектов Российской Федерации и около 300 представителей Азербайджана.На форуме, также приняла участие делегация правительства Санкт-Петербурга в составе председателя Комитета по развитию предпринимательства и потребительского рынка Санкт-Петербурга Эльгиза Качаева и начальника управления информации стран СНГ и регионов РФ Светланы Журкиной.
До начала работы VII азербайджано-российского межрегионального форума его участники посетили в Аллее почетного захоронения могилу общенационального лидера нашего народа, архитектора и созидателя современного независимого Азербайджанского государства Гейдара Алиева, возложили венок к его могиле. Затем участники форума побывали в Шехидляр хиябаны, где почтили память героических сынов Родины, отдавших жизни за независимость и территориальную целостность Азербайджана, возложили венок к мемориалу «Вечный огонь».
Затем состоялась церемония официального открытия VII азербайджано-российского межрегионального форума. Помощник Президента Азербайджанской Республики по общественно-политическим вопросам Али Гасанов и начальник Управления Президента Российской Федерации по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами Владимир Чернов зачитали поздравительные письма президентов Азербайджана и России участникам форума.
Выступивший на форуме министр экономики Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев поприветствовав гостей, подчеркнул, что проведение форума, который уже стал традиционным, является инициативой глав государств Азербайджана и России. Он отметил, что сотрудничество с Российской Федерацией, основанное на принципах взаимного уважения и добрососедства, является одним из приоритетных направлений внешней политики Азербайджанской Республики и находится на уровне стратегического партнерства. Торговые отношения - одно из важных направлений азербайджано-российского сотрудничества.
Выступивший на форуме заместитель министра экономического развития Российской Федерации Александр Цибульский сказал, что форум становится авторитетной площадкой и обретает эффективный формат сотрудничества для представителей деловых кругов России и Азербайджана. Он предоставил информацию о состоянии российско-азербайджанских торгово-экономических связей, назвал примечательным создание Российско-Азербайджанского и Азербайджано-Российского деловых советов.
Посол Азербайджанской Республики в России Полад Бюльбюльоглу и посол Российской Федерации в Азербайджане Владимир Дорохин в своих выступлениях рассказали о работе, которую дипломатические представительства осуществляют для расширения сотрудничества между нашими странами.
VII азербайджано-российский межрегиональный форум продолжил свою работу в формате двусторонних встреч. В этих встречах приняли участие около 400 представителей бизнеса Азербайджана и России в области промышленности, туризма, сельского хозяйства, строительства, торговли, транспорта, консалтинга, логистики, фармацевтики, ИКТ, финансов и др.
В рамках VII азербайджано-российского межрегионального форума состоялась биржа контактов для представителей деловых кругов. На этих встречах представители азербайджанского и российского бизнеса обсудили возможности сотрудничества в области промышленности, туризма, сельского хозяйства, строительства, торговли, фармацевтики, ИКТ и др.