Mətbuat şərhi 22 iyun 2026
Azərbaycan milli rəqs sənətini və xoreoqrafiya incəsənətini Rusiya Federasiyasında təbliğ və təmsil edən “Xəzər” Azərbaycan xalq rəqsləri ansamblının 20 iyun 2026-cı il tarixində Sankt-Peterburq şəhərində hesabat konserti keçirilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburqdakı baş konsulu vəzifəsini icra edən Anar Yusifzadə, Türkiyə Respublikasının baş konsulu Başar Başol, Azərbaycan icmasının üzvləri, mədəniyyət və incəsənət nümayəndələri, azərbaycanlı tələbələr iştirak etmişdir.
Konsert proqramı zamanı Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti, Prezident mükafatçısı, milli rəqs sənətinin tanınmış nümayəndəsi Xanlar Bəşirovun iştirakı ilə “Xəzər” Azərbaycan xalq rəqsləri ansamblının kollektivi tərəfindən “Naz eləmə”, “Şələqoy”, “Gənclik”, “Nəlbəki”, “Turacı” və digər zəngin milli rəqs əsərləri nümayiş etdirilmişdir.
Ansamblın yaradıcısı və bədii rəhbəri Nurlan Zərbəliyev rəhbərlik etdiyi kollektivin 2019-cu ildə təsis olunmasından keçən 7 il ərzində görülən işlərin nəticələri barədə tamaşaçılara məlumat vermişdir.
Həmçinin tədbirdə qonaq qismində iştirak edən Sankt-Peterburq Dövlət Mədəniyyət İnstitutunun incəsənət kollektivi tərəfindən rus xalq rəqsləri ifa edilmişdir.

Отчетный концерт Ансамбля азербайджанских народных танцев «Хазар»
20 июня в Санкт-Петербурге состоялся отчетный концерт Ансамбля азербайджанских народных танцев «Хазар», представляющего и популяризирующего национальное хореографическое искусство Азербайджана в России.
На концерте, в котором в качестве гостей принял участие танцевальный коллектив Санкт-Петербургского государственного института культуры, присутствовали и.о генерального консула Азербайджана в Санкт-Петербурге Анар Юсифзаде, генеральный консул Турции Башар Башол, представители азербайджанской общины, деятели культуры и искусства, а также азербайджанские студенты.
В ходе вечера художественный руководитель ансамбля «Хазар» Нурлан Зарбалиев рассказал зрителям о результатах работы коллектива на протяжении 7 лет с момента его создания в 2019 году.
При участии заслуженного артиста Азербайджана Ханлара Баширова была представлена хореографическая программа, состоящая из богатого репертуара азербайджанских народных танцев.