Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün tələb olunan sənədlərin siyahısı:
1. Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin adına 5 nüsxədən ibarət Ərizə-anket doldurulmalıdır (ərizə anketin Azərbaycan dilində);
2. 5 ədəd rəngli fotoşəkil (35 mm x 45 mm), (fotoşəkillər anketlərin 1-ci səhifəsində fotoşəkilin yapışdırılması üçün nəzərdə tutulmuş yerə yapışdırılmalı);
3. Ərizəçinin şəxsiyyətini təsdiq edən və digər mövcud sənədlərin surəti (ümumvətəndaş pasportu, şəxsiyyət vəsiqəsi, doğum haqqında şəhadətnamə, hərbi bilet, nikah haqqında şəhadətnamə və s.) ( 5 nüsxə);
4. Tərcümeyi-hal (5 nüsxə);
5. Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün səbəbini göstərməklə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin adına ərizə (sərbəst formada) (5 nüsxə);
6. Baş Konsulluğa ərizə (bilgisaray formatında) (1 nüsxə);
7. Ərizəçinin RF-də yaşadığını təsdiq edən sənəd (RF pasportu, yaşayış icazəsi və.s - 5 nüsxə);
8. Ərizəçinin valideyinlərinin, o cümlədən digər ailə üzvlərinin sənədlərinin surəti (5 nüsxə);
9. “Dövlət rüsumu” haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun 16.2.2-ci maddəsinə əsasən, şəxsin vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün 60 ABŞ dolları məbləğində dövlət rüsumu ödənilməlidir.
Qeyd: Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi müraciətlərinə baxılması 18 ayadək davam edə bilər.
Qeyd: Nəzərə alınmalıdır ki, xarici dillərdə təqdim edilən bütün sənədlər Azərbaycan dilinə tərcüməsi ilə birgə təqdim edilməlidir.
Qeyd: Nəzərə alınmalıdır ki, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün sənədlər tam və düzgün tərtib edilmədiyi təqdirdə icraya qəbul olunmadan düzəliş edilməsi üçün ərizəçiyə geri qaytarılacaqdır.
Qeyd: Sənədləri təqdim edərkən əlaqə məlumatlarınızı (telefon nömrəsi, e-mail ünvanı və s.) qeyd etməyi unutmayın.
Əgər ərizəçi 14 yaşı tamam olmayan azyaşlı uşağı (uşaqları) ilə birgə vəsatəti təqdim edirsə:
1. həmin uşaq (uşaqlar) haqqında məlumatlar valideyn tərəfindən doldurulan Ərizə - anketə yazılmalıdır (ərizə-anketin 14-cü bəndi);
2. uşağın (uşaqların) fotoşəkilləri valideynin Ərizə - anketində valideynin şəkillərinin yanına yapışdırılmalıdır;
3. uşağa (uşaqlara) aid sənədlərin surəti və Azərbaycan dilinə tərcümələri əlavə edilməlidir (pasport, şəxsiyyət vəsiqəsi, doğum haqqında şəhadətnamə və sairə);
4. uşağın Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsinə etiraz edilmədiyinə dair digər valideynin razılıq ərizəsi (ərizə notariat qaydasında təsdiq edilməli və tərcümə edilməlidir. Əgər sənədlər ərizəçilər tərəfindən Baş Konsulluqda şəxsən təqdim edilirsə, razılıq ərizəsinin notarius tərəfindən təsdiq edilməsinə ehtiyac yoxdur) və ya valideynlərdən birinin ölüm haqqında şəhadətnaməsi, boşanma haqqında məhkəmə qərarı və sairə;
Əgər ərizəçi 14 – 18 yaşında olan uşaqları ilə birgə vəsatəti təqdim edirsə:
2. Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinə Ərizə-anket (ərizə-anket 5 (beş) nüsxədə doldurulmalı);
3. 5 (beş) ədəd rəngli fotoşəkil (35 mm x 45 mm), (fotoşəkillər anketlərin 1-ci səhifəsində fotoşəkilin yapışdırılması üçün nəzərdə tutulmuş yerə yapışdırılmalı);
4. uşağa (uşaqlara) aid sənədlərin surəti və Azərbaycan dilinə tərcümələri əlavə edilməlidir (pasport, şəxsiyyət vəsiqəsi, doğum haqqında şəhadətnamə və sairə);
5. Tərcümeyi-hal;
6. uşağın (uşaqların) valideynlə birgə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsinə etiraz etmədiyinə dair razılıq ərizəsi (ərizə notariat qaydasında təsdiq edilməli və tərcümə edilməlidir. Əgər sənədlər ərizəçilər tərəfindən Baş Konsulluqda şəxsən təqdim edilirsə, razılıq ərizəsinin notarius tərəfindən təsdiq edilməsinə ehtiyac yoxdur);
7. hər iki valideynin uşağın (uşaqların) Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsinə etiraz etməməsinə dair razılıq ərizəsi (ərizə notariat qaydasında təsdiq edilməli və tərcümə edilməlidir. Əgər sənədlər ərizəçilər tərəfindən Baş Konsulluqda şəxsən təqdim edilirsə, razılıq ərizəsinin notarius tərəfindən təsdiq edilməsinə ehtiyac yoxdur) və ya valideynlərdən birinin ölüm haqqında şəhadətnaməsi, boşanma haqqında məhkəmə qərarı və sairə.

