Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə bağlı bəyanatı
26 fevral 2023-cü il tarixində, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalıda törədilmiş dəhşətli soyqırımdan 31 il ötür.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı onilliklər ərzində davam edən təcavüzü zamanı dinc əhaliyə qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən və Azərbaycan tarixinin ən faciəli səhifələrindən biri münaqişədən əvvəl 7000-dən çox əhalinin yaşadığı Xocalı şəhərinin sakinlərinin soyqırıma məruz qalması olmuşdur.
Ermənistan işğal siyasəti çərçivəsində Xocalı soyqırımından əvvəl Bağanis Ayrım, Qaradağlı, Meşəli, Kərkicahan, Malıbəyli və Qaradağlı kimi yaşayış məntəqələrində azərbaycanlı əhali qabaqcadan hazırlanmış plan əsasında xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilmiş və onlara qarşı qırğınlar törədilmişdir.
Xocalı şəhəri 1991-ci ilin oktyabr ayından etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən tamamilə mühasirəyə alındı. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə kütləvi artilleriya zərbələrinin ardınca Ermənistan silahlı qüvvələri, keçmiş SSRİ-nin əksəriyyətini ermənilər təşkil edən 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə Xocalını işğal etdilər.
İşğal nəticəsində, şəhərin 5379 nəfər sakini zorakılıqla qovuldu. 613 nəfər, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın və 70 qoca vəhşicəsinə öldürüldü. 1275 insan əsir və girov götürülərək işgəncələrə məruz qaldı, 487 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri aldı. Əsir götürülənlərdən 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil. Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu hərəkətləri ailələri parçaladı. 8 ailə tamamilə məhv edildi. 130 uşaq valideynlərdən birini, 25 uşaq isə valideynlərinin hər ikisini itirdi.
Xocalı soyqırımı, dinc əhalinin heç bir fərq qoyulmadan qətlə yetirilməsi Ermənistanın dövlət səviyyəsində uzun illərdən bəri Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi etnik nifrət, irqi ayrı-seçkilik və sistematik zorakılıq siyasətinin tərkib hissəsi idi.
Xocalı soyqırımı və Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına təcavüzü zamanı törətdiyi digər cinayətlər, o cümlədən hərbi cinayətlər və insanlığa qarşı cinayətlər insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüququn ciddi şəkildə pozulmasıdır. Buraya Soyqırım cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya, İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan davranış və cəza növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında beynəlxalq Konvensiya və digər beynəlxalq konvensiyaların pozulması daxildir.
Hazırda 18 dövlətin milli qanunvericilik orqanı, həmçinin ABŞ-ın 24 ştatı, eyni zamanda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türk Dövlətləri Təşkilatı Xocalıda dinc əhalinin qətliamını pisləyən və bunu soyqırımı və insanlıq əleyhinə cinayət aktı kimi dəyərləndirən çoxsaylı qətnamə və qərarlar qəbul ediblər.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi 2010-cu il 22 aprel tarixli qərarında Xocalıda törədilmiş cinayətə münasibətdə vəhşilikləri törədənlərin davranışını “müharibə cinayətləri və ya insanlıq əleyhinə cinayətlərə bərabər tutulan xüsusi ağırlıqlı hərəkətlər” kimi qiymətləndirərək mühüm nəticəyə gəlib.
Beynəlxalq hüquqa əsasən dövlətlər, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalıda törədilən vəhşilik kimi, cinayətləri araşdırmaq və cinayətkarları mühakimə etmək öhdəliyi daşıyırlar. Lakin bu günədək, Xocalıda törədilən cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyanların heç biri Ermənistan tərəfindən cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməyib.
Öz təqsirini etiraf etmiş Ermənistanın o dövrdəki müdafiə naziri və sabiq prezidenti Serj Sarkisyan Britaniya jurnalisti Tomas de Vaala müsahibəsində deyib: “Xocalıdan qabaq azərbaycanlılar düşünürdülər ki, ermənilər mülki əhaliyə əl qaldıra bilməyən xalqdır. Biz bu stereotipi sındırdıq” (Tomas de Vaal, Qarabağ: Ermənistan və Azərbaycan sülh və savaş yollarında (Nyu York və London, Nyu-York Universiteti Nəşriyyatı, 2003, səhifə 172).
Azərbaycanlı dinc əhalinin məqsədyönlü şəkildə hədəfə alınması Ermənistan tərəfindən 27 sentyabr – 10 noyabr 2020-ci il tarixlərində aparılan hərbi əməliyyatlar zamanı da davam etdirildi. Döyüş əməliyyatların getdiyi cəbhə bölgəsindən xeyli aralıda yerləşən, Azərbaycanın Gəncə, Bərdə, Tərtər kimi şəhərlərinin mülki əhalisini və mülki infrastrukturunu məqsədli şəkildə hədəfə alan Ermənistan, 1992-ci ildə olduğu kimi eyni qəbildən olan terror taktikasına əl atdı. Ermənistan bu dəfə müasir növ reaktiv raket qurğuları və kasetli sursatlardan istifadə edərək növbəti dəfə qanunsuz olaraq dinc azərbaycanlı əhalini hədəfə alaraq qətlə yetirdi.
