Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi günü mövzusuna həsr edilmiş konfransa dair.
Cari ilin 11 dekabr tarixində Sankt-Peterburqda Ulu Öndər Heydər Əliyevin Qoroxovaya küçəsindəki barelyefi önündə onun əziz xatirəsi yad edildi.
Cari ilin 29 noyabr 2016-cı il tarixində Baş konsul Sultan Qasımov Baş konsulluqda Sankt-Peterburq hökumətinin Mətbuat və kütləvi informasiya vasitələri ilə əlaqələndirmə komitəsinin sədri Sergey Serezleyevlə görüşdü.
24-25 noyabr tarixlərində Sankt-Peterburqun Tavriçeskiy sarayında MDB üzv ölkələrinin payız sessiyası keçirilib.
Baş konsul Sultan Qasımov Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin Şərq fakültəsinin Mərkəzi Asiya və Qafqaz kafedrasının dosenti Akif Fərzəliyev və Azərbaycan dili bölməsinin tələbələri ilə görüşüb.
Baş konsul Sultan Qasımov Sankt-Peterburqda dünya şöhrətli rusiyalı rəssam və heykəltəraş Mixayil Şemyakinlə görüşdü.
Cari ilin 20 noyabr tarixində Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulu Sultan Qasımov Sankt-Peterburqun və Rusiyanın Şimal-Qərb federal dairəsinin müftisi Ravil-Həzrət Pançeyev ilə görüşüb.
Noyabrın 1-də Heydər Əliyev Mərkəzində VII Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu keçirilib
Oktyabrın 18-də Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulu Sultan Qasımov və Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin Sankt-Peterburq şəhəri və Leninqrad vilayəti üzrə Baş İdarəsinin rəisi, general-leytenant Sergey Umnov arasında görüş keçirilib.
“Komsomolskaya Pravda” qəzetində Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov ilə müsahibə dərc edilib.
Cari ilin 12-14 oktyabr tarixlərində Sankt-Peterburqda, Expoforum sərgi mərkəzində “Peterburq Beynəlxalq Səhiyyə Forumu” keçirilib.
Cari ilin 28-30 sentyabr tarixlərində Sankt-Peterburqda “Həyat təhlükəsizliyi naminə təhlükəsiz yollar” adlı beynəlxalq konqres keçirilib.
Sentyabrın 26-dan 29-dək Sankt-Peterburqda, Dövlət Ermitajında İkinci Beynəlxalq “İCON II” konfransı keçirilib. Konfransda Azərbaycan alimləri də məruzə ilə çıxış ediblər.
Sentyabrın 29-da Sankt-Peterburqda MDB ölkələri Silahlı Qüvvələri Qərargah Rəisləri Komitəsinin iclası keçirilib.