Список документов, необходимых для прекращения гражданства Азербайджанской Республики:
- Для прекращения гражданства Азербайджанской Республики необходимо заполнить анкету-заявление заявление-анкета на имя Президента Азербайджанской Республики в 5 экземплярах (заявление необходимо заполнить на азербайджанском языке);
- 5 цветных фотографий (35 мм х 45 мм), (фотографии необходимо вклеить в место, предусмотренное для вклейки фотографий на 1-й странице анкеты-заявления);
- Копии документов, удостоверяющих личность заявителя и других имеющихся документов (общегражданский паспорт, удостоверение личности, свидетельство о рождении, военный билет, свидетельство о браке и т.д.) (в 5 экземплярах);
- Автобиография (в 5 экземплярах и в печатном формате);
- Заявление на имя Президента Азербайджанской Республики с указанием причины прекращения гражданства Азербайджанской Республики (в свободной форме и в печатном формате) (в 5 экземплярах);
- Заявление на имя Генерального Консульства (в печатном формате и в 1 экземпляре);
- Документ, подтверждающий проживание заявителя в РФ (паспорт РФ, ВНЖ и т.д. (в 5 экземплярах);
- Распечатанная квитанция или выписка со счета, подтверждающая оплату государственной пошлины на банковский счет Генерального Консульства согласно статье 16.1.2 Закона Азербайджанской Республики «О государственной пошлине», за прекращение гражданства необходимо оплатить государственную пошлину в размере 60 долларов США.
Примечание: Следует учитывать, что рассмотрение заявлений о прекращении гражданства Азербайджанской Республики может длиться до 18 месяцев.
Примечание: Все документы, представленные на иностранных языках, должны быть представлены вместе с переводом на азербайджанский язык.
Примечание: Если документы для процедуры прекращения гражданства Азербайджанской Республики не будут полностью и правильно оформлены, они будут возвращены заявителю для исправления без принятия к исполнению
Примечание: Не забудьте указать свою контактную информацию (номер телефона, адрес электронной почты и т. д.) при подаче документов.
Если заявитель подает совместное заявление с несовершеннолетним ребенком (детьми) в возрасте до 14 лет:
- сведения о данном ребенке (детях) должны быть записаны в анкете-заявлении, заполненной родителем (пункт 14 анкеты-заявления);
- фотографии ребенка (детей) должны быть наклеены рядом с фотографиями родителей в форме анкеты-заявления;
- должны быть приложены копии документов, касающихся ребенка (детей), и их переводы на азербайджанский язык (паспорт, удостоверение личности, свидетельство о рождении и т.д.);
- заявление о согласии другого родителя с указанием отсутствия возражений против прекращения гражданства ребенка Азербайджанской Республики (Заявление должно быть нотариально заверено и переведено. Если документы подаются заявителями лично в Генеральное Консульство, данный документ не требуется) или свидетельство о смерти одного из родителей, решение суда о разводе и т.д.;
Если заявитель подает совместное заявление с ребенком (детьми) в возрасте 14–18 лет:
- анкета-заявление (WORD) на имя Президента Азербайджанской Республики о прекращении гражданства в 5 экземплярах;
- должны быть приложены копии документов, касающихся ребенка (детей), и их переводы на азербайджанский язык (паспорт, удостоверение личности, свидетельство о рождении и т.п.);
- автобиография (в 5 экземплярах);
-
заявление о согласии, в котором указывается, что ребенок (дети) не возражают против прекращения гражданства Азербайджанской Республики вместе с родителем (Заявление должно быть нотариально заверено и переведено. Если документы подаются заявителями лично в Генеральное Консульство, данный документ не требуется);
- Заявление о согласии родителей с указанием отсутствия возражений против прекращения гражданства ребенка Азербайджанской Республики (Заявление должно быть нотариально заверено и переведено. Если документы подаются заявителями лично в Генеральное Консульство, данный документ не требуется) или свидетельство о смерти одного из родителей, решение суда о разводе и т.д..