Azərbaycan Respublikası inanır ki, milli səviyyədə, eləcə də mövcud beynəlxalq hüquq çərçivəsində görülən davamlı tədbirlər cəzasızlığa son qoyulmasına və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü zamanı törədilmiş ağır cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyan şəxslərin ədalət məhkəməsi qarşısına çıxarılmasına xidmət edəcək.
Xocalı soyqırımına hüquqi qiymət verilməli və bu dəhşətli faciəni törədənlər öz layiqli cəzalarını almalıdırlar.
Xocalı faciəsinin qurbanlarını milli yaddaşımıza həkk edir və onların xatirəsini ehtiramla yad edirik. Allah rəhmət eləsin!

Заявление Министерства Иностранных Дел Азербайджана в связи с 31-й годовщиной Ходжалинского геноцида
26 февраля 2023 года исполняется 31-я годовщина страшного геноцида, совершенного вооруженными силами Армении в Ходжалы.
Одним из наиболее тяжких преступлений, совершенных против мирного населения Азербайджана в ходе многолетней армянской агрессии, и одной из самых трагических страниц в истории Азербайджана стал геноцид, совершенный в отношении жителей города Ходжалы, где до конфликта проживало более 7000 человек.
В рамках оккупационной политики Армении, до Ходжалинского геноцида, были совершены массовые убийства азербайджанского населения в таких населенных пунктах, как Баганис Айрым, Гарадаглы, Мешели, Керкиджахан, Малыбейли, люди были убиты по заранее подготовленному плану, с особой жестокостью.
С октября 1991 года город Ходжалы был полностью окружен вооруженными силами Армении. В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года, после массированных артиллерийских обстрелов, ВС Армении при поддержке 366-го мотострелкового полка армии бывшего СССР, который состоял в основном из армян, захватили Ходжалы.
В результате оккупации из города были изгнаны 5379 жителей, были зверски убиты 613 человек, в том числе 63 ребенка, 106 женщин и 70 стариков. 1275 человек были взяты в плен и заложники и подвергнуты пыткам, 487 человек получили телесные повреждения различной степени тяжести. Судьба 150 человек, попавших в плен, в том числе 68 женщин и 26 детей, до сих пор неизвестна. В результате этих действий вооруженных сил Армении 8 семей были полностью уничтожены, 130 детей потеряли одного из родителей, а 25 детей - обоих родителей.
Ходжалинский геноцид был составной частью политики этнической ненависти, расовой дискриминации и систематического насилия, проводимой Арменией против Азербайджана на государственном уровне в течение многих лет.
Ходжалинский геноцид и другие преступления, совершенные Арменией в ходе агрессии против Азербайджана, в том числе военные преступления и преступления против человечности, являются серьезными нарушениями прав человека и международного гуманитарного права. К ним относятся нарушения Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации и других международных конвенций.
В настоящее время национальные законодательные органы 18 государств, 24 штатов США, а также Организация исламского сотрудничества и Организация тюркских государств приняли многочисленные резолюции и постановления, осуждающие массовое убийство мирного населения в Ходжалы и расценивающие его как акт геноцида и преступления против человечности.
Европейский суд по правам человека в своем решении от 22 апреля 2010 года пришел к важному выводу, расценив действия тех, кто совершил преступные деяния, зверства в Ходжалы, как «военные преступления или особо тяжкие деяния, приравненные к преступлениям против человечности». До сих пор никто из ответственных за преступления, совершенные в Ходжалы, не был привлечен Арменией к уголовной ответственности.
В интервью британскому журналисту Томасу де Ваалу тогдашний министр обороны и экс-президент Армении Серж Саргсян, признавший свою вину, сказал: «До Ходжалы азербайджанцы думали, что армяне не смогут поднять руку на гражданское население. Мы сломали этот стереотип» (Томас де Ваал, Карабах: Армения и Азербайджан между миром и войной (Нью-Йорк и Лондон, издательство Нью-Йоркского университета, 2003, стр. 172).
В ходе военных операций, проводимых Арменией с 27 сентября по 10 ноября 2020 года, она продолжала намеренно обстреливать мирное азербайджанское население. Армения прибегла к такой же тактике террора, что и в 1992 году, и целенаправленно обстреливала гражданское население и гражданскую инфраструктуру таких городов Азербайджана, как Гянджа, Барда, Тертер, расположенных на значительном расстоянии от фронтовой зоны, на этот раз используя современные ракетные установки и кассетные боеприпасы.
Азербайджанская Республика верит, что меры, принимаемые на национальном уровне и в рамках действующего международного права, послужат прекращению безнаказанности и привлечению к суду лиц, ответственных за тяжкие преступления, совершенные в ходе агрессии Армении против Азербайджана.
Ходжалинскому геноциду должна быть дана правовая оценка, а виновники этой страшной трагедии должны понести заслуженное наказание.
С уважением чтим память жертв Ходжалинской трагедии, да упокоит Всевышний души погибших. Аллах рехмет элясин!