Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulu Sultan Qasımov qubernatorun Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub
Cari ilin 12 dekabr tarixində Baş konsul Sultan Qasımov Sankt-Peterburqun Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri Yevgeniy Qriqoryev ilə Smolnıy Hökumət evində görüşmüşdür. Görüşdə RF XİN-in Sankt-Peterburqdakı nümayəndəsinin müavini Vladimir Alimov və MDB ölkələri və RF regionları idarəsinin şöbə müdiri Tatyana Mudrova və vitse-konsul Rüfət Dadaşov iştirak etmişlər.
Görüş zamanı Baş konsul Sultan Qasımov Azərbaycan və rus xalqlarının dostluq münasibətlərinin tarixi köklərə dayandığını və hər iki dövlətin siyasi xəttində ikitərəfli əməkdaşlığın prioritet təşkil etdiyini bildirdi. Diplomat Azərbaycan və Rusiya arasındakı münasibətlərin daha uğurlu davamına ölkə başçıları səviyyəsində diqqətin göstərildiyini vurğuladı.
Baş konsul Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının prezidentlərinin son illər qarşılıqlı səfərlər, keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər, aparılan danışıqlar nəticəsində ölkələrimiz arasında mehriban qonşuluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdiyini məmnunluqla qarşı tərəfin diqqətinə çatdırdı.
Sankt-Peterburqun Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri Yevgeniy Qriqoryev Sankt-Peterburqla Azərbaycan arasındakı bütün sahələrdə əməkdaşlığa xüsusi önəm verildiyini diqqətə çatdıraraq, ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında əlaqələrin Rusiyanın bir çox regionu ilə, o cümlədən Şimal-Qərb Federal dairəsi ilə fəal şəkildə genişləndiyini məmnunluqla qeyd etdi.
Görüşün davamında Yevgeniy Qriqoryev Sankt-Peterburqla Azərbaycan arasında ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində fəal xidmətlərinə görə Sankt-Peterburq şəhərinin qubernatoru Aleksandr Beqlovun xüsusi Sərəncamı ilə təsis edilmiş Fəxri Fərmanını Baş konsul Sultan Qasımova təqdim etdi.

Генеральный консул Азербайджанской Республики Султан Гасымов был награжден Почетной Грамотой от имени Губернатора Санкт-Петербурга Александра Беглова.
12 декабря генеральный консул Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге Султан Гасымов встретился с председателем Комитета по внешним связям Правительства Санкт-Петербурга Евгением Григорьевым в Здании Смольного. Во встрече также приняли участие начальник отдела стран СНГ Комитета по внешним связям Татьяна Мудрова и вице-консул Руфат Дадашов.
В ходе встречи генеральный консул Султан Гасымов отметил, что дружественные отношения между азербайджанским и русским народами уходят корнями в историю. Также добавил, что двустороннее отношение является приоритетным направлением в политической линии обеих стран.
Генеральный консул подчеркнул, что в результате взаимных визитов, встреч и переговоров президентов Азербайджанской Республики и Российской Федерации, отношения между нашими странами достигли наивысшего уровня дружбы за всю историю взаимодействия.
Председатель комитета по внешним связям Правительства Санкт-Петербурга Евгений Григорьев отметил важность сотрудничества во всех областях между Санкт-Петербургом и Азербайджаном и подчеркнул важность дальнейшего расширения сотрудничества между двумя странами. Евгений Григорьев с радостью отметил, что отношения между Азербайджанской Республикой и регионами Российской Федерацией успешно развиваются, включая Северо-Западный Федеральный округ.
В ходе встречи Евгений Григорьев вручил Почетную Грамоту Губернатора Санкт-Петербурга Александра Беглова генеральному консулу Азербайджанской Республики Гасымову Султану за активный вклад в развитие двустороннего сотрудничества между Санкт-Петербургом и Азербайджаном.