Sankt-Peterburqda Xocalı faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr olunmuş xatirə gecəsi keçirilib.
26 fevral 2020-ci ildə Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulluğu tərəfindən təşkil olunmuş gecəyə Rusiyanın Şimal paytaxtının ictimai və siyasi xadimləri, Sankt-Peterburqda yaşayan xalqların diaspor təşkilatlarının rəhbərləri, diplomatik korpusun nümayəndələri, tələbələr toplaşıblar.
Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov Azərbaycan xalqının tarixində müdhiş faciədən danışaraq deyib: “28 il əvvəl – 1992-ci il fevralın 26-da Azərbaycanın Xocalı şəhərində dəhşətli faciə baş verib: şəhər erməni silahlı dəstələri tərəfindən işğal edilib. Şəhərə hücum yaylım atəşi ilə başlayıb. Nəticədə 613 dinc sakin həlak olub, 487 nəfər yaralanıb, 1275 sakin əsir götürülüb, 150 xocalılı itkin düşüb. Dinc əhali xüsusi amansızlıqla məhv edilib. Bu, Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş əsl soyqırımı idi”.
Diplomat xatırladıb ki, 2008-ci ildən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində dünyanın hər yerində müxtəlif tədbirlər keçirilir. O əlavə edib ki, kampaniya beynəlxalq ictimaiyyətin Xocalı hadisələri barədə daha geniş məlumatlandırılması məqsədi daşıyır. Konsul tarixi reallıqların düzgün işıqlandırılmasının və bu dəhşətli cinayəti törədənlərin pislənməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə Sankt-Peterburqun Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Vaqif Məmişev, diaspor təşkilatlarının rəhbərləri çıxış ediblər.

В Санкт-Петербурге прошел вечер памяти, посвященный 28-й годовщине Ходжалинской трагедии.
26 февраля 2020 года на вечере, организованном генеральным консульством Азербайджана в Санкт-Петербурге, собрались общественные и политические деятели северной столицы России, руководители диаспорских организаций народов, проживающих в Санкт-Петербурге, представители дипломатического корпуса, студенты.
Перед собравшимися выступил генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов, которой рассказал о страшной трагедии в истории азербайджанского народа. «28 лет назад - 26 февраля 1992 года в азербайджанском городе Ходжалы произошла страшная трагедия: город был захвачен армянскими вооруженными формированиями. Штурму города предшествовал массированный обстрел. В результате было убито 613 человек, ранено – 487, взяты в заложники 1275 жителей, пропали без вести 150 ходжалинцев. Мирное население уничтожалось с особой жестокостью, это был настоящий геноцид азербайджанского народа», - сказал консул.
Дипломат напомнил, что с 2008 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в рамках кампании «Справедливость к Ходжалы!» по всему миру проводятся различные мероприятия, добавив, что кампания преследует цель более широкого информирования международной общественности о событиях в Ходжалы. Консул отметил важность правильного отражения исторических реалий и осуждения тех, кто совершил это чудовищное преступление.
На мероприятии выступили председатель Азербайджанской национально-культурной автономии Санкт-Петербурга Вагиф Мамишев, руководители диаспорских организаций Санкт-Петербурга.