Ankarada Azərbaycanın və Türkiyənin Xarici İşlər nazirlərinin görüşü keçirilib YENİLƏNİB VİDEO
Avqustun 11-də Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Türkiyə Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlu ilə görüşü keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, təkbətək görüşdən sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibli görüş olub.
Nazir Mövlud Çavuşoğlu Ceyhun Bayramovu səmimi salamlayaraq, onunla Türkiyədə görüşməkdən məmnunluğunu ifadə edib.
Tərəflər ikitərəfli gündəlikdə duran bir çox sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, humanitar, mədəniyyət, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq münasibətlərin inkişafından məmnunluq bildirib və bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi perspektivlərini müzakirə ediblər. İki ölkə arasında mövcud əməkdaşlığın həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatlarda bundan sonra da davam etdiriləcəyindən əminlik ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində törətdiyi sonuncu təxribatdan danışaraq, Türkiyə dövlətinin hər zaman olduğu kimi Azərbaycanın haqq mövqeyinə nümayiş etdirdiyi dəstəyi məmnunluqla qeyd edib. Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, xüsusilə də dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyünə hörmət və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığı əsasında həllinin vacibliyi vurğulayıb.
Görüşdən sonra Xarici İşlər nazirlərinin mətbuat üçün brifinqi keçirilib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Ankarada Türkiyə Respublikasının banisi Mustafa Kamal Atatürkün dəfn olunduğu məqbərəni - Anıtqəbiri və Heydər Əliyev parkında Ulu Öndərin abidəsini ziyarət edib.

В Анкаре состоялась встреча министров иностранных дел Азербайджана и Турции ОБНОВЛЕНО ВИДЕО
11 августа в рамках официального визита министра иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуна Байрамова в Турецкую Республику состоялась его встреча с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, после встречи один на один состоялась встреча в расширенном составе с участием делегаций двух сторон.
Тепло поприветствовав Джейхуна Байрамова, министр Мевлют Чавушоглу сказал, что рад видеть его в Турции.
Стороны выразили удовлетворение от развития двустороннего сотрудничества во многих сферах, в том числе в политической, экономической, торговой, гуманитарной, культурной, образовательной и других областях, обсудили перспективы дальнейшего развития этих связей. Была выражена уверенность в том, что сотрудничество между двумя странами как в двустороннем, так и многостороннем формате продолжится и впредь.
Говоря о последней провокации вооруженных сил Армении в направлении Товузского района азербайджано-армянской государственной границы, министр Джейхун Байрамов с удовлетворением отметил, что Турецкое государство как всегда выразило поддержку справедливой позиции Азербайджана. Он подчеркнул важное значение урегулирования армяно-азербайджанского конфликта на основе норм и принципов международного права, в частности уважения к суверенитету и территориальной целостности и неприкосновенности международных границ государств.
После встречи состоялся брифинг для печати министров иностранных дел.
В рамках визита министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов посетил в Анкаре мавзолей Аныткабир, где похоронен основатель Турецкой Республики Мустафа Кямал Ататюрк, и памятник великому лидеру в парке Гейдара Алиева.